Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 12/2013

„Den D“ podpořil Pralinkárnu i auto pro ošetřovatelskou službu

Více než 200 tisíc korun vybojovaly koncem října v Litomyšli při „Dni D“ neziskové organizace. Letošní série burz filantropie v Pardubickém kraji se tím uzavřela. O peníze donátorů se v hotelu Zlatá Hvězda utkalo pět neziskovek. Všechny uspěly a kromě požadovaných peněz získaly i nefinanční podporu. Sponzoři přispěli například na pořízení auta pro ošetřovatelskou službu nebo vybudování Pralinkárny.

Burza filantropie v Litomyšli je letos v pořadí čtvrtou akcí tohoto typu na území Pardubického kraje. Burzy pořádá Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) ve spolupráci s Pardubickým krajem. Záštitu nad akcí převzal Pavel Šotola, radní zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor. „Zúčastnil jsem se již patnácté burzy filantropie v Pardubickém kraji. Burzy v kraji pořádáme již třetím rokem a pokaždé se posouváme dopředu – jak výší finanční podpory, tak invencí a potřebností projektů,“ konstatoval radní Šotola.

Největší díl peněz dárců vybojovala Oblastní charita Moravská Třebová, která na projekt Pralinkárny dostane 59 tisíc korun. Cílem projektu je zapojit klienty v sociálně-terapeutických dílnách do výroby kvalitních čokoládových pralinek a litých čokolád, které budou následně prodávat.

Pozadu nezůstaly ani ostatní neziskovky. Občanské sdružení Bonanza zaujalo projektem s názvem Stodola? Ne, to je naše hala!, který plánuje upravit budovu stodoly pro práci s dětmi a jejich hiporehabilitaci. Jeho zástupci mohou počítat s finanční i materiální podporou v hodnotě 48 tisíc korun.

Oblastní charita Polička sháněla finance na projekt s názvem Přijedeme a pomůžeme. Ten by měl zajistit ojetý užitkový vůz týmu Šance pro rodinu a klienta této služby, kterým je rodina v ohrožení.  Donátoři tento projekt podpořili finančně i nefinančně částkou 43 tisíc korun. Farní charita Litomyšl uspěla s nápadem nazvaným Mobilní sestřička. Na nákup nového vozu pro charitní ošetřovatelskou službu, která zajistí udržení a rozšíření dostupnosti stávající terénní zdravotní služby, získala celkem 35 tisíc korun. Podpora 18,5 tisíc korun pro občanské sdružení Děti patří domů zase pomůže dvěma litomyšlským dětem v pěstounské péči zmírnit projevy prožitého traumatu.

Mezi přítomnými sponzory byli kromě zástupců Pardubického kraje reprezentanti následujících firem: Saint-Gobain Adfors CZ s. r. o., Medesa s.r.o.,  SVITAP J. H. J. spol. s r. o., AB Plast s. r. o. a LIMES s. r. o. Šeky poslali neziskovým organizacím i dárci, kteří se burzy filantropie osobně neúčastnili: Nadační fond J&T , Rádio Černá hora a firmy Darren a Iveco. Město Litomyšl si na burze filantropie vyzkoušelo poprvé pozici donátora a pro příští rok se pokusí v radě města vyjednat podporu projektům z burzy.

Popis všech projektů naleznete na stránkách Koalice nevládek Pardubicka: www.nevladky.cz/cs/infosluzby/souteze/anketa/burza-filantropie-litomysl-2013/

 

Jakub Rychtecký, tiskový mluvčí Pardubického kraje


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty