MČR dětí a mládeže v karate 7. - 8. 12. 2013

Oddělení techniky a sportu > MČR dětí a mládeže v karate 7. - 8. 12. 2013

Nadešel vrchol mládežnické celoroční soutěže karate, kde se bude soutěžit o prestižní tituly mistr České republiky. Litomyšlský oddíl karate reprezentovali 4 závodníci: Anna Kašparová v kategorii žactva, Barbora Minářová v kategorii dorostenek, Marek Dostál a Dušan Balog v kategorii juniorů.

Závody jsou rozděleny do dvou dnů. První den v sobotu jsou na programu žákovské kategorie, mladší a starší žactvo. Druhý den v neděli jsou kategorie dorostu a juniorů. Z tohoto faktu vyplývá, že nás čekaly dvě cesty a nebylo zrovna ideální počasí na cestování. Sníh, vánice, náledí, déšť a to vše na každé cestě. Pro kluky to byla už několikátá republika, ale obě děvčata měla svoji premiéru. Jak závodníci, tak i doprovod byli částečně nervózní, jak to všechno dopadne.

Po příjezdu do haly se opět vyznamenali pořadatelé. Hala byla pěkná, prostorná, ale pro diváky a sportovce, kteří čekali na své kategorie, bylo vyhrazeno minimum prostoru, takže jsme skoro celý den jenom stáli. Jedno celé hlediště bylo vyhrazeno pro VIP hosty, které bylo z osmdesáti procent prázdné. V hale jsme se potkali s naším spřáteleným oddílem z Liberce, který do Havířova dorazil v hojném počtu již v pátek. V sobotu tedy soutěžila pouze Anna jako starší žákyně a to v nejtěžší váhové kategorii. Do svých zápasů nastupovala až kolem sedmnácté hodiny. Z pohledu trenéra měla všechna děvčata vyrovnané šance. První zápas se odehrál bez bodů a tak rozhodnutí o dalším postupu závodníků bylo na rozhodčích, bohužel v náš neprospěch. Další zápas byl již lepší, body se přidělovaly na obou stranách. Anička bojovala do poslední chvíle, ale i přesto nedokázala zvrátit bodový výsledek 4:3. V celkovém pořadí se Anna umístila na 5. místě. Do Litomyšle jsme dorazili těsně před desátou a druhý den se jelo nanovo.

Do prvních zápasů nastupuje Barča. Její kategorie měla osmnáct účastnic. Hned v prvním zápase se utkala s favoritkou této skupiny a zápas byl ukončen v její neprospěch se skórem 2:0, žádná velká převaha. Pokud neděláme body, nemůžeme vyhrát. V dalších kolech se Barča snažila dosáhnout na bronzovou příčku. Jednu soupeřku převálcovala 4:0 a v boji o bronz byly body na obou stranách. Na naší straně bohužel méně 4:2. Celkové umístění – 5. místo. Kluci šli na řadu o něco později, ale oba najednou, každý na jiném zápasišti a tak koučování některých zápasů bylo za pomoci kouče z Liberce. Prvotní smůla v prvních zápasech nás neopustila, a tak jsme se zaměřovali alespoň na boje o bronz. Marek měl ve své kategorii osmnáct soupeřů a odjel nejvíce zápasů. Dva zápasy prohrál se skórem 3:1 a dva vyhrál v poměru bodů 4:2. Ve všech zápasech se projevovala nervozita vyvolaná nevolností z chráničů v ústech. Bronzová medaile byla nedosažitelná, celkové umístění 5. místo. Dušan měl soupeřů méně, v prvním zápase byl několikrát napomínán rozhodčími, s favorizovaným Koudelkou prohrál. Zápas o bronz si pak užil a svého soupeře porazil 5:0 a jako jediný z naší výpravy si odváží placku z MČR.

Při odjezdu nás stále provázela smůla, na autě byl defekt. Jirka musel vyměnit kolo a závodníci se zatím koulovali. Ze všech spadla nervozita a tak při zpáteční cestě panovala v autě dobrá nálada. A hodnocení na závěr, děvčata co byla poprvé na republice, to vcelku zvládla dobře a snad to příští rok bude lepší. Marek musí bojovat s nervozitou spojenou s nevolností a Dušan ten obhájil loňské umístění z Ústí nad Labem. Děvčata budou ještě v mládežnických kategoriích, ale kluci už postoupí mezi muže. Přeji všem mnoho dalších sportovních úspěchů a hlavně žádná zranění. Gratuluji všem, jak to zvládli!

FotografieFotografieFotografieFotografieFotografie