Litomysl Sbírka na živé zvony do piaristického kostela

Sbírka na živé zvony do piaristického kostela

Chrám Nalezení sv. Kříže se brzy vrátí do své původní krásy.
Je však jedna věc, která mu bez vaší pomoci bude chybět.
Jsou to zvony, které byly sejmuty a zničeny v roce 1942.    
Od té doby je kostelní věž prázdná.
Litomyšl je tak jedním z mála měst, které nemá zvony „živé“.

Pomozte nám zvony znovu rozeznít a připojte se k veřejné sbírce pořádané městem Litomyšl.
I sebemenší příspěvek je krůčkem k tomu, aby opět začaly bít.

Celkové náklady na výrobu a instalaci tří nových zvonů jsou vyčísleny na 1.500.000 Kč.

Sbírka byla zahájena 1. února 2014 a je na dobu neomezenou.
Město Litomyšl věří, že výběrové řízení na realizaci zvonů bude moci být vyhlášeno v roce 2015 nebo 2016.

Číslo účtu: 107-6430890207/0100

Pokladny pro peněžní dary budou umístěny v infocentrech na Smetanově náměstí a na zámku, v hlavní budově MěÚ a na dalších označených místech.
Možné bude i uzavření darovacích smluv a složení hotovosti na pokladnách MěÚ Litomyšl.

Dárcům, kteří přispějí částkou 10 tisíc korun a vyšší garantujeme prezentaci ve výčtu mecenášů přímo v prostorách chrámu Nalezení sv. Kříže.
Jména všech dárců, kteří si nebudou přát zůstat v anonymitě, zveřejníme na webových stránkách města Litomyšl. Zde budeme také průběžně zveřejňovat také stav sbírky.

Město Litomyšl děkuje vám všem, kteří pomůžete vrátit zvony do kostela Nalezení sv. Kříže.

Andělský advent v Litomyšli

Andělsky krásná je v předvánoční době celá Litomyšl. Připraveno je více než sto akcí pro všechny věkové skupiny. Chybět nebudou koncerty, divadla, trhy, výstavy, výtvarné dílny a řada dalších akcí. Nezapomeňte, že již tuto sobotu proběhne na zámeckém návrší Andělský adventní trh.

05. 12. 2017


Rozsvícení vánočního stromu již 3. prosince 2017!

První adventní neděle je v Litomyšli ve znamení slavnostního rozsvícení vánočního stromu. Před několika lety se na zámecké návrší vrátili andělé, kteří dohlížejí na celý Andělský advent v Litomyšli - přijďte se přesvědčit, program je bohatý - ani videomapping nebude chybět!

16. 11. 2017


Zvonice v piaristickém chrámu už nezeje prázdnotou

V neděli 16. dubna kolem 11 hodiny dopoledne byly tři nové zvony pojmenované svatý Václav, svatý Josef a Panna Marie pomocí jeřábu vyzvednuty a umístěny do opravené zvonice chrámu Nalezení svatého Kříže v Litomyšli. Slavnostní akci přihlížely stovky zvědavců.

18. 04. 2017


Repliky zvonu Panna Marie budou v prodeji 16. dubna

Návrat živých zvonů do piaristického chrámu vám mohou navždy připomínat malé zvonky z limitované edice. Jeden kus (jedná se o kopii zvonu Panna Marie) stojí 850 Kč a tyto suvenýry se budou prodávat ve stáncích před piaristickým kostelem 16. dubna kolem 12 hodiny odpoledne.

13. 04. 2017


Bohoslužby během Velikonoc

Největší křesťanské svátky - Velikonoce - se samozřejmě slaví i v Litomyšli. Letos dokonce i slavnostním žehnáním nových živých zvonů za účasti titulárního biskupa litomyšlského Pavla Konzbula. V příloze naleznete kompletní přehled pořadu bohoslužeb všech litomyšlských církví.

11. 04. 2017


Pozvánka na slavnostní žehnání živým zvonům

Zvonům před chrámem Nalezení sv. Kříže požehná titulární biskup litomyšlský Pavel Konzbul na velikonoční neděli 16. dubna v 10.30 hodin. Poté budou vyzvednuty na věž. Asi v 11.00 bude pan biskup sloužit mši svatou, která bude zakončená slavnostním vyzváněním nových zvonů.

03. 04. 2017


Ve sbírce na zvony se vybralo přes půl milionu korun

Po několika letech skončí sbírka na pořízení trojice živých zvonů do chrámu Nalezení svatého Kříže. Od 1. února 2014 do 20. února 2017 se díky pomoci jednotlivců i firem podařilo získat přes půl milionu korun. Nové zvony z kostela uslyšíte již o letošních Velikonocích.

03. 02. 2017


Vánoční a novoroční bohoslužby církví v Litomyšli

V příloze přinášíme rozpis všech vánočních a novoročních bohoslužeb pěti litomyšlských církví. Na Štědrý den si můžete dojít i pro Betlémské světlo, zaposlouchat se do vánočních písniček a prohlédnout si Litomyšl z Andělské vyhlídky. Přejeme veselé Vánoce a šťastný Nový i celý nový rok 2017!

19. 12. 2016


Andělské adventní neděle pokračují!

Advent v Litomyšli jsme zahájili ve velkém stylu, ale bohatý adventní program pokračuje i dále. Čeká nás Mikulášská adventní neděle, Andělský adventní trh, neděle chutí a vůní či neděle tradic a řemesel. Adventní program zahrnuje desítky akcí, ze kterých můžete vybírat.

11. 11. 2016


Týden paměti národa již od 10. do 16. října

Je jisté, že bychom si měli připomínat i novodobé dějiny. Jejich důležité kapitoly přiblíží výstava v Klášterních zahradách, připomeneme si monstrproces s rektorem Stříteským a zamyslíme se nad významem prezidentství. Důležitou součástí bude i návštěva nového biskupa litomyšlského Pavla Konzbula.

04. 10. 2016


Dny otevřených dveří památek druhý víkend v září

Díky Dnům evropského dědictví se každoročně otvírají brány památek, budov i objektů a prostor běžně nepřístupných. Ani letošní září tomu v Litomyšli nebude jinak. Těšit se můžete i na řadu doprovodných akcí a pořadů. Poprvé například zazní revitalizované varhany v chrámu Nalezení sv. Kříže.

23. 08. 2016


Litomyšlské dny barokní tradice

Koncerty, bohoslužby, procesí, módní přehlídka liturgických rouch… To je nový, osmidenní, festival, který se v Litomyšli uskuteční od 14. do 21. srpna. Akce nese název Litomyšlské dny barokní tradice a spojuje duchovno a kulturu. Uskuteční se nejen v Litomyšli, ale část naplánovali pořadatelé i do zámku v Nových Hradech.

16. 08. 2016


První zvon je díky vašim darům v Piaristickém chrámu

Od 30. dubna si můžete prohlédnout první z trojice živých zvonů, které mají znít z věže chrámu Nalezení sv. Kříže. Jako první byl odlit zvon Panna Marie. Děkujeme za vaše dary a věříme, že při příležitostí 75. výročí od zabavení předchozích zvonů se nám podaří rozeznít celý trojlístek živých zvonů.

04. 05. 2016


Lázně Litomyšl léčí laskavou legrací již pátým rokem

"Je to město neobyčejně kulturní a lázeňské...ovšem vodu tam nikdo nepije," dočtete se ve Váchalově Krvavém románu. V Litomyšli léčíme ducha, nevěříte? Přijeďte se přesvědčit. Zahájení již 5. litomyšlské lázeňské sezóny se koná od 27. dubna do 1. května v lázeňské Litomyšli.

21. 04. 2016


Litomyšlané hrají a zpívají nejen Litomyšlanům

K předvánočnímu času patří i koncerty. V Litomyšli máme to štěstí, že nemusíme umělce jen dovážet. Již po osmdesáté bude provedena Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby společnými silami litomyšlských pěvců a hudebníků. Těšíme se i na tradiční vánoční koncert sboru KOS i na vystoupení dalších skupin.

08. 12. 2015


Bohaté Andělské Vánoce v Litomyšli

Přijďte se podívat na Štědrovečerní koledování se skupinou Věneband, odneste si domů Betlémské světlo, prohlédněte si zámecký areál z výšky a prožijte společnou půlnoční mši svatou všech litomyšlských církví v chrámu Nalezení sv. Kříže. V příloze též pořad vánočních a novoročních bohoslužeb.

05. 12. 2015


Hlasujte v soutěži Stavba roku Pardubického kraje

Po dvou letech začíná v Pardubickém kraji další výběr nejlepší stavby roku, tentokrát v pěti kategoriích. Z Litomyšle o titul usilují dva projekty: revitalizace zámeckého návrší a revitalizace historické budovy regionálního muzea. Od 20. července má možnost udělit svůj hlas pomocí hlasování na webu i veřejnost.

27. 07. 2015


Litomyšl v gala! Smetanova Litomyšl v plném proudu

Již ve čtvrtek 11. června byl zahájen 57. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Potrvá až do 5. července a nabídne řadu unikátních koncertů, oper, inscenací, dětských programů a dalších projektů. Přinášíme pár programových tipů a dalších zajímavostí.

08. 06. 2015


Hrajeme si v Litomyšli aneb víkend nejen pro děti

Letní prázdniny zahájíme v Litomyšli opravdu ve velkém stylu. Čeká na nás prodloužený víkend, který bude určen především dětem a jejich rodičům. A že půjde o různorodé aktivity se můžete dočíst v následující pozvánce. Vrcholem bude představení nového Dětského programu na Zámeckém návrší.

08. 06. 2015


Noc kostelů v litomyšlských sedmi kostelích

Poslední květnový pátek se opět otevřou dveře a vrata všech litomyšlských svatostánků. Již tradičně můžete strávit večer v dobré společnosti barokních soch, klenutých oblouků nebo Malichových kruhů. A jaké menu je pro vás letos připraveno? Ve všech 7 kostelech je pro vás nachystán Poutnický pas, do kterého můžete sbírat razítka. Také letos si přijdou na své děti.

25. 05. 2015


Zahájení 4. litomyšlské lázeňské sezóny v Litomyšli

Již za pár dní bude zahájena další lázeňská sezóna. Největší novinkou je vyhlášení soutěže o nejkrásnější klobouk, kostým a lázeňský pár. Ve spolupráci s firmou H.R.G. nově otvíráme Fotoateliér na ulici. Chybět nebude ani soutěž elegance auto-moto veteránů či celodenní soutěž Lázeňské prameny.

20. 04. 2015


Hlasujte v soutěži veřejných sbírek

V rámci projektu MÁME VYBRÁNO vyhlásil jeho pořadatel již 4. ročník stejnojmenné soutěže veřejných sbírek. O vítězích rozhodne veřejnost, odborná porota a statistiky. V kategorii Cena veřejnosti se o hlasy uchází i sbírka na živé zvony do kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli. Hlasovat můžete do 20. 5. 2015.

20. 04. 2015


Rok od zahájení sbírky na živé zvony

Již celý rok běží sbírka na „živé“ zvony do piaristického kostela Nalezení sv. Kříže. V tuto chvíli je nashromážděno bezmála 200 tisíc korun, město jedná také s případnými mecenáši. Náklady na výrobu nových zvonů a stavební úpravu věže jsou jsou odhadovány na 1 milion 500 tisíc korun. Díky za každý váš dar.

05. 02. 2015


Vánoční svátky v Litomyšli plné akcí a novinek

Přijďte se podívat na Štědrovečerní koledování se skupinou Věneband, odneste si domů Betlémské světlo, prohlédněte si zámecký areál z výšky a prožijte první půlnoční mše svatou v novodobé historii chrámu Nalezení sv. Kříže. V příloze naleznete též pořad vánočních a novoročních bohoslužeb.

20. 12. 2014


Rozsvícení vánočního stromu s novinkami

První adventní neděle je vždy ve znamení slavnostního rozsvícení vánočního stromu. V letošním roce nás čeká hned několik novinek. Strom bude umístěn před chrámem Nalezení sv. Kříže a po jeho rozsvícení nás čeká představení výtvarného díla Sloup s odraznou plochou v interiéru chrámu.

20. 11. 2014


Litomyšl bude opět slavit Světový den architektury

Pro milovníky moderní architektury a designu je připraven další ročník maratónu akcí pod názvem ArchiMyšl 2014. Těšit se můžete na komentované projížďky či prohlídky, besedu s architekty i na křest knihy Petra Volfa Litomyšl renesanční město moderní architektury.

15. 09. 2014


Zámecké návrší: otvíráme!

Řadu hvězdných sudiček bude mít při svém prvním kroku do života zámecké návrší v Litomyšli. Popřát přijede Spirituál Kvintet, Fleret, BraAgas a řada dalších. Chybět nebudou komentované prohlídky a na své si druhý víkend v září přijdou i děti.

26. 08. 2014


Znovuzrození chrámu Nalezení sv. Kříže

Chrám, který byl za totality odsouzen k zániku, zažívá po 300 letech od položení svého základního kamene znovuzrození. Děje se tak díky prostředkům z Evropské unie, na zvony sbírají drobní střadatelé a nové výtvarné dílo podpoří dárce. Věříme, že instalace souboru skleněných výtvarných děl z dílny Václava Cíglera, bude velmi poutavá.

22. 07. 2014


Obnova piaristického kostela stavebně dokončena

Před pár dny byl zkolaudován chrám Nalezení sv. Kříže na zámeckém návrší. V neděli 15. června se tak může uskutečnit slavná mše svatá, celebrovaná kardinálem Miroslavem Vlkem, a obřad žehnání kostela. Ovšem práce v této litomyšlské dominantě, která mohla být obnovena díky dotaci z Evropské unie, nekončí.

04. 06. 2014


Litomyšlské sedmikostelí otevřeno

Do kostela v noci? Noc kostelů vám tento jedinečný zážitek opět umožní. Díky spolupráci litomyšlských církví máte možnost navštívit všechny zdejší svatostánky a vychutnat si jejich speciální menu, které se začne servírovat v pátek 23. května od 17:30 v Evangelickém kostele.

15. 05. 2014


Pozvánka na zahájení 3. litomyšlské lázeňské sezóny

Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, považujeme Litomyšl za místo, kde je možné obnovit své síly duševní. Zahájení letošní lázeňské sezóny je v sobotu 26. dubna. Vráťte se na začátek 20. století a přijďte v šatech po babičce či dědečkovi korzovat lázeňskou kolonádou!

16. 04. 2014


Sbírka na živé zvony byla odstartována

Město Litomyšl spustilo 1. února 2014 veřejnou sbírku na nové zvony do chrámu Nalezení sv. Kříže. Jednotlivci i firmy mohou přispět několika způsoby. Pomozte nám znovu rozeznít litomyšlské zvony - i sebemenší příspěvek je krůčkem k tomu, aby opět začaly bít.

29. 01. 2014© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty