Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 2/2012

Kultura: Studovna a čítárna je v městské knihovně již pět let

I když je to k nevíře, v březnu to bude už 5 let, co jsme rekonstruovali bývalou skautskou klubovnu na čítárnu a studovnu městské knihovny. Je to dosud, bohužel, jediný provoz, kam se pohodlně dostanou i vozíčkáři nebo lidé hůře pohybliví. Malý, ale útulný prostor nabízí jak možnost poklidného čtení denního tisku a nových čísel časopisů, tak přístup k síti internet na 2 stanicích. Zájemci si tu také mohou půjčit beletrii a naučnou literaturu, i když jde o duplikáty, které jsou k dispozici i na oddělení pro dospělé čtenáře. Své místo tu má i fond zvukových knih, který v posledních letech zažívá rostoucí zájem ze strany našich návštěvníků. Zvuková CD si půjčují nejen slabozrací, ale i ti, kteří na čtení nemají dost času, a tak si titul alespoň poslechnou. V rostoucí nabídce téměř 400 kusů CD naleznete jak knížky, určené dětem, tak dospělým. Mezi nejžádanější žánry patří detektivní příběhy, hodně posluchačů má i český génius Jára Cimrman. Děti rády poslouchají pověsti českých a moravských hradů a zámků, milovníci historie si půjčují komplet Toulek českou minulostí a studenti využívají širokou nabídku tzv. doporučené literatury neboli klasická díla české i světové literatury, která mají za úkol během studia přečíst.

Přesto je mezi našimi pravidelnými čtenáři a návštěvníky ještě řada těch, kteří o existenci čítárny a studovny nevědí. A to je škoda, protože čítárna je pro širokou veřejnost (tedy i neregistrované čtenáře a návštěvníky našeho města) otevřena každý den kromě středy od 8.00 do 16.00, takže je tu možné vracet zapůjčené knížky nebo používat internet i v době, kdy jsou oddělení pro dětské a dospělé čtenáře přes poledne uzavřena.

Novinkou na tomto oddělení je i poskytování turistických informací a vyhledávání vlakových a autobusových spojů.

Pokud tedy patříte mezi ty, kteří naší čítárnu ještě nenavštívili, přijďte se podívat. Kromě ochotné knihovnice a výše zmíněných věcí je zde samozřejmostí v zimě útulné teplo a příjemný chládek v létě.

Jana Kroulíková


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty