Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 6/2011

Student litomyšlského gymnázia se zúčastnil soutěže Vernadského v Moskvě

Ve dnech 11. – 16. dubna jsem se zúčastnil (s dalšími třemi autory odborných prací z jiných škol) Vernadského soutěže v Moskvě se svým projektem Rezistence bakterií na dezinfektanty. Účast mi byla udělena jako cena za můj projekt v krajském kole Festivalu vědy a techniky v Pardubicích. Kromě prezentace vlastní práce byly součástí pobytu i doprovodné akce.

Samotná soutěž byla národní finále pro účastníky ruské vědecké soutěže pod záštitou organizace Issledovatel , takže se zde sešlo více jak dvě stě prací z přírodovědných i humanitních věd. Projekty pak byly hodnoceny v jednotlivých oborech, přičemž kvalita projektů ruských účastníků byla často poměrně vysoká. Během pobytu jsme také měli příležitost navštívit Kreml, Treťjakovskou galerii, Lomonosovu univerzitu a další historická místa.

Účast na Vernadského soutěži byla skutečně úžasná, protože jsme mohli vidět opravdu dobré vědecké práce studentů a samozřejmě jsme měli i příležitost slyšet hodnocení našich projektů od špičkových ruských odborníků, kteří mají ohromné zkušenosti v našich oborech. Ačkoliv jsme neprezentovali v anglicky mluvící zemi, tak i přesto jsme byli schopni dorozumět se a vysvětlit detaily naší práce v angličtině, což beru jako další velký přínos. Samozřejmě i návštěva historických památek a vědeckých institucí byla jedinečná. Myslím, že touto příležitostí jsem získal neopakovatelnou zkušenost a i několik nových ruských přátel.

Ondřej Vacek, student Gymnázia Aloise Jiráska Litomyšl


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty