Vyhledávat na webu
en

Kde se můžete zbavit nepořádku?

V Litomyšli a integrovaných obcích je na několika desítkách stanovišť umístěno 250 kontejnerů a nádob, díky kterým mohou občané recyklovat papír, barevné i čiré sklo, plast, kovové obaly, elektro, oleje z kuchyně či oblečení. K nim jsou samozřejmě umístěny i kontejnery a popelnice na klasický směsný odpad. Mapu se zanesenými lokalitami kontejnerových hnízd najdete v tomto odkazu. Pokud vám v některé části města nádoby na odpad chybí, dejte vědět úředníkům z odboru místního a silničního hospodářství.

Jak se mám zbavit odpadu, který nepatří do kontejnerů?

Jednoduše. U Městských služeb Litomyšl si můžete za poplatek objednat mobilní kontejner, který vám pracovníci přistaví až k domu. Do něj můžete dát odděleně stavební odpad, starý nábytek, bioodpad a další věci, kterých se jinak nemáte kde zbavit. Nebo nepotřebné věci mimo stavebního odpadu zavezte do sběrného dvora na Mařákově ulici (směr Osík). Svozová firma LIKO Svitavy také dvakrát ročně organizuje mobilní svozy odpadu. Na různých místech zastaví svozové vozidlo, na které můžete zdarma nepotřebné věci odložit. K likvidaci stavebního odpadu je možné využít také recyklačního středisko soukromého provozovatele v areálu blízko silnice ve směru Polička.

Kam mám dát odpad ze zahrádky?

Větví, listí, spadaných plodů a dalších zbytků ze zahradničení se můžete zbavit několika způsoby. Buď je můžete vysypat do volně přístupného kontejneru na bioodpad, který se nachází na Mařákově ulici vpravo za sběrným dvorem, případně můžete využít služeb Městských služeb Litomyšl, které na jaře a na podzim pravidelně pořádají svozové akce biologického odpadu. Pokud se chcete zbavovat bioodpadu sami u sebe na pozemku, můžete město požádat o dotaci na pořízení domácího nebo komunitního kompostéru. Více informací poskytnou úředníci z odboru místního a silničního hospodářství.

Poplatek za komunální odpad

Poplatek za komunální odpad za rok 2020 podle obecně závazné vyhlášky města Litomyšl číslo 14/2019 je splatný do 30. 6. 2020 a jeho výše za jednu osobu činí 660 Kč. Tato částka je již snížena o obnos, který město inkasuje za vytříděné odpady. Tříděním do kontejnerů tak nešetříte pouze životní prostředí, ale i svou peněženku!

Odpadový systém 2020 (formát doc, velikost 73,5 KB)

Harmonogram svozu 2020 (formát doc, velikost 27 KB)

Plán odpadového hospodářství (formát pdf, velikost 3,97 MB)

 
Youtube Litomyšl