Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 3/2012

Sport: Závody seriálu ORION - SHIVA KTM CUP v motoskijöringu

Šampionát v motoskijöringu odstartoval v Orlických horách

V sobotu se závodilo na krásné zmrzlé dráze ve Studeném u Žamberku a místní pořadatelé se opravdu činili. Ve finálové jízdě si vedli suverénně obhájci prvenství z minulého ročníku Josef Sládek s lyžařem Petrem Čížkem a cílem projeli jako první. Druzí skončili bratři Patrik a Miroslav Šrolerové, když na bednu je ještě doprovodili Lukáš Mohaupt - Václav Hotový, kteří po špatném startu bojovali a v podstatě udělali závod, který se přítomným divákům musel líbit. Nepopulární bramborovou pozici po bojovném výkonu zaujali jezdci Orionu Litomyšl- Michal Roušavý - Lukáš Mareš. Jejich kolegové z týmu a loňští vicemistři republiky nestárnoucí Pavel Kunc - Roman Pross měli již v dopoledním tréninku smůlu, neboť Pavel si poranil sval na noze a ze závodu musel předčasně odstoupit. Druhý den pokračoval seriál ORION – SHIVA KTM CUP na známé trati v Klášterci nad Orlicí a i zde byla dráha perfektně upravená, dokonce zde pro závodníky, ale i diváky byla připravena sněhová lavice, což bylo velice zajímavé. Druhé letošní vítězství si zase připsala posádka Sládek - Čížek i když tentokrát museli tvrdě bojovat. Opět výborně zajeli Mohaupt - Hotový, kteří dokonce chvíli vedli celé startovní pole, ale nakonec brali stříbrnou příčku. Na bronz tentokrát překvapivě dosáhli závodníci Jindřich Lux, lyžař Lukáš Hovad a i oni měli po průjezdu cílem velkou radost. Orioňáci Roušavý - Mareš se snažili, ale nakonec z toho byla až sedmá pozice, domácí borci bratři Šrolerové dopadli ještě hůře a po pádu skončili osmí. Po dvou odjetých závodech jsou na čele mistrovství suverénně s plným bodovým přídělem Sládek- Čížek- Team Dukla Racing, za nimi jsou výborně jedoucí posádka Mohaupt - Hotový- SMS Benátky a třetí místo zaujímá průběžně zkušená dvojce Šrolerovi - SMK Klášterec, Roušavý - Mareš z Orionu jsou pátí.

za Orion Racing Team Litomyšl Petr Kovář

 

Horní Město 4. února

Seriál Mezinárodního mistrovství ČR „ORION – SHIVA KTM Cup 2012“ zavítal do severomoravského Horního Města nedaleko Rýmařova. Aktivní pořadatelé z místního HoMe motoclubu v AČR připravili trať s délkou 1 okruhu 800 metrů. Závod se jel za velice drsných podmínek, protože rtuť teploměru klesla až na -15 °C. Navíc jezdcům i pořadatelům komplikoval jejich činnost ostrý vítr.

Sítem kvalifikačních jízd prošli nejlépe Mohaupt s Hotovým, kteří třikrát vyhráli podobně jako bratři Šrolerové. S přehledem jezdili i loňští mistři Sládek s Čížkem. Až vítězství v poslední sérii kvalifikačních jízd zaručilo přímý postup do finále i zkušenému Skalkovi.

Finále „B“ mělo tentokrát poklidný průběh. Dvě poslední postupová místa si zajistili Hock s Bergerem a Fogl se Sabotou. Zato hlavní finále „A“ o mistrovské body bylo dramatické. Výborný start měli bratři Šrolerové i Mohaupt s Hotovým. Ale za nimi došlo v 1. zatáčce po startu k hromadné kolizi všech ostatních dvojic. Na čele tak jezdili po celou dobu finálové jízdy klášterečtí bratři, které sledovali Mohaupt s Hotovým. Ti se snažili útočit i na 1. místo. Cílem ale projeli jako první bratři Šrolerové, pro které to bylo jejich letošní první vítězství. Velký závod zajeli Sládek s Čížkem. Ti se po hromadné kolizi nevzdali a po výborném výkonu se dokázali dotáhnout až na 3. pozici. Určitě mile překvapili Fogl se Sabotou, pro které bylo konečné 5. místo nejlepším výsledkem kariéry v motoskijöringu.

Josef Vašíček

 

Horní Město 5. února

I další den se jelo na trati v Horním Městě, kde uspořádali pořadatelé závod za odvolaný motoskijöring v Rýmařově. Jezdce i lyžaře ale čekala úplně jiná trať, protože se jelo v obráceném směru než v sobotu.

S kvalifikací si nejlépe poradili bratři Šrolerové, kteří vyhráli všechny své jízdy. Zlepšili se i J. Mňuk s Langrem. Výborně jezdili chýnovští jezdci Vitouš se Sejkem, když dokázali dvakrát vyhrát. Zdálo se, že jim neunikne přímý postup do finále. Ale po pádu v poslední jízdě museli z dalšího závodu odstoupit, protože si zranil koleno lyžař Karel Sejk.

Z finále „B“ postoupili nakonec Roušavý s Marešem a Lux s Prossem. Hlavní finálová jízda se vydařila Josefu Mňukovi s Filipem Langerem. Těm se konečně splnil jejich sen, stanout na stupínku nejvyšším při mistrovském motoskijöringu. Vyšel jim start, a i když se ostatní jezdci snažili, nikdo z nich je nedokázal předjet. Josef Mňuk s Filipem Langerem jeli výborně, po celých 10 kol finálové jízdy neudělali jedinou chybu a zaslouženě zvítězili. Dostali se tak do elitní skupinky 16 jezdců, kteří v dosavadní historii motoskijöringu někdy zvítězili. Spolehlivě jeli i bratři Šrolerové, kteří cílem projeli na 2. pozici.

Na stupně vítězů se nakonec dostali i loňští mistři Sládek s Čížkem, i když po velkém úsilí. Na začátku finále upadli, a když se rozjížděli, měli kolizi s Mohauptem a Hotovým. Své výborné 5. místo ze soboty obhájili Fogl se Sabotou.

Josef Vašíček

 

Chotčiny 11. února

Seriál závodů Mezinárodního mistrovství ČR „ORION – SHIVA KTM Cup 2012“ v motoskijöringu zavítal tentokrát na jih Čech. Ve 2 závodech pořádaných Motorsportem Chýnov se představili naši nejlepší jezdci, které doplnili nově i další jihočeští jezdci. Sobotní závod byl pořádán v obci Chotčiny nedaleko Chýnova ve spolupráci s Obecním úřadem Dolní Hořice. Díky dobrým sněhovým podmínkám mohli pořadatelé připravit zajímavou technickou trať s délkou jednoho okruhu 600 metrů.

Už v kvalifikaci zářili vítězové z minulého týdne Josef Mňuk s Filipem Langerem, kteří vyhráli všechny své jízdy. S přehledem jezdily obě nejlepší dvojice seriálu Sládek s Čížkem i bratři Šrolerové. S velkým nasazením jezdili Mohaupt s Hotovým. Po vítězství v 1. jízdě měli v dalších jízdách několik kolizí a těsně postoupili do finále z posledního postupového místa. Tradiční předehrou hlavní finálové jízdy bylo finále „B“. To mělo tentokrát poklidný průběh a 2 postupové pozice získali Roušavý s Marešem a Skalka s Vykoukalem.

Start finálové jízdy nejlépe zvládli bratři Šrolerové. Ale J. Mňuk s Langerem jezdili těsně za nimi a dokazovali, že jejich nedávné vítězství nebylo náhodné. V polovině finálové jízdy bratrskou dvojici předjeli a bezchybnou jízdou si postupně budovali slušný náskok. Jejich vítězství bylo zasloužené, vždyť při závodě neprohráli ani v jedné jízdě. Závod opět zdramatizovali loňští mistři Sládek s Čížkem. Po kolizi po startu začínali ze zadních pozic. Nevzdali se, předjížděli své soupeře jednoho za druhým a dostali se až na stupně vítězů. Podobně na tom byli Mohaupt s Hotovým. Ti spadli vícekrát, ale dotáhli se až na 6. pozici.

Pořadatelé umožnili v rámci doprovodného programu možnost jízd i místním závodníkům. Ve finálové jízdě byli nejlepší Janů s Bočanem z Motosportu Chýnov před Honsou s Malíkem a Přibylou s Pekárnou.

Josef Vašíček

 

Rodná 12. února

Příští den se jelo na rychlé trati v Rodné nedaleko Mladé Vožice. Motosportu Chýnov tentokrát pomáhali členové SDH Rodná a ZD Pojbuky. Opět vydatně mrzlo, ale sluníčko už ukazovalo svoji sílu. Závody se tak jely za pěkného zimního počasí.

Kvalifikační jízdy byly tentokrát velice vyrovnané. Nejlépe si vedli J. Mňuk s Langerem, bratři Šrolerové a Mohaupt s Hotovým. Každý z nich měl na svém kontě 2 vítězství. Dobře jezdili i Hock s Bergerem, kteří také dvakrát vyhráli, ale jednu jízdu dokončili po krkolomném pádu až na 6. pozici.

Divákům se určitě muselo líbit i finále „B“. To sice celkem bez problémů vyhrál Jindřich Lux s novým lyžařem Lukášem Novákem, ale o 2. postupové místo zuřil velký boj. Po bojovné jízdě nakonec postoupili Zářecký s Morávkem na dvoutaktní Hondě, kteří jsou nejzkušenějšími jezdci z celého startovního pole.

Finálová jízda měla určitě zajímavý a překvapivý průběh. Startovací manévr zvládli nejlépe Marcel Hock s Jonášem Bergerem. Jejich stylu určitě vyhovovala i rychlá trať. Hock s Bergerem se udrželi na čele po celých 12 kol a stali se spolu poprvé zaslouženě vítězi mistrovského motoskijöringu. Lyžař Berger tak mohl navázat na vítězství v Rodné v roce 2010, když zde vyhrál s Jiřím Mencákem. Závod se povedl také Mohauptovi s Hotovým, kteří byli neustále v kontaktu s vedoucí dvojicí a čekali na chybu, která ale nepřišla. Na stupně vítězů se dostali i J. Mňuk s Langerem.

Závod se určitě nevydařil úplně podle představ vedoucím 2 posádkám seriálu Sládkovi s Čížkem i bratrům Šrolerům. Klášterečtí bratři odstartovali na 5. pozici, Sládek s Čížkem ještě daleko hůře.  V polovině závodu byli Sládek s Čížkem už za Šrolery. Na čas se dostali i před ně. V zatáčce po cíli 7. okruhu ale Sládkovi vypadla rychlost, čehož 100% využili Šroleři. Sládek s Čížkem se sice stále snažili, ale Šrolery překonat nedokázali.

V doprovodném programu se opět představili i místní jezdci. Nejlepší byli tentokrát Jiří Honsa s Malíkem před Šnoblem s Žižkou a Mílou Honsou s Koubou.

Josef Vašíček

 

Nekoř 18. února

Když se účastnící seriálu MMČR v motoskijöringu rozjížděli z posledního závodu v mrazivé Rodné nečekali, jak se během krátké doby změní počasí. Přívaly sněhu přinesly nejen starosti silničářům a řidičům, ale i organizátorům dalšího závodu pořádaného členy AMK Letohrad. Ti závod přesunuli z tradiční tratě u koupaliště do nedaleké Nekoře. Podařilo se jim připravit zajímavou technickou trať.

Ale nenadálá obleva den před závodem úplně změnila pečlivě připravenou trať. Všude se vytvářely hluboké koleje, které způsobovaly těžkosti hlavně motocyklistům. Už kvalifikační jízdy ukázaly, jak se závodníci vypořádají s těžkou tratí. Nejlépe jezdili favorizovaní Sládek s Čížkem a hlavně Mohaupt s Hotovým, kteří s přehledem vyhráli všechny své jízdy a na start finálové jízdy si tak mohli zvolit nejvýhodnější pozici.

Start nejlépe zvládli jezdci Orionu Litomyšl Roušavý s Marešem a Mohaupt s Hotovým. Z hloubi jezdeckého pole začínali závod Sládek s Čížkem i bratři Šrolerové. I když Roušavý s Marešem jeli velice dobře, v cíli 2. okruhu neodolali náporu Mohaupta s Hotovým. Ti v Nekoři dokazovali, že jejich vzestup formy není náhodný a že udělají vše proto, aby konečně vyhráli po 7 letech ježdění v motoskijöringu mistrovský závod. A to se jim zaslouženě podařilo.

Velká bitva se odehrávala o další pozice. Loňští mistři Sládek s Čížkem opět ukazovali své umění. Postupně se propracovali až těsně za Roušavého s Marešem, které 3 kola před cílem dokázali předjet. Dotahovali se ke konci závodu i na vedoucí dvojici. Stupně vítězů si poprvé v letošní sezóně vybojovali i Roušavý s Marešem. Situace na dalších pozicích se během závodu neustále měnila. Těžká trať způsobovala pády i špičkovým jezdcům. Spadli i Hock s Bergerem, kteří tak senzačně vyhráli minulý závod v jižních Čechách. Ale dokázali se dostat až na 4. pozici v cíli. Několikrát spadli i nejúspěšnější jezdci motoskijöringu bratři Šrolerové. Do cíle dojeli na 6. pozici, ale už se ztrátou 1 okruhu. Závod se také příliš nepovedl J. Mňukovi s Langrem, kteří byli klasifikováni za Šrolery. Do cíle dojeli na 6. pozici, ale už se ztrátou 1 okruhu.

Divákům se představilo i 26 posádek ve vloženém závodě hobby. Ve finálové jízdě se nedařilo největším favoritům Maříkovi s Roháčkem ani Kavkovi se Sabotou. Ti si dokonce postup museli vybojovat z finále „B“. Výborně zajeli dalečínští jezdci Vetešník s Procházkou, kteří ještě do loňského roku jezdili v MČR. Na stupně vítězů je následovali Jerie s Rumlem z Jilemnice a Chuchlík s Novotkou z Libštátu.

Josef Vašíček

Petr Kovář a Josef Vašíček


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty