Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 11/2013

Na procházku s Kruhem, na výstavu s Proměnami

Již třetí ročník celorepublikového festivalu Den architektury zaznamenal rekordní návštěvnost a živý zájem o současnou architekturu mezi nejširším publikem. Festival proběhl u příležitosti Světového dne architektury, který letos připadl na pondělí 7. října.

Pořadatelé zařadili do letošního programu Dne architektury více než osm desítek akcí v padesáti osmi městech. Podle odhadů dorazilo celkem téměř čtyři tisíce lidí. Účastníci napříč generacemi - od studentů, rodičů s dětmi až po seniory - ocenili zejména autentický přístup průvodců – z velké části architektů mladé a střední generace. Pozitivní ohlasy však sklidily i dvanáctileté průvodkyně v Černošicích, které představily architekturu očima dětí.

Již druhým rokem se letos k festivalu přihlásila také mekka moderní architektury – Litomyšl. Na procházku veřejným prostorem od řeky Loučné až k zámeckému návrší tu v doprovodu městské architektky Zdenky Vydrové vyrazila zhruba padesátka návštěvníků. Se zájmem veřejnosti se setkala i vernisáž výstavy návrhů architektonické soutěže CENA NADACE PROMĚNY 2013 věnovaná obnově nábřeží řeky Loučné, kterou v nově zrekonstruovaném Klenutém sále zámeckého pivovaru slavnostně zahájil starosta města Michal Kortyš spolu s ředitelkou Nadace Proměny Jitkou Přerovskou a s autory vítězného návrhu Martinem Rusinou a Martinem Freiem.

Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka o.s. Kruh, o letošním ročníku říká: „Mám radost, že se architektura konečně dostává do širšího společenského povědomí. Zdá se, že se veřejnost stává rovnoprávnými účastníky diskuse o tvorbě veřejného prostoru a že kvalitní architektura je cílem nás všech. Mimořádná účast procházek Dne architektury tento fakt potvrzuje. Doufáme, že i naše akce přispěje ke kvalitnějšímu zadávání veřejných zakázek nejen s ohledem na nejnižší cenu, ale převážně na nejvyšší kvalitu. Neb v prostředí obklopeném architekturou vyrůstáme a žijeme my všichni.“

Mimo akce v České republice proběhla procházka ve slovenských Trenčianských Teplicích a Piešťanech a prohlídka budovy českého velvyslanectví v Londýně v rámci populární akce Open House Festival. Budovu architekta Jana Bočana v Kensington Palace Gardens navštívilo u této příležitosti 1200 lidí.

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Kruh uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Od roku 2011 pořádá Občanské sdružení Kruh celorepublikový festival Den architektury.

V roce 2013 probíhá ve spolupráci s Francouzským institutem přednáškový cyklus Metamorfózy měst o současné francouzské architektuře s jejími předními tvůrci. Série po zcela naplněné přednášce Eduarda Franocise v pražském Světozoru (cca 380 míst) představí ve své podzimní části francouzské architektky - Manuellu Gautrand a Anne Lacaton.

 

Pavlína Svatoňová a Jana Říhová


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty