Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 4/2011

Výprava lovců mamutů

Každý rok se na zámecké základní škole konají pro žáky sedmého ročníku tradiční lyžařské výcviky. Ovšem nejsou ledajaké. Letos se naši učitelé vydali s dětmi po stopách mamutů. První mamutí stopy se podle zpráv nacházely od 10. do 15. ledna v Čenkovicích. Stalo se ale něco neuvěřitelného. Další stopy se objevily 24. ledna ve Zdobnici, kam se vydala 7.A. Podmínkou odjezdu byla maska pravěkého lovce mamutů, aby se děti v době ledové cítily jako doma. A jak to všechno probíhalo. To vám přiblíží nalezený jeskynní vzkaz lovkyně mamutů Terezy Frňkové ze 7.A:

Dne 24. ledna jsme se vydali do Zdobnice v Orlických horách na lyžařský kurz. Po příjezdu jsme se zabydleli a sešli do přízemí na oběd. A pak to všechno začalo. Rozřazení do skupin, obracení ve svahu a žádný vlek. Všichni byli zkrátka rádi, že opět vidí chatu. Po krátkém odpoledním klidu následovalo mamutí info. Zde jsme se dozvídali, jak se bezpečně chovat na svahu. Největší úspěch však stejně sklidila videa. Po dobré večeři jsme si zahráli „elektriku“ a uspořádali přehlídku v našich maskách lovců mamutů. V pondělí jsme měli elánu nazbyt, a proto se nám večerka v 22.00 zdála přehnaná a zalézání do postelí se neobešlo bez řečí.

Úterý jsme začali vydatnou snídaní. V 9.00 jsme byli vždy seřazení a patřičně nabalení před chatou. Cesta ke svahu byla dlouhá, ale vidina vleku nás popoháněla vpřed. Tento den všichni z nás udělali velký kus práce. Po večeři nás čekal turnaj ve stolním tenise. A opět byla legrace. Ten den jsme zaléhali do svých mamutích brlohů rádi a bez řečí.

Ve středu byl tzv. kritický den, proto se lyžovalo jen dopoledne a odpoledne jsme šli na procházku. Majitel chaty sliboval krásné otevřené údolí. Ušli jsme ale nejméně 4 km a pořád nic. Tudíž jsme hodili „zpátečku“ a pospíchali na večeři. Po ní se dohrával turnaj. Do svých pokojů se všichni zavřeli už před desátou hodinou.

Čtvrtek přispěchal nějak moc brzo. Přesedlali jsme na druhou sjezdovku. Na té jsme vyzkoušeli kotvu i lepší a prudší terén. Večer však začala série pohrom. Kromě ulomené kliky jsme vysklili dveře. Jediným plusem bylo, že se nikomu v záplavě střepů nic nestalo. Po této události se nikomu veselé scénky, které byly dnes na programu, nehrály nejlépe.

Najednou tu byl pátek. V tuto chvíli už všichni bez nehody sjeli kopec. Naše sjezdy se natáčely na video, ta se pak večer promítala a rozebírala. Čekal nás také slalom. Večer se vyhlašovaly výsledky. Nejlepším lovcem se stal Marek a lovkyně byly dvě: Áďa a Zuzka. Stolní tenis hráli výborně Ondra a Marťa. Oceňovaly se dále masky a slalom. Večer nastalo balení. Spánek dnes všichni přemáhali. Poslední noc si přece musíme nejvíce užít. V sobotu už jen nástup do autobusu a hurá domů!

Celý týden jsme si užili. Smích bylo slyšet na každém rohu a hlavní zásluhu na tom všem měli naši úžasní učitelé. Ti nás naučili alespoň sjet svah. A věřte, že to mnohdy bylo opravdu o nervy. Po celou dobu pro nás také připravovali zábavný program. Děkujeme!

Tereza Frňková, 7.A


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty