Litomysl Participativní rozpočet záložky a sdílení

Jizva Litomyšle a její budoucnost

Co se stane s průtahem, který teď rozděluje město a co chtějí obyvatelé města? Cílem projektu je o tom otevřít veřejnou debatu s dostatečným předstihem. A to formou výstavy, která by zmapovala, co tu bylo a co pak vzniklo.

Co vám o projektu chce říct jeho autor?

Ahoj všichni, kdo žijete v Litomyšli a okolí :)

Napadlo Vás někdy co se stane s průtahem silnice I35 až bude kolem Litomyšle dálniční obchvat? Myslím, že nastal nejvyšší čas abychom se zamysleli, co ta změna může přinést městu a nám, kdo tady žijeme. Půjde možná o jednu z největších proměn, kterou Litomyšl v naší době projde. A může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu života obyvatel celého města i okolí. Je tu potenciál pro pozitivní změny i pro nečekané problémy.

V nedávných letech prošlo proměnou například nábřeží Loučné. Od spousty lidí jsem slyšel různé názory (mimo jiné i co a jak se mělo udělat jinak), ale většinou až když to bylo hotové. Teď máte (opět) příležitost říct svůj názor předem. A navíc je dost času na to abyste mohli vyslechnout názory ostatních, přemýšlet o nich a reagovat na ně. Až v následujících letech půjdete některým z těch míst, můžete v klidu uvažovat, jaká proměna toho místa by vám zpříjemnila nebo usnadnila život a jak by se vám líbily nápady ostatních. Důležité je ale začít teď, když je ještě "dost času". Díky dlouhodobému procesu se může postupně utvořit něco hlubšího, co bude mít úměrně dlouhodobý smysl. Přitom tu jde o několikanásobně větší oblast než třeba nábřeží - je to široká silnice, která se táhne z jednoho konce města až na druhý, oddělila co bylo původně spojené, vytvořila uprostřed města bariéru a oblast podobnou periferii. Myslím, že je potřeba otevřít na tohle téma dlouhodobou debatu, abychom zjistili, jakou změnu vlastně potřebujeme. Protože až to "bude aktuální" tak možná už bude stanovený termín stavby a čas na zamyšlení nad vaším názorem a potřebami bude už jen omezený.

Ano, jsou odborníci, kteří to můžou navrhnout sami. Ale my v tom pak budeme žít. Odborník potřebuje smysluplné zadání, jinak může naše přání a potřeby pouze odhadovat z pozice někoho, kdo je tu jen na návštěvě. Právě díky dlouhodobé přípravě zadání mohou později vzniknout dobré projekty jako souhra našich znalostí života v místním prostředí a zároveň principů řešení, které odborník ověřil ve své praxi specializované na urbanismus (rozvoj měst).

Proto jsem teď vytvořil projekt do soutěže, který by měl připravit půdu pro takovou dlouhodobou veřejnou debatu a přitáhnout k ní pozornost místních obyvatel. A to formou výstavy. Ta by měla zmapovat situaci před stavbou průtahu, proces výstavby i situaci poté. Smyslem výstavy je utřídit a předvést celkový obraz situace, který je důležitým základem pro následující debaty. A zároveň jako událost upozornit veřejnost na tohle téma. V projektu jsem nastínil i další případné možnosti navazující na výstavu a prý možná na část z nich vyjdou peníze také.

A právě vy tenhle projekt můžete podpořit - především tím, že o něm řeknete lidem, které by to mohlo zajímat. A také pro něj můžete hlasovat v téhle soutěži. Sešla se tu spousta zajímavých projektů a vím, že možná bude těžké si vybrat. Zrealizovaných projektů, ale bude víc. A vy máte také víc hlasů, které můžete i rozdělit mezi různé projekty. Podrobnosti najdete v informacích o soutěži.

Samotný projekt a pár histrorických fotografií k němu najdete na této stránce. O svůj názor se můžete podělit na facebookové stránce projektu, kde se budou průběžně objevovat i další informace.

Děkuji za přečtení. A budu rád, když se rozhodnete tenhle projekt podpořit.

Navrhovatel: Matěj Pecháček
(Popis projektu byl mírně upraven, v případě vítězství je třeba dořešit termín, místo konání a praktický obsah výstavy - pozn. red)


Kvůli ochraně osobních údajů nezveřejňujeme kontaktní údaje na jednotlivé autory, pokud je chcete oslovit, napište či zavolejte kontaktní osobě - Michele Vojáček, MěÚ Litomyšl, 724 917 054, michele.vojacek@litomysl.cz

Participativní rozpočet

Jizva Litomyšle a její budoucnost

obrázek k projektu Jizva Litomyšle a její budoucnost

obrázek k projektu Jizva Litomyšle a její budoucnost

obrázek k projektu Jizva Litomyšle a její budoucnost

obrázek k projektu Jizva Litomyšle a její budoucnost

obrázek k projektu Jizva Litomyšle a její budoucnost


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty