Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 09. 06. 2021 06:48:25 se dotazoval Hana Horáková

Neposekaná Litomyšl

Vážený pane starosto, v Litomyšli bydlím 52 let. Nikdy nebylo město tak zarostlé travou. Kdysi upravené veřejné plochy jsou džunglemi plnými klíšťat. Někde je tráva vyšší než já. Všechna města v okolí se zvládají o zeleň starat lépe, tak proč to nejde? Bude MÚ hradit léčbu boreliózy? Hana Horáková


Odpověď ze dne 10. 06. 2021 11:52:20:

Vážená paní Horáková,


děkuji za Váš dotaz, byť musím přiznat, že můj pohled na vysokou trávu je diametrálně odlišný od toho Vašeho. Vy v ní vidíte džungli plnou klíšťat, já krásně rozkvetlé květy a možnost plného života brouků, včel i motýlů. Rozhodnutí sekat méně často jsme přijali mimo jiné na základě předchozích let, plných sucha. Jsem moc rád, že již minulý rok a snad i letos prší více než v předešlých letech, ale já osobně za rozhodnutím stojím.


Pro ilustraci prosím podívejte se zde nebo zde


Určitě máte možnost si zajít do Klášterních zahrad, kde je pověstný anglický trávník bez obav z klíšťat (v těchto trávnících nežije prakticky nic, tedy ani klíšťata), zároveň ale nemusíte do vysokých trávníků dle mého názoru vstupovat a pak z klíštěte obavu mít nemusíte. Já mám velkou radost například z toho, že za budovou městského úřadu, kde je vysoká nesekaná tráva, se objevily kopretiny a další kvetoucí rostliny - podle mě je to určitě hezčí pohled, než na vysekaný (a v létě úplně vyschlý) trávník.


Nicméně kromě výše uvedeného rozhodnutí je pravda, že letos hodně pršelo (a mokrou trávu nemohou MSL sekat, to jistě uznáte) a když přestalo pršet, tak ať kolegové dělají co dělají, technika nestačí. Kromě města musí posekat i v integrovaných obcích a bohužel mají i velkou nemocnost (aktuálně chybí 9 pracovníků - několik díky dlouho odkládaným operacím, jiní ještě stále kvůli koronaviru - hlavně kvůli docházejícím nařízeným izolacím). Kolegy jsem přesto požádal, aby trávníky, které jsou určeny k intenzivnímu sekání, posekali co nejdříve.


Pevně doufám, že boreliózu nechytnete, přeji pevné zdraví a hezké léto


Daniel Brýdl, starosta města

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl