Litomysl Participativní rozpočet záložky a sdílení

Komunitní litomyšlská dílna

Komunitní dílna by umožnila výrobu a opravu věcí těm, kteří mají nápad a chuť, ale nemají vlastní dílnu, schází jim určitý nástroj či materiál nebo potřebují s něčím pomoci. Rozvíjela by vztah lidí k řemeslu. Podpořila by místní řemeslníky a předávání zkušeností mezi generacemi.

Co vám o projektu chce říct jeho autor?

Jedná se o projekt pod záštitou iniciativy Otevři oči - zatím si nejsem jistá, do které kategorie projekt lépe spadá 1. O co jde? Komunitní - veřejná - dílna je místo, které je přístupné veřejnosti (úplným začátečníkům i zkušeným řemeslníkům) a je vybavené ručním i elektrickým nářadím pro práci se dřevem, kovem, případně textilem, kůží i papírem. Poskytuje zázemí pro tvoření - umožňuje lidem po domluvě přijít a opravit si či vyrobit si to, co potřebují a nemají na to doma prostor, potřebné nářadí, či si potřebují nechat s tvořením pomoci od mistra dílny (příp. zkušenějších řemeslníků). Je to také prostor umožňující setkávání a pořádání nejrůznějších workshopů - odborných, jako např. základy práce se dřevem, s kůží, šití plátěných tašek, ale i zaměřených na rodiny s dětmi - např. výroba krmítka nebo vyřezávání z dýní. Komunitní dílna usnadňuje kontakt mezi řemeslníky z města a lidmi, kteří se od nich mohou něco naučit, případně si nechat s tvorbou a opravami poradit. Dílnu vede “mistr dílny” - člověk, který umí s nástroji v dílně pracovat, má k řemeslu pozitivní vztah a je v dílně přítomný jako rádce i správce. Lidé, kteří chtějí do dílny přijít a pracovat v ní, si místo zde nejlépe předem zarezervují a podle času stráveného zde a hodinové sazby poté zaplatí (např. v Olomouci 80 Kč/hod).

V ceně je použití veškerého vybavení dílny včetně ochranných pomůcek a odborná asistence mistra dílny. Materiál si návštěvník přinese svůj, ale je také možné si ho v rámci možností objednat v dílně. V dílně může být k dispozici i materiál zdarma - různé odřezky dřev, palety apod. Každý návštěvník pracuje na vlastní zodpovědnost a je povinen po ukončení své práce po sobě v dílně uklidit. Komunitní dílny již nějaký čas s úspěchem fungují v některých jiných českých městech - např. Olomouc (https://olomoucka-dilna.cz/), Ostrava (http://fajnadilna.cz/), Praha (https://ponk.space/cs). 2.Jaký by to mělo smysl a přínos pro Litomyšl? Komunitní dílna v Litomyšli by umožnila výrobu a opravu věcí těm, kteří mají nápad a chuť, ale nemají vlastní dílnu, schází jim určitý nástroj/materiál nebo potřebují s něčím pomoci. Rozvíjela by vztah lidí k řemeslu a tvoření rukama, zpřístupnila by tvorbu v dílně i mladým lidem a motivovala je ke kreativitě. Podpořila by místní řemeslníky a předávání zkušeností mezi jednotlivými lidmi i generacemi. Veřejná dílna by měla fungovat v duchu “zero waste” a mít tak pozitivní environmentální dopad - díky ní by se více věcí opravovalo a méně věcí zbytečně vyhazovalo. Lidé by nemuseli kvůli několikaminutové práci kupovat domů nástroje, které použijí jednorázově.

Mohly by se zde pořádat nejrůznější “eko” aktivity - např. kurz šití pytlíků na ovoce a zeleninu ze starých záclon, workshop oprav starého nábytku apod. Dílna by také poskytla jedno až dvě (?) pracovní místa. 3.Co by bylo potřeba zařídit? → prostor - jelikož je Litomyšl menší město, možná by bylo nejlepší zkusit využít již existující dílnu (jestli ji některá škola má) nebo prostor v muzeu za dětskou hernou (který údajně již teď slouží pro některé rukodělné workshopy) a jen rozšířit její možnosti → mistra dílny - člověka s nadšením pro řemesla a schopnostmi, které by umožnily poskytovat návštěvníkům odbornou asistenci a zároveň by fungoval jako správce dílny → vybavení dílny - dle rozpočtu, začít s nižší výbavou a časem dále nabídku rozšiřovat - primárně ale zkusit vysbírat již nepotřebné, funkční nástroje a nářadí od lidí z okolí a toto nářadí nabrousit a vrátit zpět do života v dílně (pracovní stoly, ruční i elektrické nářadí, dřevoobráběcí stroje, šicí stroj, základní spojovací materiály, lepidla, barvy a laky…) → webové stránky/facebookovou stránku - umožnit zde lidem nabízet např. krátké jednorázové instruktáže (např. důchodkyně švadlena může učit šít na stroji apod.), umožnit zde lidem nabízet staré nepotřebné nářadí do dílny zdarma.

Navrhovatelka: Jana Zelená
(V případě vítězství je třeba dořešit přesné umístění dílny, její vybavení a zajistit personální obsazení - pozn. red)


Kvůli ochraně osobních údajů nezveřejňujeme kontaktní údaje na jednotlivé autory, pokud je chcete oslovit, napište či zavolejte kontaktní osobě - Michele Vojáček, MěÚ Litomyšl, 724 917 054, michele.vojacek@litomysl.cz

Participativní rozpočet

Komunitní litomyšlská dílna

obrázek k projektu Komunitní litomyšlská dílna


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty