Litomysl Participativní rozpočet záložky a sdílení

Půjčovna látkových plen

Cílem projektu je založení půjčovny látkových plen a poskytování poradenství matkám, které s látkovými plenami teprve hodlají začít nebo zatím váhají. Půjčit pleny by bylo možné za vratnou zálohu, rodiče by je mohli doma vyzkoušet a případně se optat na nejasnosti.

Co vám o projektu chce říct jeho autor?

Používání jednorázových plen představuje obrovský ekologický problém. Jedno dítě za své plenkové období spotřebuje přibližně 4.800 kusů jednorázových plen, což je asi tuna odpadu. Jejich rozklad přitom trvá údajně až 250 let. Ráda bych proto motivovala místní matky k používání plen látkových, které jsou nejen mnohem ekologičtější a pro dítě zdravější, ale představují také významné odlehčení rodinného rozpočtu. Když jsem se rozhodla přejít z jednorázových plen na látkové, narazila jsem (a nejen já, tuto zkušenost mají i mnohé mé známé) na následující problém: Na trhu je velké množství různých typů plen a zorientovat se v nich není vůbec snadné. Už jen tato skutečnost může mnohé matky od používání látkovek odradit. Předem totiž netušíte, který typ plen vám i vašemu dítěti bude vyhovovat, a kupovat látkové pleny na zkoušku s tím, že nemáte jistotu, zda je využijete, je finančně náročné.

V tu dobu bych byla velmi vděčná za možnost někde si pleny vypůjčit a nechat si poradit od zkušené matky nebo asistentky, jak se vlastně používají. Přestože jsem intenzivně hledala, nikde v okolí jsem nikoho, kdo by tyto služby nabízel, neobjevila. Proto bych v Litomyšli ráda založila půjčovnu látkových plen a poskytla poradenství matkám, které s látkovými plenami teprve hodlají začít nebo zatím váhají. Za peníze z rozpočtu bych koupila pleny různých typů, které bych zájemkyním půjčovala za vratnou zálohu. Mohly by si je doma vyzkoušet a poskytla bych jim případně i rady, jak které pleny používat. Pokud je plena řádně vyprána, nehrozí žádná hygienická rizika. Látkové pleny se běžně nabízejí i na internetových bazarech. Část peněz z rozpočtu bych využila na propagaci, například na vytvoření letáčků a plakátů, které bych rozmístila po městě, aby případné zájemkyně měly možnost se o půjčovně a poradenství dovědět. Přibližné nacenění výbavy látkových plen: Nejzákladnější výbavu látkových plen lze pořídit už od 3,5 tisíc Kč (čtverce + svrchní kalhotky), "lepší" výbava nakombinovaná z více druhů plen se pak pohybuje v rozmezí 7-15 tisíc dle typu a množství plen. Luxusní výbava při větším počtu kusů plen vyjde i na 20 tisíc Kč.

Navrhovatelka: Barbora Brůnová


Kvůli ochraně osobních údajů nezveřejňujeme kontaktní údaje na jednotlivé autory, pokud je chcete oslovit, napište či zavolejte kontaktní osobě - Michele Vojáček, MěÚ Litomyšl, 724 917 054, michele.vojacek@litomysl.cz

Participativní rozpočet

Půjčovna látkových plen

obrázek k projektu Půjčovna látkových plen


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty