Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 10/2013

Mladá Smetanova Litomyšl oslavila čtyřicítku

Od 19. do 22. září se v Litomyšli konal nejstarší festival pro mladé publikum Mladá Smetanova Litomyšl, letos ovšem slavící 40. výročí. Připraven byl opět zajímavý program na nejrůznějších místech ve městě.

„Původně úzce zaměřený festival vážné hudby pro mladé publikum se postupně obohacoval o další umělecké žánry, jako je tanec, divadlo či film. Cílem festivalu je každý rok nabídnout mladým lidem smysluplné prožití festivalu ve společnosti inspirativních lidí stejného věku a kvalitního umění,“ vysvětlil Pavel Smrkovský, předseda Hudební mládeže ČR. Festival ve čtvrtek 19. září otevřelo ve Smetanově domě Divadlo Drak pohádkou pro nejmenší děti Štěně nebo špenát?, studentům středních škol nabídl v pátek působivou inscenaci Ikaros. Pro děti z Litomyšle a okolí byla opět připravena soutěž Hledej B. S., inspirovaná životem a dílem Bedřicha Smetany. „40. ročník festivalu slavnostně zahájilo v pátek 20. září v hlavním večerním čase Divadlo Járy Cimrmana svým legendárním představením Hospoda Na mýtince. Program pokračoval Holdem Bedřichu Smetanovi u jeho památníku na Smetanově náměstí, v zámeckém Kongresovém sále si pak hosté užili humorně laděný koncert mužského vokálního kvintetu Hlasoplet,“ popsala organizátorka Eva Matušková z Hudební mládeže České republiky. Sobotní Zahradní slavnosti nepřálo počasí, a tak našla „útočiště“ ve Smetanově domě. Tam se představil sbor a orchestr Hudební mládeže s muzikálovým repertoárem Letního tábora HM v Poděbradech. Odpolední program vyvrcholil koncertem vynikajícího klavíristy Mirona Šmidáka a jeho hostů. Večer pak patřil Jiřinkovému plesu s jazzovým uskupením Jakub Šafr Quartet a zpěvačkou Petrou Ernyei. Alfréd Strejček a Jitka Molavcová v pořadu Láska v proměnách času prozářili uplakané nedělní dopoledne a udělali tečku za čtyřmi desetiletími festivalu Mladá Smetanova Litomyšl.

Pořadatelem festivalu je vedle města Litomyšl především Hudební mládež České republiky, největší nezisková organizace dětí a mládeže v ČR zaměřená na umění a kulturu, která je také členem mezinárodní organizace Jeunesses Musicales International. Festival Mladá Smetanova Litomyšl se koná za finanční podpory města Litomyšl, Pardubického kraje a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

 

-red-


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty