Litomysl Město pro lidi

Kam dnes?


pátek 7. srpna 2020

Aktuality z města

Druhá polovina Toulovcových prázdninových pátků!

Většina letošního roku je plná otazníků. I my jsme s obavami sledovali, jak se vyvíjí rozvolňovací opatření a objevují se nová, byť pouze lokální. Jsme vděční, že v Litomyšli se svět vrátil do starých kolejí a my si pátek co pátek můžeme užívat divadlo a parádní muziku na Toulovcově náměstí.

Připravuje se velký park se stovkami stromů

Na ulici Z. Kopala by v letech 2021 až 2022 měl vzniknout park o rozloze několika hektarů. V něm budou moci Litomyšlané v klidu trávit svůj volný čas a relaxovat ve stínu více než 300 stromů a další zeleně. V místě bude i drobný mobiliář a plochy pro setkávání.

Projekty na podporu domácího cestovního ruchu

Město Litomyšl si je vědomo výpadku příjmů v oblasti turismu a navazujících odvětví z doby koronavirové krize. Neproběhlo Zahájení lázeňské sezóny, Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové a řada dalších akcí. Nejen tím přišla Litomyšl bez nadsázky o desítky tisíc návštěvníků.

Miliardy z EU na výstavbu domova pro seniory?

V červenci jednali zástupci členských států Evropské unie o finančním balíčku, který si rozdělí jednotlivé státy v rámci fondu obnovy ekonomik. Nakonec schválili, že členské státy si rozdělí celkem 750 miliard euro (cca 20 bilionů Kč). Česko bude čerpat 35,7 miliard eur (cca 940 miliard Kč).

Cestovatelské soutěže jsou v plném proudu!

Pokud máte rádi výlety a ještě k tomu rádi vyhráváte, jsou tyto řádky určeny právě vám! Litomyšl je zapojena hned v několika zajímavých soutěžích. Objevovat můžete krásy Litomyšle, Českomoravského pomezí nebo třeba památek UNESCO v České i Slovenské republice.

Prázdninová lehátková vyhlídka u saletu

Jedním z nejcennějších architektonických prvků zámku v Litomyšli jsou sgrafita. Poslední úterý v červenci a v srpnu pro vás připravíme takové podmínky, abyste si užili výhled na jednotlivá „psaníčka“ z pohodlí lehátek. Zapůjčíme i dalekohledy, abyste se mohli přesvědčit, že se ani jedno psaníčko neopakuje.

Plán B - návrat moderního umění do ulic

Od 2. července do 2. září se můžete v litomyšlských ulicích, na náměstích a dalších veřejných prostranstvích seznámit s výtvory předních českých autorů a autorek moderního umění. Výstava Smetanovy výtvarné Litomyšle s názvem Plán B a podtitulem Naděje v Litomyšli má za cíl zaujmout či pobavit.

Cyklobusem Českomoravským pomezím po patnácté!

Blíž atraktivitám nejen Českomoravského pomezí se dostanete díky provozu cyklobusů. V provozu jsou každou sobotu a neděli i o státních svátcích až do 28. září letošního roku.

Upozornění na uzavírku silnice v Nedošíně

Od 6. července do 31. srpna letošního roku bude kvůli pokládce vysokonapěťových kabelů omezen vjezd do Nedošína ve směru od čerpací stanice MOL. Uzavírka se bude týkat úseku od odbočky k výrobnímu závodu společnosti Saint-Gobain Adfors až po vjezd na městkou čistírnu odpadních vod.

Úřední hodiny o prázdninách

Upozorňujeme občany, že na Městském úřadu Litomyšl budou během léta v červenci a srpnu zkráceny úřední hodiny v pondělí a ve středu do 16.00 hod. V ostatních dnech zůstávají hodiny stejné do 14.00 hod. Mimo úřední dny mohou být úředníci kvůli plnění pracovních povinností mimo své kanceláře.

Provoz školek přes léto

Upozorňujeme rodiče, že přes léto bude platit změna v provozních dobách litomyšlských školek. I. mateřská škola (Zámecká) bude mít uzavřeno úplně, II. mateřská škola („Vertexová“, od září MŠ Sedmikráska) bude mít zavřeno od 20. července do 23. srpna.

Pravdivě vykreslená historie o rytíři Toulovcovi

Představujeme novinku pro ty nejmenší cestovatele a výletníky. Originální omalovánky se spoustou otázek a úkolů spatřily světlo světa díky Sdružení obcí Toulovcovy Maštale a městu Litomyšl. Na dvaadvaceti stranách se můžete seznámit s tím, jaký život mohl rytíř Vavřinec Toulovec prožít.

Kalendáře z Litomyšle opět slaví úspěch!

V Lysé nad Labem byly 18. června vyhlášeny výsledky soutěže turisticko-propagačních materiálů TURISTPROPAG. Mezi desítkami brožur, letáků, publikací, map, katalogů a kalendářů se opět neztratily kalendáře z Litomyšle. Nástěnný kalendář „Litomyšlské hvězdy 2020“ získal 1. místo v kategorii Turistická informace roku 2020, podkategorii kalendáře. Jsme rádi, že porotu zaujala kombinace 12 osobností a k nim přiřazených míst, se kterými jsou v Litomyšli spjatí.

Soutěž Lázeňské prameny pokračuje i v roce 2020!

Zahájení lázeňské sezóny se sice z pochopitelných důvodů konat nemohlo, ale o soutěž Lázeňské prameny nás koronavirus neochudí! Letos můžete vybírat z celkem 30 litomyšlských lázeňských míst. Věříme totiž, že duši umí vyléčit i dobré jídlo a pití - tedy naše gurmánské prameny!
© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty