Africké odpoledne v areálu zámku

AktivityVýstava keramiky 2010 > Africké odpoledne v areálu zámku

Adinkra a bubny na zámku

Zní to jako zaklínadlo, ale v západní Africe znamená adinkra potištěnou látku nebo přímo razítka, která se na potisk používají. Tato technika je asi dvě stě let stará, původně se používala v kmeni Ašantů na území dnešní Ghany. Razítka jsou symboly, představující moudrost Afriky - každý motiv má své jméno a smysl, odvozený z přísloví, ze záznamu historické události, z postoje či chování lidí, ze života zvířat a rostlin, z různorodých tvarů nebeských těles nebo objektů, vyrobených lidmi.

Africké odpoledne ve středu 16. června 2010 bylo doprovodným programem k výstavě keramiky DDM Litomyšl, která probíhá celé léto v zámeckém sklepení.

Návštěvníkům zámeckého areálu jsme nabídli možnost potisknout si trička nebo jiný textil razítky adinkra a zahrát si různé hry. Co by to ale bylo za africké odpoledne bez hudby? Trio spřátelených muzikantů Alžběta Melkusová, Pavel Jasanský a Jan Jovbak nejen hráli pro potěšení všech účastníků odpoledne i náhodných příchozích, ale také nabídli dětem i rodičům různé nástroje, aby si mohli všichni zahrát společně.

Odpoledne bylo skutečně pohodové, dokonce i počasí nám přálo, všichni příchozí si pochvalovali příjemnou atmosféru a nechali se vést rytmy bubnů.

Po letních prázdninách nabídneme dílnu adinkra dalším zájemcům, buď v DDM nebo jako výukový program pro školy.

FotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografieFotografie