Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 9/2014

Slavnost na Růžovém paloučku

Slavnost na Růžovém paloučku proběhla 6. července za velmi příznivého počasí (slunečno, jen občasný vánek, chvílemi drobná oblačnost bez srážek a to po celý den). Na volném prostranství paloučku bylo z počátku uspořádaně rozmístěno všech 200 laviček, které se s příchodem návštěvníků přesouvaly pod koruny stromů, kde byl přijatelný stín. Pro dopravní prostředky byla vedle paloučku upravená louka pro 300 osobních aut. Byla zcela zaplněná. Všichni návštěvníci se tak dopravili na místo včas a hlediště bylo před 14.00 zaplněné. Všichni účinkující byli na místě s předstihem a mohli se tak sejít u stánku vedle podia seznámit s pořadateli a pobesedovat.  

Po přivítání návštěvníků a hostů předsedou spolku panem Kroulíkem zazněla tradičně na úvod státní hymna v podání Pěveckého sboru Žerotín z Brandýsa nad Orlicí. Slavnostní projev přednesl Prof. PhDr. František Šmahel, DrSc, historik AV. Následovalo vystoupení Alfréda Strejčka s připomenutím 450. výročí od narození Karla Staršího ze Žerotína za kytarového doprovodu Štěpána Raka. Na to následoval projev prof. Tomáše Halíka, ThD. Oba projevy byly návštěvníky sledovány velmi pozorně. Poté nastoupila na podium Konrádyho dudácká muzika s tanečníky. Jejich vystoupení zaujalo posluchače a zejména v druhé polovině vystoupení s kapelou zpívala většina návštěvníků, za což v závěru vystoupení poděkoval sám kapelník a byl aktivitou velmi potěšen.  Písničkami a vyprávěním sólistů se pokračovalo až  do samého závěru, kdy sluníčko polevilo na síle a pobyt byl příjemnější. 

Příjemnou atmosféru umocňovalo občerstvení včetně točené zmrzliny. Účast se odhaduje na cca 960 osob. 

Slavnost se setkala s uznáním návštěvníků a věříme, že přispěla k připomenutí jak samotného místa, tak k jeho odkazu a propagaci a přispěje k pozvání na rok příští.

 

Milan Janecký


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty