Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 16. 12. 2017 08:52:34 se dotazoval David Novotný

Problémy s pojmenováním

Vážený pane starosto.
Nemohu nereagovat na dotaz pana Mělnického st. a Vaši odpověď. Sám za sebe to totiž vnímám už několik let tak, že problém s pojmenováním v Litomyšli je zkrátka obecný problém. Ale pro mnohé směšný. Je totiž zvláštní, že Rada města kdysi svévolně pojmenovala jednu z ulic v průmyslové zóně "Svitavská", přitom tradiční pojmenovávání ulic v Litomyšli vychází z názvů nejbližších obcí, nikoliv měst, na názor obyvatel se však tehdy neptala (to by totiž určitě tenhle název neprošel), a když se pak zvedla vlna nevole, RaM i ZaM si trvala na svém. Nyní Vy a další mocipáni na radnici (RaM i ZaM) se snažíte být papežštější než papež a požadujete pojmenovávání veřejných prostranství a institucí pouze po "širší diskusi s veřejností". Hezky řečeno, ale trochu zbabělecké a nelogické (viz. postup při pojmenování ul. Svitavská). 
Pakliže se Vám sešlo 20 návrhů na pojmenování nové síně, tak pro někoho to může být projev nezájmu a otrávenosti obyvatel z Vás, pro někoho může být 20 návrhů naopak tak akorát a stačí si jen vybrat. Zvláštní, že místní politici si najednou s názvem nevědí rady... 
To, že se bojíte pojmenovat náměstí po Václavu Havlovi, který měl Litomyšl moc rád a dost pro její zviditelnění udělal, nechápu, když na stránku druhou sochu zlořáda Zdeňka Nejedlého před 1. ZŠ hájíte. Lidé taky Svitavskou ulici nechtěli a nechtějí - ale pořád je tu (a teď, když už je v této ulici tolik podnikatelských subjektů, nejspíš ani své jméno nezmění). Stejně úsměvný je i Váš strach z možného pojmenování zdejší knihovny po paní spisovatelce Boženě Němcové. Nevím, komu ublížila a komu by mohla vadit, zdá se, že jedinému, komu vadí, jste Vy a možná paní ředitelka...
Víte, vždycky se najde někdo, komu se prostě něco nebude líbit. Nikdy se přeci nemůžete zavděčit všem. To nejde a to si, předpokládám, uvědomujete.
Mistr Olbram Zoubek si v Litomyšli rozhodně zaslouží čestné pojmenování, ať už náměstíčka na zámeckém návrší, nebo i nové obřadní síně. Dokážu si představit, že by se s Václavem Havlem mohli podělit: jméno jednoho by neslo náměstí, po druhém by se jmenovala síň.  
Ze zkušenosti ale předpokládám, že náměstíčko bude i nadále jen Jiráskova ulice, obřadní síň bude nová městská síň (na Jiráskově ulici, či na Zámeckém návrší), knihovna bude Městská knihovna... Lepší nechat být, lidé si zvyknou, než být neoblíben, že?
S pozdravem
David Novotný


Odpověď ze dne 17. 12. 2017 09:34:47:

Vážený pane Novotný,
děkuji za Váš názor. S některými věcmi souhlasím, ale v něčem se prostě pletete. Určitě ani já ani paní ředitelka se nebojíme pojmenovat knihovnu po B. Němcové. Pro všechna přejmenování či pojmenování ale zásadně platí, že návrh musí mít nadpoloviční podporu zastupitelstva. I proto generace 89 stáhla svůj návrh na pojmenování náměstí po V. Havlovi, protože by prostě neprošel. S odvahou starosty či někoho jiného to nemá nic společného. Je to obyčejná matematika. Hezkou neděli a děkuji za Váš zájem. R.K.

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl