Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 9/2018

Markéta Othová

Jménem spolku PŘEZPOLNÍ z. s. si vás dovoluji pozvat na výstavu Markéty Othové v Kulturáku ARCHA v Lubné u Poličky, u č. p. 125, která bude zahájena 1. 9. v 15:00 hod. a bude možné ji navštívit do 7. 10. 2018 po telefonické domluvě (732 241 127).

Markéta Othová představí fotografie ze svého nového cyklu „Bez názvu, 2018“ společně s jedním prostorovým objektem v instalaci připravené pro specifický prostor Kulturáku ARCHA. Bude to třetí výstava programu alternativaARCHA, který bude dokonce roku 2019 věnován umělcům generace 90. let minulého století.

Markéta Othová (*18. března 1968, Brno), česká fotografka a grafička žijící v našem hlavním městě, studovala v roce 1987–89 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (VŠUP), ateliér filmové a televizní grafiky. Od roku 1989 navštěvovala ateliér ilustrace a grafiky, ve kterém diplomovala roku 1993. Poté se účastnila tříměsíční stáže ve Francouzském institutu. Byla dvakrát nominovaná na cenu Jindřicha Chalupeckého a potřetí, v roce 2002, ji získala.

     Pracuje s velkoformátovou, černobílou fotografií. Při zvětšování si zakládá na melancholickém „šedém” nádechu. Své fotky nerámuje a vybírá jim jména ovlivněná literaturou a filmem.

Fotografuje to, co vidí – nic není inscenováno nebo manipulováno. Rozpitvává nejvšednější okamžiky a klade je do jemně rozfázovaných lyrických sérií, jež připomínají deník. Její tvorba je intimní, ale pro nezúčastněného pozorovatele často těžko pochopitelná. Klade důraz na příběh, někdy uplatňuje svůj mírně voyerský pohled (cyklus Návrat, Utopie), který vyznívá v životní prázdnotu. Její tvorba se zaměřuje na člověka, ovšem nikoli jako na pohon civilizace, ale jako nástroj její reflexe.

     Za povšimnutí stojí také samotný objekt Kulturáku ARCHA. Jedná se o sochařskou architekturu Jiřího Příhody, který se na umělecké scéně stejně jako Markéta Othová prosadil na počátku 90. let. Objekt Kulturáku ARCHA byl pod názvem c-ARK součástí Příhodovy výstavy Sochy (2016) na Zámku Troja při Galerii hlavního města Prahy a byl oceněn jako umělecké dílo roku 2016 v rámci aktivity „Umělec má cenu“, ceny pro autory v oblasti vizuálního umění starší 35 let. Během podzimu 2017 byla Archa s podporou ministerstva kultury reinstalována v Lubné u Poličky a slavnostně otevřena iniciační performancí a edukačním workshopem Veroniky Šrek Bromové. Začátkem léta 2018 Kulturák Archa představil práci Mileny Dopitové ve výstavě nazvané „Měkké dovednosti“.

 

Po vernisáži v Kulturáku ARCHA se společně s návštěvníky přesuneme na zahájení výstavy Lenky Jirkové v Galerii KABINET CHAOS ve Stříteži u Poličky, které se začíná v 17:00 hod.

Těšíme se na vás.

Za spolek PŘEZPOLNÍ z. s. Eva Machová


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty