Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 3/2011

Čínská delegace projevila zájem o památkovou péči v Litomyšli

Stejně jako loni, zavítala do Litomyšle delegace z Číny. Tentokrát z města Shaoxing, které se nachází v provincii Zhejiang, nedaleko Šanghaje. Nejednalo se však o podnikatele, ale o 4 zástupce Úřadu pro stavební projekty a ochranu životního prostředí, což je orgán zabývající se také památkovou péčí a 2 zástupce Finančního úřadu Shaxingu. Tento úřad má na starosti financování rekonstrukcí památek ve městě, shánění potenciálních investorů, a také kontrolu nad dodržováním řádného postupu při výběru investora.

Mezi hlavní body jejich zájmu patřily informace o městské památkové rezervaci, podpora zachování památek, financování památkové péče a systém památkové péče obecně. K tomu jim litomyšlská radnice připravila prezentaci, do které tyto údaje zahrnula. „Seznámení s Litomyšlí bylo detailní a zajímavé. Bylo pro nás inspirativní. Samozřejmě situace v Číně je dosti odlišná, každopádně ale způsob financování a využití těch tradičních prostor je inspirativní. Bylo to pro nás velice poučné,“ uvedl Qiu Yu Xin, ředitel úřadu. Mezi dotazy, které pak z čínské strany zazněly, patřily především ty na zdroje peněz nebo otázka bourání historických objektů. Součástí návštěvy byla rovněž prohlídka Litomyšle a jeho památek.

Město Shaxing je turistickou destinací s bohatou historií. Navíc, jako město na jih od delty řeky Jang-c, je přírodní scenérie v Shaoxing okouzlující a pestrá s fascinující krajinou mnoha zelených kopců a čisté vody. Přestože se město jeví jako docela klidné, ekonomika se zde rychle rozvíjela, zejména pokud jde o textilní průmysl. Shaoxing je také známý jako město vody, město mostů, město kaligrafie, město čaje a město učenců.

Jana Bisová


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty