Litomysl Starostova odpovědna

Starostova odpovědna

Odpověď starosty

Dne 22. 02. 2020 20:51:02 se dotazoval Dana Horáková:

Šibeniční vrch

Pane starosto,
prosila bych o vysvětlení účelovosti zpevněného, urovnaného, štěrkového prostoru před přístřeškem na Šibeničním vrchu, začátku cyklotrasy 4021 a turistické trasy. Člověku by přišlo na mysl, že by zde mohl zaparkovat auto, vyložit kočárek či invalidní vozík a jít na poklidnou procházku do Nedošina, ale bohužel, zákazová dopravní značka mu v tom brání. Tak nezbývá, než že musíme parkovat v příkopu, v kopci na silnici a pěkné bezpečné místo je prázdné. Tak mě napadlo, že by penize z rozpočtu mohly být použity k vybudování parkoviště v tomto místě, ale jestli by to stačilo, když vím, kolik stálo vybudování sociálního zázemí na místním hřbitově. Děkuji za odpověď, s pozdravem D.Horaková

Odpověď ze dne 25. 02. 2020 08:39:41:

Vážená paní Horáková,


děkuji za Váš dotaz. Jak jsem zjistil od kolegů, když jsem se ptal na historii místa, které popisujete, bylo prý dříve toto místo díky odstavovaní vozidel rozježděné a blátivé. Při opravě přilehlé silnice II/358 zde byla skladována frézovaná drť a město dohodlo s dodavatelem výspravu místa. Je možno uvažovat o posunu zákazové značky, dříve však bylo naopak předmětem připomínek obyvatel to, že tam parkují auta a pod odpočívadlem se děly prý "nejrůznější věci".
Nevím, co je dobře nebo správně. Vámi popsaný účel parkování je určitě pochopitelný. Kolega Pavel Jiráň Váš návrh probere na dopravní komisi a případně provedeme odpovídající změny (posun značky). Velké parkoviště bych ale na onom místě nebudoval - ne kvůli financím, ale pro mě osobně je to místo právě na procházky či projížďky na kole.


Pokud jde o zázemí na hřbitově, tak ano, nebylo to levné a já bych mohl říkat, že se mi to nelíbí, že to udělali moji předchůdci, ale mě se finální výsledek líbí. Myslím, že máme v dnešní době stavět dnešní architekturu. Nelíbí se mi celková finální cena, ale dovolte mi malé zamyšlení: také zámek mohl jistě být bez sgrafit a bylo by to levnější, Smetanům dům i gymnázium také mohly být postaveny mnohem levněji, i Dům U Rytířů a vlastně všechny domy na náměstí.....a dnes jsme všichni moc rádi, že tyto budovy navrhovali velmi kvalitní architekti a stavěli kvalitní stavitelé. A stejně jako se ve své době mohl Smetanův dům nebo Dům U Rytířů (považte - jediná kamenná fasáda na náměstí!) nelíbit tehdejším současníkům, zázemí na hřbitově se nutně nemusí líbit mnoha lidem dnes. Jde totiž o estetiku, kterou máme každý úplně jinak nastavenou - stále platí "někdo má rád holky, jiný zase vdolky". Mohlo stát samozřejmě méně financí, ale takto to architekt, který byl vybrán, navrhl a takto bylo i zrealizováno. Možná Vás to překvapí, ale přišly mi i e-maily od místních občanů, ve kterých bylo zázemí vychvalováno.....


Určitě také platí, že můžete opravu parkovacích míst na Šibeničním vrchu navrhnout v rámci participativního rozpočtu. Budeme velmi rádi, když se nám sejde dostatek kvalitních návrhů.


Každopádně Vám děkuji za zájem o naše město, prostor na tzv. Šibeničním vrchu zajisté prověříme,


hezký den Daniel Brýdl, starosta města


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty