Litomysl Starostova odpovědna

Starostova odpovědna

Odpověď starosty

Dne 07. 05. 2020 10:49:22 se dotazoval Božena Liptáková:

Otevření školek

Vážený pane starosto,

dovolte mi dotázat se Vás, proč nejsou pořád ještě otevřeny veřejné mateřské školy,ačkoliv soukromá školka už dávno otevřena je, otevřené jsou už i školky ve spoustě jiných měst?Nehledě na jiné země kolem nás kde je i víc případů viru..Chápu, že se možná paní učitelky díky mediální masáži do práce bojí, ale pro rodiče je to situace již neúnosná. Děti jsou tak převážně u prarodičů a my toděláme rádi.Takže babičky a učitelky v soukromé školce s dětmi můžou být, ale učitelky ve školkách zřizovaných městem ne? Nebezpečí z viru přece za měsíc taky menší nebude, tak na co čekat.Prosím pěkně, jestli byste mohl jako zodpovědná osoba všechny školky zřizované městem otevřít co nejdříve aspoň v nějakém omezeném režimu.

Děkuji. Božena Liptáková

Odpověď ze dne 07. 05. 2020 12:05:59:

Vážená paní Liptáková,


děkuji za Váš dotaz. Asi Vás velmi překvapím, ale jedním z hlavních důvodů, proč mateřské školky zřizované městem nejsou stále otevřeny, je velmi malý zájem ze strany rodičů o to děti do školek umístit. Máme otevřenou jednu třídu a opakovaně dokola jsme inzerovali, že je otevřená pro všechny rodiče, kteří musí chodit do práce, nikoli pouze pro záchranáře. Realita je taková, že dětí v této třídě je mezi šesti až osmi denně. Nikdy nebyla kapacita 15 dětí naplněna, dokonce se jí ani nepřiblížila a přitom je to nabízeno dokonce pro děti do desíti let, tedy ne pouze školkové. Zároveň je nutno podotknout, že Ministerstvo školství avizovalo manuál, který nám dorazil teprve před pár dny a doporučilo otevření mateřských školek až po 25.5. a to za podmínek, které jsou v manuálu popsány. Konzultoval jsem pro jistotu otevření MŠ i se starosty okolních měst a také neotevírají většinou dříve, než onoho 25.5. (Svitavy, Česká Třebová, Holice...)
K tomu je zde ještě problematika tzv OČR (ošetřování člena rodiny), kdy mohou zaměstnanci toto čerpat pouze při uzavření MŠ. Protože ekonomika se rozjíždí pouze velmi pomalu, máme za to, že i tímto spoustě zaměstnanců i zaměstnavatelů pomáháme. Abychom omezili byrokratické problémy (ukončení OČR během měsíce, nikoli na konci), uvažujeme v tuto chvíli o otevření od 1.6. - tedy od prvního dne v měsíci, kdy rodiče nebudou muset řešit ukončení během května, ale nahlásí až konec května. Chceme jim tak ušetřit další byrokratickou zátěž.
Ze zákona je zde také platná povinná docházka předškoláků - i toto musíme brát v úvahu - když školky otevřeme naplno, museli by rodiče předškoláků posílat své děti do školky povinně. Proto jsme začátkem tohoto týdne požádali paní ředitelky jednotlivých MŠ, aby u rodičů zjistili jejich zájem o docházku jejich dětí do MŠ a s kolegy řešíme, jak otevřít MŠ bez této povinnosti (tedy podobně jako základní školy, kde bude docházka nepovinná).
Na radě města 12.5. se budeme otevřením mateřských školek, jejichž jsme zřizovatelé, určitě zabývat, potřebujeme ale reálné informace o zájmu a právních dopadech.
V každém případě ale platí, že pokud máte v Litomyšli trvalý pobyt, nebo zde pracujete a do práce skutečně chodíte (není pro Vaši práci možnost pracovat z domu), tak po celou dobu nouzového stavu a i nyní máte po telefonické dohodě s paní ředitelkou možnost Vaše díte do mateřské školky vodit - maximální kapacita nebyla nikdy naplněna a pokud by měla být, byli jsme vždy připraveni otevřít další takovouto skupinu.
Musím se tedy zastat učitelek - určitě to není kvůli nim a ani z jejich rozhodnutí. Vaše děti, popř. vnuci a vnučky, ale do mateřské školky v Litomyšli chodit mohli a mohou. Více informací naleznete na webu města, kde se mimo jiné píše: "V MŠ Lidická funguje jedno oddělení pro děti (3 – 10 let) rodičů, kteří musí chodit do práce. Tato služba je nově rozšířena pro rodiče všech profesí. Pokud chcete využít této služby, JE NUTNÉ SE NEJPRVE PŘEDEM DOMLUVIT SE ZAMĚSTNANCI ŠKOLKY – tel. 724 312 096. Této služby mohou využít pouze rodiče zaměstnaní v Litomyšli nebo ti, kteří zde mají trvalé bydliště."


Děkuji za pochopení, přeji hezký den a společně s Vámi doufám v co nejdřívější návrat "normálu" do našich životů.
Daniel Brýdl, starosta města


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty