Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 2/2011

O zdraví - Estetická medicína a její možnosti při projevech stárnutí kůže

Životní tempo, stres, nevhodná životospráva, kouření - to všechno násobí přirozené stárnutí, které se postupně začne projevovat ztrátou elasticity kůže, tvorbou vrásek, rozšířených žilek a pigmentových skvrn. Kyselina hyaluronová, kterou si tělo samo tvoří, začíná ubývat a její nová produkce s věkem klesá. Zahájení tohoto procesu stárnutí je individuální, často závisí na životním stylu, ale obecně začíná po 35. - 40. roce života.

A zde nastává čas, kdy je vhodné proti tomuto stárnutí něco podniknout. Zpočátku stačí málo - při opalování chránit obličej, krk, dekolt a hřbety rukou krémy vysokým SPF (50+), podpořit hydrataci a výživu pleti laserovými maskami. Při výraznějších mimických vráskách na čele, mezi obočím a kolem očí lze aplikovat Botox, který vrásky omezí tím, že potlačí nadměrné stahování svalů pod kůží. Botulotoxin v používaných malých dávkách je naprosto bezpečný a ve světě je v estetice používán již 20 let. Jiným prostředkem ke zmírnění vrásek jsou výplňové materiály. V poslední době se upřednostňují výplně obsahující kyselinu hyaluronovou, která je tělu vlastní. Výplň se aplikuje slabou jehličkou pod kůži do oblasti vrásky, kterou „nadzvedne“. Výplněmi lze vylepšit i vzhled vpadlých jizev. Celý výkon je minimálně bolestivý. Při výplních i aplikaci Botoxu se dbá na zachování přirozeného vzhledu.

Pokud je třeba zbavit pleť ochablosti, pigmentových skvrn nebo rozšířených žilek, používají se lasery - IPL nebo frakční CO2 laser. Výsledkem zákroku je barevné sjednocení pleti, viditelné projasnění a po 1 - 3 měsících po ošetření se pleť začne kvalitativně měnit. Je pevnější, což je dáno nastartováním novotvorby kolagenových vláken v kůži. Podobných výsledků lze dosáhnout i ošetřením radiofrekvencí, kdy místo světelného impulsu působí tepelné vlny, a tím nastane odbourávání již nepružných elastinových vláken a tvorba nových, vedoucí ke zlepšení pružnosti pleti. Někdy se využívá i kombinace obou metod. Toto ošetření podstupují nejen ženy, ale i muži. Věkové omezení prakticky neexistuje, ale v závislosti na věku se mění požadavky klientek.

Zatímco mladé ženy podstupují depilaci, léčbu celulitidy nebo odstranění kožních výrůstků či laserové masky, ženy středního a vyššího věku využívají větších zákroků k omlazení pleti - fotorejuvenaci (vyhlazení), fotoresurfacing (omlazení), výplně vrásek, aplikaci Botoxu nebo mezoterapii.

V dnešní době přestaly být tyto možnosti jen výsadou velkých měst a je běžné využít podobných služeb i ve svém regionu.

ve spolupráci s Lékárnou U Slunce připravila MUDr. Eva Nývltová, C.E.M.- centrum estetické medicíny Svitavy


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty