Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 2/2012

Pojďte do kina: Český film stále žije!

Prvnímu měsíci Emmerichova roku vládnou v Kině Sokol české filmy. A u českého filmu bych se též rád pozastavil. Navzdory tomu, že náš čekají takové lahůdky, jako oprášený desetioscarový muzikál West Side Story či ryze artová záležitost finského režiséra Kaurismäkiho. Nikoli však Lehavre, jak uvádí program, nýbrž Le Havre. Stejně tak se v prosinci nepromítalo Milování, ale viděli jsme Milované.

Přistupme však k debutu Zdeňka Jiráského s názvem Poupata. Ano, název má co do činění s Michalem Davidem, to je ovšem jediná vada na kráse. Vyzdvihnout toto komorní drama chci především proto, že v současné umělecky strádající době, kdy vládne komerce a nechuť tvořit pro menšinu, je potřeba podporovat nezávislé štáby plné neznámých lidí, kteří si řekli jednoznačné NE a natočili něco, co většina lidí patrně nebude chtít přijmout. Bodejť by ne, vždyť příběhu vládne ponurá, až depresivní atmosféra, nikomu se nepřihodí nic dobrého, smůla se nabaluje na neschopnost a slzy smutku tečou proudem. Někteří proto namítají, že na podobné filmy nepotřebují chodit do kina, protože smutku a neštěstí je všude kolem dost. Na to mám ale jednoznačný kontr; právě pro takové filmy stojí za to kino navštívit, abychom viděli, že se v našich luzích a hájích stále umí natočit poutavé drama, které diváka strhne a neruší nevyrovnanými hereckými výkony, podbízivou hudbou nebo tupou myšlenkou. Že jsme mistry laciných, horkou jehlou šitých komedií, všichni dobře víme. Díky odvážné partě okolo Poupat jsme se však navíc dozvěděli i to, že je přeci jen možné natočit film s velkou lidskou duší.

Pokud by se mě někdo zeptal na nejlepší český film roku 2011, patrně bych tímto přízviskem označil Poupata. A za již zmíněnou menšinu, které nestačí popcornový středoproud, doufám, že na tuto otázku podobně odpoví i porota Českých lvů. Film bude uveden 26. února v 19.30.

Špatnou zprávu mám naopak pro dětské diváky. O Kocourovi v botách byla řeč minule a na americkou natahovanou slátaninu Alvín a Chipmunkové 3 se mi vás lákat věru nechce. A tak, pokud si vaši rodiče nevezmou volno na dopoledne v pondělí 27. února anebo pokud vás do kina ten den na pásmo dětských pohádek Kamarádi III. nevezmou paní vychovatelky a učitelky, budete si muset počkat do měsíce příštího…

Josef Vajrauch


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty