Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 1/2013

Na ZŠ T.G. Masaryka funguje letecko-modelářský kroužek

Na základní škole T.G. Masaryka (III. ZŠ) funguje od prosince minulého roku letecko-modelářský kroužek. „Vedení školy nám vyšlo vstříc a poskytlo pro kroužek vynikající zázemí školní dílny,“ vysvětli Jindřich Krčmář z Letecko-modelářského klubu Litomyšl, který má z prací s mládeží bohaté zkušenosti.

Modeláři se schází ve školní dílně, a to každou středu od 14.00 – 17.00 hodin. „Do kroužku se zatím přihlásilo sedm žáků. Honzík Cimburek (druhá třída) už tři roky úspěšný soutěžící a Dan Jiruška (sedmá třída), vítěz krajské soutěže volně létajících modelů z roku 2010. Nejmladší návštěvník kroužku Ládík Kočí, žák první třídy ZŠ Osík, dále tři ostřílení soutěžící ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou Jarda Halouska a Tomáš Lochman a Radek Halouska. Z  gymnázia dochází zkušený člen klubu Vašek Cimburek. Nejstarší člen je student druhého ročníku Zahradnické a technické školy Fanda Jílek z Dolního Újezda,“ vypočítává Jindřich Krčmář.

Práce v kroužku spočívá ve stavbě finančně dostupných létajících modelů letadel s rozpětím křídel 300 – 200 cm. „Jedná se o stavbu dle technických plánů prací se dřevem a papírem, lepidlem a lakem. Žáci a studenti získají znalosti o stavbě letadel, aerodynamice i mechanice letu. Naučí se, jak správně seřídit model i to, jakou taktiku zvolit při soutěžním létání. Přijmou pohyb v přírodě včetně meteorologických jevů,“ podotýká Krčmář a pokračuje: „Cílem kroužku je získat motorickou dovednost, rozšířit svou tvůrčí přemýšlivost, prohloubit soutěživost, sebevědomí, spolupráci v kolektivu, seberealizovat se – odpoutat se od aktivit pouze u počítače. Každý člen si postaví aspoň jeden model. Ti dokonalejší budou na soutěži reprezentovat školu, město a mateřský modelářský klub. K těmto úspěchům jim budu nápomocen.“

 

-ps-


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty