Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 9/2011

O zdraví: Intimní hygiena

Léto je hlavní dobou koupání v bazénech, rybnících a řekách, ale také nejčastějším výskytem vaginálních infekcí. Intimní oblast vyžaduje zvláštní péči, kterou nesmíme opomíjet.

Některé ženy si myslí, že čím víc si intimní místa myjí, tím mají větší pocit čistoty, a ta prospívá jejich zdraví. Tady však platí, že stejně jako může mít neblahý vliv nedostatečná hygiena, zdraví neprospívá ani hygiena přehnaná. To souvisí s obtížemi, jako jsou gynekologické záněty a záněty močového ústrojí.

Úplná intimní hygiena by měla zahrnovat, kromě mytí vodou, následující péči:

-          Po močení nebo stolici je nutné oblast pochvy čistit zepředu dozadu.

-          Není dobré pochvu mýt uvnitř, protože se vyplavují přirozené látky, které ji chrání.

-          Doporučuje se nosit bavlněné spodní prádlo, protože nylon a syntetická vlákna zabraňují prodyšnosti, zadržují vlhkost a umožňují množení bakterií a choroboplodných zárodků.

-          Je nutné kontrolovat přísun léků. Po antibioticích je žena náchylná k vaginálním infekcím.

-          Preferovat sprchu před sedacími koupelemi.

-          Tampony a vložky by se měly vyměnit maximálně po 4 nebo 6 hodinách. Nedoporučuje se denně používat slipové vložky, protože snižují prodyšnost, zvyšují teplotu oblasti a usnadňují vznik infekcí.

-          Správný jídelníček s množstvím vlákniny, ovoce a zeleniny, preference jogurtů s živými bifidogenními kulturami či laktobacily s omezením sladkých moučných jídel.

Mezi faktory ztěžující intimní hygienu patří:

-          Aplikace antikoncepčních a spermicidních sprejů a krémů. Mohou narušit rovnováhu poševní flóry a způsobit obtíže.

-          Pohlavní styk. Sperma je alkalické, s obsahem proteinů, což způsobuje změnu pH v pochvě.

-          Nedobrovolný únik moči neboli inkontinence. Je to dáno tím, že jak oblast genitálií, tak spodní prádlo zůstávají vlhké, což vede ke vzniku nepříjemného zápachu a případné infekce.

K prevenci onemocnění patří i dodržování zásad osobní hygieny spočívající v používání intimních mýdel s pH 5,5, která jsou k dostání v lékárnách. Vhodný je přípravek, který není uměle parfémován. Díky aromatickým silicím (růže damašská, třezalka, pelargonie, pšeničné klíčky, tea tree oil, atd.) může mít uklidňující a protizánětlivý účinek. Některé přípravky obsahují kyselinu mléčnou či laktobacily k podpoře mikroflóry a zvyšují tak odolnost poševní sliznice vůči kvasinkám.

za Lékárnu U Slunce Renata Langrová


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty