Litomysl Na duši je Litomyšl

Prožívejte každou minutu roku 2020 naplno!

Litomyšl umělecká

26.05.2020 - 04.10.2020 • Městská obrazárna ve II. patře zámku

Smetanova výtvarná Litomyšl : Stálá expozice v Městské obrazárně

Stálá expozice Městské obrazárny nabízí téměř 150 nejkvalitnějších a nejzajímavějších děl ze sbírek Městské galerie, mezi nimiž vynikají práce Julia Mařáka, Václava Špály, Emila Filly, Olbrama Zoubka či Jana Zrzavého. V letošním roce budou nově prezentovány grafické páce Josefa Váchala, Václava Boštíka, Milady Marešové a dalších. Vstupné: 40 Kč / 20 Kč studenti a senioři / děti do 18let zdarma

umělecká  


02.07.2020 - 04.10.2020 • Různá místa v Litomyšli

Smetanova výtvarná Litomyšl : Plán B

Open-air výstavní projekt 14 předních českých umělkyň a umělců, jejichž díla budou k vidění v litomyšlských ulicích a parcích. Výstava je prodloužena do 4. října.

umělecká  


08.08.2020 - 04.10.2020 • Dům U Rytířů

Smetanova výtvarná Litomyšl : Město-L

Nová výstava Městské galerie Litomyšl se vrátí o dva roky zpět, kdy galerie spustila jeden ze svých nejrozsáhlejších projektů Litomyšlský architektonický manuál (LAM), který mapuje architekturu města a jeho okolí od roku 1900 dodnes. Česko-anglická webová databáze pokrývá bezmála 146 projektů pomocí textů, historických i současných fotografií, plánů, skic či nahrávek. Výstava MĚSTO–L je pokračováním projektu LAM, vybírá nejzajímavější architektonické projekty a tematizuje architektonický prostor města v galerijním prostoru.

umělecká  


17.09.2020 - 20.09.2020 • Různá místa v Litomyšli

Mladá Smetanova Litomyšl

47. ročník festivalu Mladá Smetanova Litomyšl osloví jako každoročně cca 300 mladých lidí z celé ČR a více než 1 000 dětí a mladých lidí z Pardubického kraje. Ve čtyřdenním programu je tradičně pohádka pro děti z mateřských škol, vzdělávací programy a představení pro studenty středních škol, koncerty, taneční a divadelní představení pro veřejnost. Na festivalu vystoupí přes 120 mladých umělců vedle renomovaných osobností kulturního světa. Největší festival Hudební mládeže ČR zahájí koncert Bratrů Ebenů.

umělecká  


19.09.2020 • Smetanovo náměstí

Starodávný jarmark

Tradiční řemeslné trhy (téměř 100 stánků), reprodukovaná hudba. Možnost nakoupit například burčák, čepice, dárky, dekorace, drahé kameny, hračky, keramiku, klobouky, koření, krmítka, květiny, mýdla, oblečení, ovčí kožešiny, pletené a háčkované zboží, polštáře, prostírání, skleněné předměty, šály, šátky, šperky, ubrusy, textil i zástěry. Nebudou chybět předměty z cínu, drátu, dřeva, kamene, kůže, levandule, medu, pedigu, porcelánu, proutí, rakytníku, kůže nebo vosku. Můžete přihlížet kováři, jak kove koně i tkadleně, která tká na stavu. Zakoupit si můžete i různé sladkosti a dobroty, například cukrovou vatu, mandle, perník, oříšky, palačinky, štramberské uši nebo trdelník, stejně tak i sýry, škvarkové tyčinky, uzeniny, také valašské frgále. Zapít to vše můžete domácí limonádou, kávou, pivem, šťávou z čerstvého ovoce nebo vínem. Nebude chybět ani stánek s občerstvením, také budou mykologové nabízet houbový guláš a topinky z houbovou směsí. Vstup zdarma.

umělecká  přátelská  lákavá  


26.09.2020 • Dům U Rytířů

Workshop fotografie architektury s Nikolou Tláskalovou

Workshop fotografického nahlížení na město, architekturu a prostor kolem nás. Hlavním cílem nebude vytvoření technicky dokonalých snímků, ale spíše hledání pohledů, průhledů, zákoutí, světla a stínu a přemýšlení o detailu a celku, kontextu, sérii a způsobu, jak dojem z prostoru přenést na fotografii. V průběhu celodenního workshopu se účastníci seznámí se základními principy fotografie architektury, s pravidly fotografování interiéru i exteriéru vybraného objektu nebo veřejného prostranství. Pod dohledem lektorky si vyzkouší nafotit interiéry kostela Nalezení sv. Kříže, poté fotografie zkonzultují a popř. upraví. Více informací na galerie.litomysl.cz a lam.litomysl.cz. Vstupné: 100 Kč / Rezervace nutná do 23. září na edukace@galerie.litomysl.cz nebo na tel. čísle 720 972 258.

umělecká  


03.10.2020 - 03.10.2020 • Dům U Rytířů

Ornament (nejen v architektuře)

V průběhu výtvarné dílny zapomeneme na proslulou esej architekta A. Loose "Ornament a zločin" a společně si ověříme, že ornamenty v nejrůznějších podobách nalezneme všude kolem nás. Mohou být natištěny v knize, vyšity do látky, vytesány do kamene, vyřezány do dřeva... Inspirujeme se jimi a vytvoříme řadu sádrových odlitků, které na jaře ozdobí nejednu zahradní skalku. Vstupné: 30 Kč / rezervace možná na edukace@galerie.litomysl.cz

umělecká  


04.10.2020 • modlitebna Církve bratrské

ArchiMyšl aneb oslava Světového dne architektury : Mezinárodní den architektury: Není kostel jako kostel

Když se zhmotní křivolaké cesty Páně, vznikne netradiční kostel. O historii modlitebny Církve bratrské a sakrálních stavbách na procházce v rámci Dne architektury. Vstupné: zdarma

umělecká  


07.10.2020 • Portmoneum - Museum Josefa Váchala

Noc literatury

Další ročník jedinečného literárního happeningu. Známé osobnosti čtou na neobvyklých a běžně nedostupných místech v Litomyšli. Zahájení proběhne v Portmoneu. Další místa budou upřesněny. Vstupné: zdarma

umělecká  


16.10.2020 • Dům U Rytířů

Výtvarná Litomyšl ´20

Vernisáž výstavy. Tradiční výstava, nazývaná též Salon, umožňuje setkání a konfrontaci profesionálů i amatérských výtvarníků, které spojuje jejich vazba k Litomyšli. Výstavy se každoročně účastní více než 50 autorů, věnujících se malbě, kresbě, grafice, sochařským dílům, fotografii či videoprojekci. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost nahlédnout do světa autorů různých generací i přístupů k výtvarnému vyjádření.

umělecká  


17.10.2020 - 22.11.2020 • Dům U Rytířů

Výtvarná Litomyšl ´20

Tradiční výstava, nazývaná též Salon, umožňuje setkání a konfrontaci profesionálů i amatérských výtvarníků, které spojuje jejich vazba k Litomyšli. Výstavy se každoročně účastní více než 50 autorů, věnujících se malbě, kresbě, grafice, sochařským dílům, fotografii či videoprojekci. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost nahlédnout do světa autorů různých generací i přístupů k výtvarnému vyjádření.

umělecká  


14.11.2020 - 20.12.2020 • Zámecké sklepení

Vánoční výstava ozdob

Tradiční prodejní výstava z produkce firem Ozdoba CZ ze Dvora Králové a Rautis z Poniklé.

pohádková  umělecká  lákavá  


14.11.2020 • Dům U Rytířů

Litomyšlská muzejní noc: Lvi litomyšlského salónu

Doprovodný program k aktuální výstavě Výtvarná Litomyšl ´20. Vstup: zdarma

umělecká  


28.11.2020 - 31.01.2021 • Dům U Rytířů

Příběhy z obrazů Josefa Voleského

Výstava představí významnou osobnost meziválečné Litomyšle – akademického malíře Josefa Voleského (1895–1932). Již ve své době byl tento žák Vratislava Nechleby znám a ceněn jako portrétista, neboť prostředky na studium i obživu si téměř celý život obstarával malováním podobizen. Mezi jeho zákazníky patřili bohatí měšťané či továrníci z Litomyšle a okolních měst. Díky Voleskému dílu si můžeme připomenout nejen podobu místních obyvatel, ale také jejich osudy, mj. i osudy židovských rodin, jež postihl tragický osud zapřičiněný událostmi druhé světové války.

umělecká  


03.12.2020 • Dům U Rytířů

Večer s galerií: Vánoční instalace

Advent klepe na dveře a my je s nedočkavostí otevíráme už o něco dříve. Propojíme výjimečnou atmosféru večera s galerií spolu se zahájením šestého ročníku tradiční vánoční instalace – tentokráte v podání designérky Lenky Holíkové. Vstupné: zdarma

umělecká  © 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty