Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 9/2014

Hledáme dědice, zn. spěchá!

Přes 70 dětí prožilo na Budislavi od 27. července do 8. srpna strhující příběh z období první republiky. Obyčejný letní tábor to rozhodně nebyl.

„Táborovou hrou jsme se chtěli vrátit do období první republiky a dětem co nejvěrněji přiblížit život před více jak devadesáti lety,“ říká o hře jeden z jejich autorů - Jan Coufal.  A nutno podotknout, že se to opravdu povedlo. Tábor M. Sedláčkové v Budislavi organizátoři přebudovali na dobové maloměsto Chlumec. Ten se pak stal dějištěm poutavého příběhu plného skutečných událostí z třicátých let, v němž starý a výstřední majitel továrny na hračky hledal svého dědice.  K tomuto dědictví však vedlo několik cest a jen na účastnících bylo, jakou z nich si zvolí. Táborníci tak stáli před otázkou, zda jsou tou pravou cestou k úspěchu intriky, přetvářka, kriminální činnost nebo pravda, laskavost a čestnost.

Poutavý příběh s detektivní zápletkou, který učil právě oné pravdě a cti, dokázal strhnout nejen děti, ale i jejich rodiče. Velkému finále – dobovému plesu, na němž byl továrníkův dědic vyhlášen - přihlíželo na 300 rodičů, prarodičů a příbuzných, často v dobovém oblečení. „Snažili jsme se vytvořit co nejvěrnější atmosféru třicátých let, k čemuž nám velkou měrou dopomohli právě rodiče. Své děti totiž opravdu vybavili dobovým oblečením, a tak z našeho Chlumce první republika přímo sálala,“ komentuje Jan Coufal a v zápětí dodává: „Děj však musel být pro účastníky přístupný, zábavný, takový, aby si z něho děti dokázaly něco odnést. Pracovali jsme tedy s reálnými kostýmy a rekvizitami, každý den vycházely dobové noviny, fungovala burza s fiktivními penězi, děti mohly nakupovat v koloniálu, který opravdu nabízel dobové zboží, jezdili jsme veteránem, vyšetřovali s četnickou pátrací stanicí, prožili si měnovou reformu i nákazu španělskou chřipkou. Chtěli jsme zkrátka nechat děti prožít si vše na vlastní kůži, a tak Dědictví patří k jednomu z našich nejsložitějších projektů.“

O tom, že se týmu organizátorů podařilo dosáhnout zamýšleného cíle, svědčí veliký ohlas rodičů a veřejnosti.   Táborová hra Dědictví nyní míří do soutěže ministerstva školství a dočká se i knižního vydání. Tak uvidíme, jak obstojí a kam nás tento tábor zavede v příštích letech.  Fotografie a další informace můžete najít na FB PSMS Budislav.

 

Karel Telecký


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty