Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 2/2012

Školství: Francouzský velvyslanec zavítal do Litomyšle

Na návštěvu Pardubického kraje přicestoval v úterý 17. ledna francouzský velvyslanec Pierre Lévy. Dopoledne se setkal s hejtmanem Pardubického kraje Radko Martínkem a náměstkem Romanem Línkem. Odpoledne si prohlédl v Litomyšli společně s radní Janou Pernicovou střední zahradnickou školu a firmu Saint-Gobain Adfors CZ.   

V úvodu hejtman Martínek přiblížil velvyslanci atmosféru loňských říjnových oslav státního svátku na francouzské ambasádě v Paříži prostřednictvím fotografií. „Úžasnou výzdobu a nádherné mísy plné potravin z Pardubického kraje připravovali naši studenti z Litomyšle a Poličky,“ komentoval hejtman zdařilou recepci. Vyzdvihl spolupráci s Régionem Centre, a to zejména v oblasti školství a zemědělství. Hejtman také připomněl přínos francouzských společností pro ekonomiku kraje. Jako příklad uvedl litomyšlskou firmu Saint-Gobain, vyrábějící skleněná vlákna.

Dobrá spolupráce s Régionem Centre sahá až k samým počátkům vzniku Pardubického kraje. Partnerství tehdy za Pardubický kraj uzavřel současný náměstek hejtmana Roman Línek. „Za celých deset let se každoročně daří přidávat další akce vzájemné spolupráce. Ať už se jedná o studentské výměny, výuku francouzštiny, nebo aktivity v ekonomice i kultuře,“ uvedl Línek.

Pardubický kraj spolupracuje s francouzským Régionem Centre od roku 2003.

Magdalena Navrátilová, tisková mluvčí Pardubického kraje


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty