Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 6/2018

IQejce s místem narození Litomyšl se poprvé představily na rodné hroudě. A to doslova.

Slepice, které snáší IQejce totiž zobou pšenici, kukuřici a pohanku z polí kolem Litomyšle. Jelikož se jedná o základní potravinu, lepší příležitost než Gastroslavnosti Dobromily Rettigové nemohla být. Majitelé zemědělské společnosti AG MAIWALD a.s. se sídlem v Benátkách u Litomyšle Arnošt a Marcela Maiwaldovi byli odvážní až skoro drzí! Rozhodli se ukázat, že burger chutná i bez masa. Nevěřili byste, že IQ burger z vajec, čerstvé zeleniny a dipu zde nepřipravovali žádní profesionální kuchaři, ale produkt manažeři IQejce, kteří mají k dobrému a poctivému jídlu velmi blízko.

Sami majitelé mají tři děti ve věku 2, 4 a 5 let a dobře vědí, že akci je třeba přizpůsobit
i mrňouskům. A tak vznikl kurníček, kde se děti mohly pomazlit s jednodenními kuřátky a přesýpat pšenici s kukuřicí v „zrništi“. V IQ Bistru probíhala také autogramiáda Markéty Hrubešové, která se stala „ambasadorkou“ IQejce.

A proč IQejce? IQ slepice totiž kromě klasu zobou i mořskou řasu. Ta obsahuje více stopových prvků – jod a selen, které slepice do vejce přenáší. „I“ je chemická značka pro Jod a „IQ“ je označován koeficient inteligence. Správný a pravidelný přísun prvků do organismu má blahodárné účinky na největšího producenta hormonů v našem těle - štítnou žlázu. Zvlášť ohroženou skupinou jsou těhotné a kojící ženy, rostoucí děti, ženy v přechodu, u kterých jsou na funkci štítné žlázy zvýšené nároky. Selen má též blahodárné účinky na imunitu organismu. Špatně fungující štítná žláza nastávající maminky může snížit intelekt nenarozeného miminka. Bohužel přirozeně se vyskytující zdroj jodu ve vnitrozemí není.

Než přišli Maiwaldovi s IQejcem, mohli jsme konzumovat jodizovanou sůl, plody moře či jodové tablety. Ovšem snahou lékařů je konzumaci soli v populaci spíše omezit. A co se mořských ryb týká, zalovme ve své paměti, kdy jsme je měli na talíři naposledy?

Dceřiná společnost ZZN Svitavy, kde se směs podle vlastních patentovaných receptur vyrábí, se ji na základě přání drobnochovatelů rozhodla prodávat i v malém balení. IQejce si tak může každý se svými slepičkami „vyrobit“ sám. Letos má v plánu AG MAIWALD označit pole, na kterých roste a kvete pohanka tak, aby se s ní kolemjedoucí mohli seznámit.

Sotva skončil jeden víkend, tak už se chystají Maiwaldovi na druhý – OPERA POD MÁJOVÝM NEBEM v Litomyšli 26. 5. 18:30 a srdečně zvou rodiče, kteří chtějí hudbu přiblížit svým dětem, ale i ty, na něž je opera v divadle příliš dlouhá. Vychutnají si ji všichni!

Foto (formát jpg, velikost 134,72 KB)

Monika Čermínová


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty