Litomysl Participativní rozpočet záložky a sdílení

Vratné talíře

V Litomyšli již několik let funguje na akcích města využívání vratných kelímků ve stáncích s občerstvením. Pojďme jít ještě o krok dále a zaveďme jako první město v republice vratné talíře. Omezme zbytečný plastový odpad.

Co vám o projektu chce říct jeho autor?

VRATNÉ TALÍŘE

V Litomyšli již několik let fungují na akcích města vratné kelímky. Pojďme jít ještě o krok dále a zaveďme jako první město v republice VRATNÉ TALÍŘE. Omezme zbytečný plastový odpad.

V malém měřítku fungují vratné talíře již tři roky během Gastroslavností M.D. Retiggové na Toulovcově náměstí. Zákazník si za vratnou zálohu 50 Kč zapůjčí v "Půjčovně talířů" před Rodinným centrem hluboký talíř a lžíci, nechá si do něj naservírovat guláš a vrací ho zpět použitý u stánku. Prosté a jednoduché. V malém měřítku dobře fungující projekt, který by si zasloužil větší pozornost a rozšíření na hlavní náměstí. A také na další litomyšlské akce.

Počítá se s aktivním zapojením občanů města při sběru nepotřebných talířů a příborů. Jistě každý z nás má doma talíř nehodící se do kompletu, nepotřebné příbory po babičce. Snadno a rychle jsem před třemi lety díky výzvě v Lilii sesbírala asi 200 hlubokých talířů a lžic. Mělké talíře, vidličky a nože by jistě šly získat stejnou cestou.

Prozatím by mohly vratné talíře fungovat na principu dobrovolnosti, kdo si talíř půjčí, ale proč si klást malé cíle? Za pár let technické služby nemusejí svážet pytle plné jednorázových talířů a příborů. A návštěvník městských akcí si vychutná jídlo pouze z keramiky a porcelánu.

Možné je zapojení litomyšlských výtvarnic (Miluše Gloserová, Zdeňka Kudrnová, Lucie Drobná a Barbora Brůnová) na pomalování některých talířů, které by byly nejen ozdobou půjčovny, ale mohly by se nabídnout během akcí k prodeji a z utržených prostředků pokrýt část nákladů na mytí talířů.

V současné době je velký boom vratných kelímků, další a další města zavádějí, co my už tu několik let máme.V kavárnách se začíná uplatňovat princip „Otoč kelímek“, přibývá bezobalových obchodů, i velké retězce začínají tento problém řešit.

Je jen otázkou času, kdy se k vratným kelímlům přidají i vratné talíře a my můžeme být první město, které je svépomocí a za minimální náklady zavede. Ideální téma pro propagaci města a medializaci, protože vratné talíře na akcích města ještě nikdo nemá.

Technické detaily jako je označení talířů, přeprava, mytí, skladování, personální řešení a náklady na potřebný drobný inventář jsou také vypracovány, ale pro přehlednost textu pro širší veřejnost je zde neuvádím.

Autorem talířů s vtipnými texty s litomyšlskou tématikou,  které byly chloubou minulých ročníků, je pražský sochař a ilustrátor Jakub Grec. Autorkou loga skvělá litomyšlská ilustrátorka Zdeňka Kudrnová. K prohlédnutí ve fotogalerii :-)

Navrhovatelka: Eva Zoubková


Kvůli ochraně osobních údajů nezveřejňujeme kontaktní údaje na jednotlivé autory, pokud je chcete oslovit, napište či zavolejte kontaktní osobě - Michele Vojáček, MěÚ Litomyšl, 724 917 054, michele.vojacek@litomysl.cz

Participativní rozpočet

Vratné talíře

obrázek k projektu Vratné talíře

obrázek k projektu Vratné talíře

obrázek k projektu Vratné talíře

obrázek k projektu Vratné talíře

obrázek k projektu Vratné talíře

obrázek k projektu Vratné talíře

obrázek k projektu Vratné talíře

obrázek k projektu Vratné talíře


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty