Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 6/2011

Smetanova Litomyšl ve florálních objektech

Během Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl bude v Klášterních zahradách nainstalováno 8 florálních objektů, které jsou inspirovány programovou nabídkou letošního festivalu. Objekty vytvoří společně studenti Zahradnické fakulty v Lednici a studenti Střední školy zahradnické a technické v Litomyšli. Můžete se těšit na Svatý grál, Srdce, Dvanáct měsíčků, Ptáka Ohniváka, Turandot, Šípkovou Růženku, Vějíř a Paralelní světy.

Příběhy bájných rytířů – Svatý grál - je inspirován dějem opery Lohengrin od R. Wagnera, vycházející ze středověkých pověstí o tajemné družině rytířů, střežících posvátný grál na hradě Monsalvat. Svatý grál bude vytvořen pomocí konstrukce z pletiva a bude omotán výhony Fallopia. Vnitřek grálu bude vyaranžován sušenými rostlinami červené barvy a doplněn látkami červené barvy – symbolika Kristovy krve ve svatém grálu.

Srdce – instalace je inspirována hudebně-tanečním projektem Písně a tance lásky. Za symbol lásky je odedávna považováno srdce, barva zamilovaných je červená. Základ i výplň srdce je tvořen pruty svídy (Swida alba), propletenými vzájemně přes sebe. Objekt bude umístěn na konstrukci tak, aby byl nakloněn k divákovi a aby lépe vynikl na zelené travnaté ploše i v prostoru.

Dvanáct měsíčků – těchto dvanáct malých florálních objektů se váže k hudebnímu programu Uhlíř/Svěrák: Miniopery. Inspirací byla stejnojmenná pohádka. Každý měsíc bude představovat dřevěný špalek dozdobený typickým materiálem pro určitý měsíc v roce.

Pták Ohnivák – jeho tělo bude vytvořeno z pletiva, na něj bude navazovat bohatě zdobený ocas. Ohnivák bude usazen na židli výtvarnice Jetelové pomocí lana a drátu, opodál bude ukotveno zlaté jablko.

Turandot – je nedokončená opera o třech dějstvích italského skladatele G. Pucciniho. Objekt bude tvořen figurínou oblečenou do kimona, rostlinami bude dozdobena zadní část oděvu „honzík“, důležitá je i výrazná pokrývka hlavy.

Šípková Růženka – tento florální objekt se váže k hudebnímu programu Uhlíř/Svěrák: Miniopery. Hlavním motivem této instalace je vřeteno vytvořené přímo na jedné z tyčí plotu. Jeho základ bude vytvořen z geotextilie a suchých travin, jeho povrch bude tvořit vlna, stužky, mašle a zlatá nit. Po plotu a samotném vřetenu se budou pnout výhony šipkové růže, které pohltí celý objekt tak, jako růžové keře pohlcovaly království.

Vějíř - objekt vějíře je vázán k hudebnímu programu Bolero. Barvami Španělska, žlutou, červenou a černou je inspirována barevnost této instalace. Ta je vytvořena na zdi z bambusových tyček, které jsou propleteny pruty svídy. Doplňují je barevné, žluté a červené štípané pruty. Výrazné barevnosti je docíleno pomocí ústřižků a proužků látek. Vějíř bude umístěn v kamenném výklenku, ve kterém bude v noci osvícen a bude tak efektní v každou denní dobu.

Paralelní světy - tento florální objekt se váže k hudebnímu programu Jan Jirásek: Paralelní světy Mondi Paralleli. Instalace vychází z teorie paralelních vesmírů, která říká, že vesmír se v každém okamžiku rozvětvuje na nekonečný počet světů a v každém z nich probíhá jedna z možných variant vývoje událostí. Základ jednotlivých koulí je vytvořen z pletiva a následně polepen rostlinným materiálem - sušenými listy, plody, květy, mechem… Na každé samostatné kouli se jednotlivé materiály opakují, ale mění se jejich kombinace a poměr – jako myšlenka toho, že v každém z paralelních světů dostaly události trochu jiný spád a ubíraly se jiným směrem.

Eva Klabanová


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty