Litomysl Participativní rozpočet záložky a sdílení

Pojďme ven!

Návrh řeší dovybavení vybrané demograficky významné lokality především dřevěnými herními a sportovními prvky pro zvýšení kvality života místních obyvatel. Využívá stávající rozmanitosti územní části (hřiště, lesopark, lokalita Wembley).

Co vám o projektu chce říct jeho autor?

Návrh řeší konkrétní doplnění vybrané demograficky významné lokality praktickými prvky pro zvýšení kvality života místních obyvatel, včetně dětí navštěvujících místní školku, školu a několik oddělení družin. V lokalitě, kde žiji téměř patnáct let se postupně mění skladba obyvatel. Dožívají zde starousedlíci, kteří jsou ještě schopni se o sebe postarat, nebo dokonce ještě obstarat zahrádku atd.

Mám k nim blízko, taky bych byla ráda ve stáří na místě, kde to znám a mám to tam ráda, můžu promluvit se sousedy když chci, vidět hrající si děti...Občasnou nebo nutnou pomoc či péči jim zajišťuje například místní Farní charita. Pro ně je tu malý obchod, který rádi využívají, zastávka MHD, blízko na polikliniku, na úřad. Vstříc jim vycházejí i pracovníci městských služeb, když jim tu a tam odvezou hromádku listí nebo ostříhané květiny ze zahrádky. Některé byty se tak uvolňují, rodiní příslušníci si je ale nechávají a pronajímají je. V mnoha bytových domech je poměr majitelůbytů, kteří tam skutečně jsou a těch, kteří tam jsou v nájmu i 1:9. Míří sem tedy mladé rodiny především s malými dětmi, jako startovací bydlení. S kočárkem můžou i do zahrady Jindrovy vily, pokud jim nestačí procházky po chodníku... Byty v bytovkých jsou jim pak malé, postupně se poohlížejí po vlastním větším bydlení. Mnoho se jich pak opravdu většinou odstěhuje. Bydlí tady hodně zatím bezdětných párů, kterým vyhovuje možnost venčení psa do nedalekého Oseckého údolí, do bytů jezdí spíše přespávat, o své sousedy ani okolí logicky moc zájem nemají. Je tady ale klid a zatím stále kde zaparkovat :-)

Postupně se tady zateplovalo, stavělo (Zelená alej), Luční ulice, navyšovala se kapacita školky, donedávna tady fungovala ještě i soukromá Miniškolka. My jsme zůstali. Rádi a hodně cestujeme, míváme návštěvy, zveme si studenty z jiných zemí, účastníme se různých aktivit. Zvládli jsme i pořízení psa, lokality je dobře vybavení odpadkovými koši a pytlíky, uklidit po něm není těžké. I když jsme po domu nebo alespoň větším bytě také toužili, jeho pořízení bylo a je nad naše možnosti. Děti nám pomalu odrůstají, snažili jsme se vždycky využít místo, kde bydlíme, co nejvíce a také se o o okolí nějak starat. Ne vždycky to šlo hladce, s někým domluva prostě nebyla.Na gymnáziu jsme si s dětmi pronajímali tělocvičnu,vyšlo nás to levněji než bazén, brávali jsme sebou další děti, manžel mohl v suterénu za dohodnutých podmínek zkoušet na bicí. Pomáhali jsme materiálně školce i škole, zapojovali se do různých projektů. Skoro deset ročníků jsme s dětmi odchodili tříkrálovou sbírku. Dlouhodobě jsem se snažila domluvit se se správcem hřiště na Větrníku, aby tam dal aspoň sítě do branek, prý to vandalové ničí, dávat je tam nebude. Ptala jsem se i našich dětí (hlasovat nemohou, nebylo jim 15 let) a dole je to, co jsme dali dohromady, co si myslíme, že by pomohlo zlepšit kvalitu života všech, co se tady potkáváme. Navíc s chystaným rozšířením kapacity školky by například odstínění několika zákoutí na Wembly atd. pomohlo těch 150 děti dopoledne "líp a bezpečněji rozprostřít venku".

Navrhované úpravy nejsou drahé, Asi bych taky neměla odvahu dát ven zapuštěnou trampolínu, stolní fotbálek, na hřiště bednu s míči, jako jsme viděli v jednom podhorském městečku vělikosti Litomyšle venku. Říkala bych si, jak dlouho to tam vydrží. Hodně se mluví o tom, že tu mladí z internátů "paří" a nechávají různě odpadky. Často je nepotkávám, možná večer? Možná, kdybychom si na některé prvky sami přispěli, chovali bychom se k tomu jinak. To se ale těžko vysvětluje právě například "intrákům".....Zajímavé tipy by určitě daly učitelky z družiny na modré škole, hodně chodí s dětmi ven. Popis jednotlivých prvků: - Pořízení sítí do fotbalových branek a zábrana proti unikání míče z hřiště na Větrníku a Wembley (kluci chodí hrát na umělku na Černou horu, je to pro ně daleko a není tam vždy volno) - Pořízení malých fotbalových branek na asfaltové hřiště před Zelenou alejí (ideální pro malé děti, které pak nevběhnou do silnice, rychleji se unaví) - Přidání laviček a jejich odstínění na Wembly, pořízení kruhové lavičky kolem vzrostlého stromu u dětské prolézačky na Wembly (využít přirozeného stínu) - stín je tam velké téma, je to jedna velká výheň - Pořízení několika lanových prvků do lesoparku, dřevěný hobití domeček s lavičkami na hraní, mlýnek do potoka, lávky, naučná stezka - ptáci, veverky - něco jako je ve Vodárenském lese ve Svitavách ? - Pingpongové stoly na různých místech - Stojany na kola všude (ty chybí i na návrší)

Navrhovatelka: Martina Soukupová
(V případě vítězství je třeba dořešit přesné umístění prvků i jejich podobu- pozn. red)


Kvůli ochraně osobních údajů nezveřejňujeme kontaktní údaje na jednotlivé autory, pokud je chcete oslovit, napište či zavolejte kontaktní osobě - Michele Vojáček, MěÚ Litomyšl, 724 917 054, michele.vojacek@litomysl.cz


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty