Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 5/2015

Mykologové informují o jarních houbách

Mykologický klub Litomyšl se rozhodl informovat o jarních houbách, a proto vybíráme pár z nich. Na jaře, ve srovnání s klasickou sezónou, roste hub mnohem méně, je proto snadnější se je naučit.

První pořádná jarní jedlá houba je šťavnatka březnovka vyrůstající v březnu a dubnu v jehličnatých a smíšených lesích, nejčastěji ovšem v borech. Roste ve skupinách, ale špatně se hledá, protože bývá téměř celá ukryta pod jehličím nebo listím. Má klobouk šedé barvy, jemně žíhaný a typické tlusté a řídké lupeny bílé barvy. Bohužel je dnes březnovka už poměrně vzácná, takže bychom ji raději sbírat neměli.

Od druhé půlky března v závislosti na průběhu počasí se začíná objevovat největší skupina typicky jarních hub, houby smržovité. Z těch nejznámějších k nim patří kačenky, početná rodina smržů a ucháče. První z nich zpravidla vyrůstá oblíbená a vynikající kačenka česká. Vypravit se za ní musíme do nižších poloh a do mladších listnatých porostů, lesů, parků či sadů se silnější vrstvou opadu. Nejčastěji roste v početných skupinách pod třešněmi, jeřáby, osikami, trnkami či jasany. Nápadně mozkovitě zprohýbané a žebrované kloboučky jsou jen lehce na vrcholu připojeny k bílému třeni, na rozdíl od smržů, u kterých je klobouk připojen celý.

Na podobných místech jako kačenky rostou smrže, jichž je řada druhů, a všechny jsou jedlé. Vyznačují se výrazně žebernatým kloboukem, který je po celé délce připojen ke třeni. Poslední dobou se smrže začaly objevovat i na plochách s posypem mulčovací kůry. Jde o druhy u nás nepůvodní, které se šíří právě s mulčovací kůrou. Ale jak už je napsáno výše, smrže jsou bez výjimky jedlé, takže je můžeme i na těchto trochu zvláštních místech sbírat.

Poslední z tzv. smržovitých hub jsou ucháče zastoupené dvěma podobnými druhy. Ucháč obrovský roste z ponořeného mrtvého dřeva většinou v listnatých a smíšených porostech. Svému jménu opravdu dostává, protože jedna plodnice může vážit i více než 0,5 kg. Od smržů a kačenek ho odlišíme podle velikosti, ale hlavně podle béžově hnědého, pouze mozkovitě zprohýbaného klobouku, chybí ostré žebrování. Je jedlý a vynikající. Musíme si ovšem dát pozor na záměnu s jedovatým ucháčem obecným, roste zejména ve smrčinách, tvoří menší plodnice s výrazně červenohnědým kloboukem.

Příště budeme informovat čtenáře o další skupině jarních hub.

 

Kačenka česká (formát jpg, velikost 198,55 KB)

Smrž kuželovitý (formát jpg, velikost 69,63 KB)

Šťavnatka březnovka (formát jpg, velikost 175,86 KB)

Ucháč obecný (formát jpg, velikost 111,96 KB)

Za MK Litomyšl Petr Zehnálek a Zdeněk Moravec


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty