Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 11/2013

Letos se daří rekordně opravovat silnice, kraj má zásobu projektů

Přísun prostředků do oprav a rekonstrukcí silnic bude zřejmě v letošním roce rekordní, ale vzhledem ke stavu silnic II. a III. třídy to stále nestačí. Začaly modernizace sedmi úseků silnic, které budou hrazené z evropských fondů. Podařilo se získat kompenzaci za povodňové škody na silnicích. V posledních dnech navíc náměstek hejtmana pro dopravu a dopravní obslužnost Jaromír Dušek vyjednal na Ministerstvu dopravy ČR dotace na škody způsobené minulou zimu na krajských silnicích. Daří se to proto, že silničáři mají připravené projekty, které jsou už odsouhlasené samosprávou, což nebývá jinde zvykem.

Správa a údržba silnic Pardubického kraje provedla monitoring stavu povrchů silnic II. a III. třídy po zimě 2012/2013. „Ze zprávy vyplývá velmi závažný stav krajských silnic. Na jeho celkové řešení nemáme jako zřizovatel prostředky,“ uvádí Jaromír Dušek. Velkoplošné výspravy a opravy havarijních úseků vyčíslili silničáři na 340 milionů korun. Ministerstvo dopravy vyčlenilo na tyto účely pro celou republiku 600 milionů korun. „Díky připraveným projektům můžeme usilovat o maximální možnou částku z této sumy,“ komentoval situaci Jaroslav Dušek. K havarijním úsekům patří v Pardubickém kraji například silnice Starý Dvůr – Třemošnice, Luže – Štěpánov, Litomyšl – Němčice a další.

Do majetku krajů připadly silnice II. a III. třídy v roce 2002 převodem od státu. Částky určené na jejich správu z rozpočtového určení daní jsou však zhruba na polovině potřeb. Bez dlouhodobého přísunu prostředků bude podle silničářů velké množství povrchů silnic kolem roku 2020 v havarijním stavu, a to nejen v Pardubickém kraji.

 

-red-


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty