Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 9/2014

Zahrádkářská výstava v Častolovicích

Ve dnech 3.–5. října 2014 od 9.00 do 17.00 hod. se uskuteční již šestnáctá zahrádkářská výstava ve výstavním areálu v Častolovicích s názvem „Zahrada východních Čech“.  Výstavní plocha se rozšíří na více jak 2 500 m2 a bude ukázáno pěstované ovoce z celých východních Čech, hroznové víno a ořechy, staré české odrůd jablek, tradičně je příslib kolekcí jablek z výzkumných ústavů Holovousy a Střížovice. Z výzkumného ústavu z Litoměřic každý bude moci vidět ty nejlepší hrušky. Zajímavá bude kolekce melounů a méně známého ovoce. Také 12 druhů brambor z výzkumného ústavu z Havlíčkova Brodu a Zdobnice, několik druhů česneku a listová zelenina budou jistě poučné. V květinách chystáme nejen kolekce z dovozu z Holanska, ale vystaveny budou i begonie z Pardubic, jiřiny a jiřinky od šesti velkopěstitelů z celé republiky, chryzantény z Havlíčkobrodska, africké fialky od specializovaní organizace z celé ČR, pokojové květiny okrasné listem z Ústí n. O. a poprvé budou ukázána lilie a gladioly. Chybět nebudou ani  kaktusáři, chovatelé, myslivci, ukázána bude kolekce okrasného ptactva, hub a akvarijních rybiček.

Z pohledu vystavujících firem, závodů a družstev se  představí celá řada výrobců se svými produkty. Od zahrádkářské techniky až po drobné nástroje a pomůcky, to vše bude na výstavě zajištěno a připraveno.  Okrasné stromky a keře, barevné zahradní trávy a další rostliny, včetně prodeje ovocných stromků, květin a zeleniny, různých pochutin, to jistě potěší každého návštěvníka. Nezapomněli jsme ani na rozšířený sortiment v občerstvení. V oblasti doplňkových programů kromě tradičních mažoretek a vystoupení každý den hudebních orchestrů, bude ukázka v aranžování řezaných květin.  Novinkou bude beseda s ochutnávkou rezistentních odrůd jablek a výklad o chemické ochraně na zahrádkách. Pro velký zájem bude probíhat i soutěž o nejlepší misku ovoce a zeleniny, kterou si může každý sám naaranžovat a dva dny před výstavou odevzdat organizátorům, nejdéle do 2. října 2014 do 12,00 hod. Podmínkou je však použít předepsanou misku od pořadatelů, kterou lze vypůjčit na tel. 721 311 719. Nejlepší tři misky budou odměněny věcnými cenami. V odborné oblasti bude po celou dobu působit poradenská služba, která v naučném koutku bude odpovídat na všechny dotazy návštěvníků.

Účelem této informace není vyjmenovat všechny věci a skutečnosti, které na výstavě budou probíhat. V tomto článku chceme jen rámcově všem přiblížit zahrádkářskou výstavu a především chceme pozvat vás zahrádkáře a celou veřejnost na výstavu, která má již tradiční motto „Radost – Krása – Užitek“.  Vystavovat budou zahrádkáři z osmi okresů: Hradec Králové, Pardubice, Náchod, Jičín, Trutnov, Ústí n. O., Chrudim a Rychnov n. Kn..

Parkování vozidel je zdarma. Bližší informace o letošní výstavě lze získat na tel. 721 311 719, nebo na www.zahradkari.com 

 

Josef Helmich, předseda ÚR ČZS Rychnov n. Kn.


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty