Litomysl Proměna nábřeží řeky Loučné

Proměna nábřeží řeky Loučné

Základní údaje
projekt Města Litomyšl realizovaný s podporou Nadace Proměny
zahájení projektu / 2012
předpokládané dokončení / 2016
rozloha území / 1 ha (Vodní valy) + 1,5 ha (park u Smetanova domu)
projektant / bude vybrán v architektonické soutěži
financování / Nadace Proměny a Město Litomyšl
nadační příspěvek / až 25 miliónů Kč
podíl města / až 5 miliónů Kč

Co je cílem proměny
Záměrem projektu, který nese podtitul „Dialog mezi řekou a městem“, je zpřístupnění řeky Loučné a vytvoření příjemného prostoru pro trávení volného času v lokalitě Vodní valy. Menšími úpravami projde také park u Smetanova domu.

O projektu
Zájmové území se nachází v blízkosti historického centra Litomyšle. Na přelomu 19. a 20. století ožívaly nábřežní promenády společenskou zábavou, procházely se zde významné osobnosti. Atmosféru si nábřeží uchovalo ještě za první republiky. Později ale lokalita prošla necitlivými zásahy, které přeťaly návaznost řeky Loučné na historické jádro města. V současnosti je území spíše tranzitním místem, k pobytu je využíváno hlavně dětské hřiště. Cílem plánovaných úprav je navrácení života k řece a podpora rekreační hodnoty území.

Město Litomyšl se dlouhodobě zasazuje o zkvalitnění prostoru nábřeží a svých veřejných prostranství. První fáze zobytnění řeky Loučné proběhla již v letech 2001 - 2003 v rámci revitalizace Komenského náměstí dle návrhu architekta Josefa Pleskota. S projektovým záměrem na úpravu další části území uspělo Město Litomyšl na konci roku 2011 v grantové výzvě Nadace Proměny v konkurenci 52 projektů z celé České republiky. Na zpracování projektového záměru se aktivně podílelo také občanské sdružení Generace 89.

Příprava a realizace projektu proběhne v letech 2012 – 2015. V prvním roce se uskuteční dotazníkové šetření, workshopy a setkání, jejichž cílem je zjistit potřeby místních obyvatel. V dalším roce proběhne architektonická soutěž, vítězná studie pak bude rozpracována do projektové dokumentace. Navazovat budou zákonem stanovená územní a stavební řízení, poté budou zahájeny stavební a vegetační úpravy území. Otevření nábřeží po proměně se předpokládá v prvním pololetí roku 2016.

Projekt je realizován s podporou Nadace Proměny, jejíž součástí je kromě nadačního příspěvku také pomoc s realizací celého projektu a aktivní zapojení veřejnosti.

Zapojte se do proměny
V průběhu celého projektu se můžete zúčastnit veřejných setkání, diskusí, workshopů, soutěží, anket a dalších doprovodných akcí, jejichž cílem je zapojit budoucí návštěvníky do proměny území. Aktuální informace o projektu najdete v městském zpravodaji Lilie, v projektovém zpravodaji vydávaném Nadací, na webech Města Litomyšl a Nadace Proměny.

     

                                                                                                      

Grand Prix Architektů ocenila nábřeží Loučné

Mezinárodní porota XXVI. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2019 vybrala z rekordního počtu 321 přihlášených projektů jako vítěze projekt Corso Pod Lipami. Úspěchu se dočkali i architekti Martin Rusina a Martin Frei za obnovu nábřeží Loučné v Litomyšli.

10. 10. 2019


ArchiMyšl - oslava Světového dne architektury

Letošní ArchiMyšl bude také ve znamení oslavy 20. výročí zápisu zámeckého areálu Litomyšl na Seznam UNESCO. S architekturou se díky workshopům budou moci seznámit i ti nejmenší. Dojde také na křest knihy The Potential of the Small City of Litomyšl z prestižní edice časopisu Detail. Program je velmi bohatý, tak si tuto oslavu nenechte ujít!

25. 09. 2019


Program Zahájení 8. litomyšlské lázeňské sezóny

Zahájení v pořadí již osmé litomyšlské lázeňské sezóny proběhne od 24. do 28. dubna 2019. Program akce byl představen již na lednovém veletrhu Slovakiatour v Bratislavě. Lázeňské hosty čeká řada novinek, ale také osvědčené body programu i hvězdní hosté.

31. 01. 2019


Vodní valy úspěšné v České ceně za architekturu 2018

Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu (ČCA) byly v pondělí 19. listopadu vyhlášeny výsledky 3. ročníku této soutěžní přehlídky České komory architektů (ČKA). Hlavní cenu si převzal David Levačka Kraus za realizaci Administrativní budovy ve Strančicích. Úspěchu se však dočkala i Litomyšl.

21. 11. 2018


Vodní valy inspirují zapojením veřejnosti

Obnovené nábřeží řeky Loučné od RusinaFrei architekti se dostalo do prestižní publikace Landscape Architecture Europe reflektující vybrané evropské krajinářské počiny za uplynulé tři roky. Reprezentuje v ní příklady dobré praxe, kdy realizace ve veřejném prostoru úzce propojila město, architekty a místní lidi.

12. 11. 2018


ArchiMyšl připomene nejen 450. narozeniny zámku

Oslava Světového dne architektury se v Litomyšli již posedmé koná pod názvem ArchiMyšl. Maratón akcí začíná již ve čtvrtek 27. září a končí v pondělí 1. října. Věříme, že i tentokrát si z bohaté nabídky vyberete a přidáte se k oslavě svátku architektury a designu.

31. 08. 2018


Středa, hudby vám třeba!

Tradiční prázdninový hudební cyklus je opět zde! Na nové letní scéně v parku u Smetanova domu se budou celé prázdniny střídat vaše oblíbené kapely. Začátky koncertů v 19.30 hodin. Vstup volný, občerstvení zajištěno. Díky nedalekému hřišti se vyřádí i vaše děti.

09. 07. 2018


Od otevření proměněných Vodních valů uplynul rok

V neděli 3. června 2018 jsme si připomněli přesně jeden rok od slavnostního otevření proměněných Vodních valů a unikátního dětského hřiště. Za uplynulých dvanáct měsíců se ukázalo, že Litomyšlané do této lokality chodí rádi a často. Ať už na hřiště s dětmi, nebo relaxovat po práci.

06. 06. 2018


Litomyšl otevřela zrekonstruované nábřeží

Konečně nadešel dlouho očekávaný den. Po téměř pěti letech od oficiálního startu projektu „Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli“ a rok a půl od zahájení stavebních prací se v sobotu 3. června 2017 veřejnosti znovu zpřístupnila lokalita Vodních valů. Podívat se přišly stovky lidí.

03. 06. 2017


Prožijte prodloužený víkend v Litomyšli

Pod názvem Hrajeme (si) v Litomyšli nabízíme program pro malé i velké, ve dne i v noci - na různých místech ve městě. První víkend v červnu nás čeká otevření nábřeží řeky Loučné, premiérové divadlo v zámeckém parku, koncert na lávce pod Kotelnou či Litomyšlská muzejní noc.

24. 05. 2017


Pozvánka na slavnostní otevření Vodních valů

V sobotu 3. června se veřejnosti oficiálně otevře rekonstruovaná lokalita Vodních valů. Nová úprava spojuje ulici Vodní valy, nábřežní část s dětským hřištěm a doposud málo využívaný park u Smetanova domu v jeden celek, aniž by narušila přírodní ráz řeky a jejích břehů.

03. 05. 2017


K dokončení Vodních valů zbývají dva měsíce

Na nábřeží Loučné se s příchodem jara vrátil stavební ruch. Práce probíhají také v parku vedle Smetanova domu. V této části je potřeba dokončit kamenné schodiště vedoucí od venkovního pavilónu a opravit část na něj navazující cesty u nové visuté lávky přes Loučnou.

06. 04. 2017


Vodní valy budou do letošního června neprůjezdné

Obyvatelé se musí v následujících měsících připravit na uzavření Vodních valů z důvodu dokončení proměny nábřeží řeky Loučné. Od 1. března do 4. června 2017 budou umístěny zákazové značky na Komenského náměstí a u policejní stanice na křížení ulic Vodní valy a Ropkova.

15. 02. 2017


Obnova nábřeží řeky Loučné zahájena

Záměrem projektu je zpřístupnění řeky Loučné a vytvoření příjemného prostoru pro trávení volného času v lokalitě Vodní valy. Menšími úpravami projde také park u Smetanova domu. Investorem je město Litomyšl s podporou Nadace Proměny Karla Komárka.

11. 02. 2016


Letošní ArchiMyšl na téma veřejné prostory

Již počtvrté se Litomyšl připojuje k oslavě Světového dne architektury. Od pátku 2. do pondělí 5. října nás čeká maratón zajímavých akcí včetně oslavy 15. narozenin Klášterních zahrad. Oslavenci přijede popřát i Ivan Hlas s Norbi Kovácsem.

09. 09. 2015


Čtyřlístek litomyšlských zahrad s programem

Klášterní zahrady a zámecké zahrady, Jindrova zahrada a Vodní valy se zapojily do mezinárodní akce Víkend otevřených zahrad.

01. 06. 2015


Rekonstrukce Vodních valů zahájí napřesrok

Na zahájení revitalizace Vodních valů a parku za Smetanovým domem v Litomyšli se intenzivně pracuje již několik měsíců. S přípravou projektové dokumentace se začalo na jaře letošního roku a v nejbližší době bude zahájeno územní řízení. S realizací projektu se začne v příštím roce.

17. 09. 2014


Litomyšl bude opět slavit Světový den architektury

Pro milovníky moderní architektury a designu je připraven další ročník maratónu akcí pod názvem ArchiMyšl 2014. Těšit se můžete na komentované projížďky či prohlídky, besedu s architekty i na křest knihy Petra Volfa Litomyšl renesanční město moderní architektury.

15. 09. 2014


Nábřeží Loučné v nezvyklých tónech

Ohlédnutí za Víkendem otevřených zahrad v Litomyšli Nábřeží řeky Loučné / Víkend otevřených zahrad se letos již třetím rokem uskutečnil v prostoru Vodních valů v Litomyšli. Návštěvníci si mohli vyzkoušet několik netradičních hudebních instalací, které připravili umělci Pavla Sceranková a Dušan Zahoranský ve spolupráci se studentkami Univerzity Hradec Králové.

18. 06. 2014


Mají si kde hrát?

Další vývoj studie nábřeží v Litomyšli Nábřeží řeky Loučné / Další setkání architektů Martina Rusiny a Martina Freie s občany Litomyšle se věnovalo řešení dětského hřiště a sochařsky ztvárněným herním prvkům na nábřeží Loučné.

16. 04. 2014


Architekti představí upravený návrh nábřeží

Rozpracovaný návrh na obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, připravený na základě podnětů z listopadového setkání s veřejností, představí architekti Martin Rusina a Martin Frei občanům 18. března od 17 hodin ve Smetanově domě.

11. 03. 2014


Nábřeží Loučné jako prostor pro všechny

Zpracování studie na obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, která se pokusí vyjít vstříc různorodým požadavkům veřejnosti na jeho využití, dokončí architekti Martin Rusina a Martin Frei tento měsíc. V únoru ji pak znovu představí v rámci veřejného setkání občanům.

11. 12. 2013


Lidé k návrhu obnovy nábřeží Loučné

Dialog mezi řekou a městem, leitmotiv projektu na obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, dostává stále jasnější obrysy. Díky dialogu mezi architekty a veřejností. O prezentované studii přišly 5. listopadu do Smetanova domu v Litomyšli diskutovat s architekty zhruba čtyři desítky místních.

08. 11. 2013


Výstava architektonických návrhů

Přijďte navštívit výstavu soutěžných architektonický návrhů projektu "Obnova nábřeží řeky Loučné", která je otevřená denně od 6. 10. 2013 do 20. 10. 2013, od 13,00 hod. do 17,00 hod. v zámeckém pivovaru. Vstup je zdarma.

15. 10. 2013


Litomyšl bude opět slavit Světový den architektury

Již podruhé se Litomyšl připojuje k oslavě tohoto významného svátku. V rámci třídenního maratónu akcí nabízíme zájemcům o moderní architekturu a design mnoho komentovaných prohlídek, projekci filmu s komentářem, noční koupání, ale také unikátní koncert či možnost pobesedovat s architekty u piva.

23. 09. 2013


Nábřeží Loučné zná vítěze

Architektonická soutěž Cena Nadace Proměny 2013, jejímž předmětem byl návrh řešení obnovy nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, má vítěze. Porota rozhodla o udělení první ceny návrhu Ing. arch. MgA. Martina Rusiny a Ing. arch. Martina Freie.

05. 09. 2013


Dernisáž pro Vodní valy

Slavnostní dernisáž spojená s udílením cen pro vítěze zakončila ve Smetanově domě v Litomyšli výstavu výtvarných a fotografických prací na téma Vodní valy. Soutěžní práce si tu zájemci mohli prohlédnout od 6. do 14. června.

19. 06. 2013


Do parku netradičně

Více než stovka návštěvníků se vypravila za zábavou a poznáním na Vodní valy a do parku u Smetanova domu v Litomyšli 8. června během Víkendu otevřených zahrad. Čekali na ně Rettigová, Mařák, Jirásek nebo Němcová společně se soutěžemi, výstavou, divadlem, komentovanými prohlídkami či hudbou

17. 06. 2013


Víkend otevřených zahrad proběhne i v Litomyšli

Víkend otevřených zahrad nabídne netradiční pohled na parky a zahrady po celé České republice. Litomyšl nebude výjimkou. Těšit se můžete na známé i méně známé skutečnosti týkající se historie i blízké budoucnosti parku u Smetanova domu a přilehlých Vodních valů a zábavné odpoledne pro celou rodinu.

27. 05. 2013


Víkend otevřených zahrad v Litomyšli

Druhý červnový víkend bude letos již tradičně zasvěcen parkům a zahradám po celé Evropě, Českou republiku nevyjímaje. Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do některých běžně nepřístupných zahrad anebo se podívat do svých oblíbených parků tak trochu jinak.

17. 04. 2013


Architektonická soutěž na obnovu nábřeží

Nadace Proměny ve spolupráci s Městem Litomyšl vyhlašuje veřejnou architektonickou soutěž Cena Nadace Proměny 2013. Jejím předmětem je zpracování návrhu obnovy části Nábřeží řeky Loučné. Výsledky soutěže by měly být známy v srpnu.

20. 02. 2013


Zapoj se do proměn!

Víte, že se připravuje úprava prostoru Vodních valů a parku u Smetanova domu? Jak by podle vás mělo vypadat hřiště, lavička nebo místo pro setkávání? Zajímají nás vaše nápady! Cílem výtvarné soutěže je získat návrhy pro úpravu nábřeží od dětí a studentů škol v Litomyšli. Autory nejzajímavějších návrhů odměníme. Více informací o projektu najdete na webech Města Litomyšl a Nadace Proměny.

15. 02. 2013


Výstupy od veřejnosti ovlivní podobu nábřeží

Studenti, místní spolky a obyvatelé Litomyšle se v průběhu roku 2012 mohli vyjádřit k tomu, jak by chtěli využívat území Vodních valů a park u Smetanova domu v Litomyšli. Záměrem je vytvořit z území prostor, který bude vycházet z potřeb místních obyvatel.

22. 01. 2013


Výstupy z realizovaných workshopů a setkání

Od začátku letošního roku připravuje Město Litomyšl ve spolupráci s nadací PROMĚNY projekt úpravy Vodních valů a parku u Smetanova domu. Cílem aktivit, které v tomto roce probíhají, je identifikovat potřeby a požadavky uživatelů území a připravit podklady pro architektonickou soutěž.

16. 01. 2013


Roztančené město

Nábřeží řeky Loučné / Výtvarná dílna MĚSTO JE KARNEVAL, kterou v Litomyšli uspořádala nadace PROMĚNY, proměnila místní děti téměř k nepoznání. Proměnu v park, most nebo knihovnu, ale i v architekta či urbanistu si vyzkoušely děti, které se v sobotu 9. 6. zúčastnily výtvarné dílny s názvem MĚSTO JE KARNEVAL. Akci v Litomyšli zorganizovala nadace PROMĚNY v rámci projektu, který zde podporuje. Jeho cílem je rekultivace prostranství na nábřeží řeky Loučné, v bezprostřední blízkosti centra města.

16. 01. 2013


Proměna nábřeží řeky Loučné: výstupy ze sociologického šetření

Projektový záměr Města Litomyšl byl vybrán k podpoře z grantové výzvy Nadace Proměny na konci roku 2011, společná příprava projektu pro realizaci byla zahájena v roce 2012. Nadace Proměny se v rámci svého působení zasazuje o zapojování veřejnosti do projektů obnovy veřejných prostranství.

16. 01. 2013


Vodní valy na vlnách času

Vodní valy na vlnách času. Tak zní název prezentace, na které pracovaly po dva měsíce žákyně ZŠ Zámecká Karina Girčáková, Magdalena Rožková a Kateřina Macková. Dívky oslovila prostřednictvím školy Nadace Proměny, která společně s Městem Litomyšl připravuje plánovaný projekt Proměny nábřeží řeky Loučné.

09. 01. 2013


Výsledky dotazníkového šetření

Město Litomyšl a Nadace Proměny za asistence obecně prospěšné společnosti Agora CE v průběhu letošního května provedly dotazníkové šetření v souvislosti s připravovaným projektem „Nábřeží řeky Loučné“. Projekt je zaměřen na úpravu okolí řeky Loučné na Vodních valech a území kolem Smetanova domu.

10. 12. 2012


Den stromů v Litomyšli

Již tradičně připadá v ČR na 20. října Den stromů. Tento svátek jsme oslavili v pátek 19. října, kdy se v prostoru Šantova náměstí v Litomyšli, s podporou Města Litomyšl, uskutečnilo slavnostní zasazení stromu Dne Země.

29. 11. 2012


Hřiště v parku na Vodních valech

V současné době probíhá projekt „Proměna nábřeží řeky Loučné“, jehož jedna část je zaměřena i na „proměnu“ dětského hřiště. Projekt probíhá ve spolupráci mezi neziskovou organizací Nadace Proměny a městem Litomyšl.

29. 11. 2012


Veřejné projednání ohledně proměny Vodních valů

V pondělí 17. září proběhlo veřejné projednání projektu Proměny nábřeží řeky Loučné. Cílem setkání, kterého se zúčastnilo kolem 40 občanů Litomyšle, bylo představit výsledky dotazníkového šetření a následně diskutovat o budoucí podobě území Vodních valů a parku u Smetanova domu. Na setkání, které moderovala společnost Agora CE, byli přítomni zástupci Města Litomyšl a Nadace Proměny.

29. 11. 2012


Podněty veřejnosti ovlivní proměnu Vodních valů

Cílem diskuse u kulatých stolů, která se uskutečnila koncem září, bylo definovat problémy a výhody zájmového území. Následně občané Litomyšle sdělovali svá přání, jak by mělo území v budoucnu vypadat. Účastníci setkání se dozvěděli i výsledky dotazníkového šetření. Vyhlášení architektonické soutěže bude začátkem roku 2013.

09. 10. 2012


Jak chcete využívat Vodní valy?

Máme pro vás výsledky dotazníkového šetření v souvislosti s připravovaným projektem Nábřeží řeky Loučné. Projekt je zaměřen na úpravu okolí řeky Loučné na Vodních valech a území kolem Smetanova domu. Zároveň přijměte pozvání na veřejné projednávání projektu, které se bude konat v pondělí 17. září od 18 hodin ve Smetanově domě.

04. 09. 2012


Víkend otevřených zahrad na Vodních valech

Přijďte oživit prostor nábřeží řeky Loučné a parku u Smetanova domu. V sobotu 9. června od 14 do 18 hodin je právě zde pro vás připraven bohatý program. Akce se uskuteční na podporu projektu Proměny nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, který připravuje Město Litomyšl společně s nadací Proměny.

27. 05. 2012


Letošní ArchiMyšl s novinkami - ZRUŠENO!

Již v roce 1996 bylo na shromáždění Mezinárodního svazku architektů dohodnuto, že se bude každý rok první říjnové pondělí připomínat jako Světový den architektury. Oslava tohoto důležitého svátku se v Litomyšli koná podeváté pod názvem ArchiMyšl. Maratón akcí začíná v pátek 2. října.

01. 01. 1970


Proměna nábřeží řeky Loučné


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty