Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 9/2010

Rozhovor s profesorem Clappen

Na letošních Mezinárodních smyčcových kurzech v Litomyšli vyučoval také Stephen Clapp z New Yorku. Stephen Clapp je houslista, pedagog a emeritní děkan na newyorské The Juilliard School. Vyučuje nejen hru na housle, ale i komorní hudbu. Jako hudebník vystupuje po celé Evropě a Severní Americe. Je zakládajícím členem Oberlin Tria, které působí na mezinárodní úrovni. Profesor Clapp odpověděl na několik otázek:

Co říkáte na Mezinárodní smyčcové kurzy v Litomyšli?

Je to tady báječné, protože studenti mají možnost jak cvičit, tak být na mých hodinách. Všichni studenti mají dvě hodiny týdně, a i já mám čas cvičit. Kromě toho je tady báječné prostředí, takže skvělé.

Co očekáváte od studentů, jak jste na ně náročný?

Nesnažím se je přetěžovat, ale dávám jim jasně najevo, jaký krok bych chtěl, aby zvládli. Samozřejmě jsem rád, když se to podaří. Když práce, kterou od nich požaduji, je hotová.

Jak hodnotíte úroveň studentů, kteří letos přijeli na smyčcové kurzy?

Tento rok je úroveň opravdu velice vysoká. Máme například tři studenty, kteří budou hrát na předních světových soutěžích, z nichž dva jsme slyšeli na zahajovacím koncertě. I ostatní studenti hrají skvěle, hodně cvičí a snaží se, takže opravdu letos ta úroveň je velmi vysoká.

Jak byste popsal svoji výuku?

Jsem si vědom toho, že každý student je jiný. Tím pádem se ke každému studentovi snažím přistupovat jinak. Samozřejmě, že ti, kteří mají techniku v malíčku, tak s nimi se dá více mluvit o výrazu. Ti, kteří jsou trošičku falešní, tak s těmi se potom bavím o detailech.

Profesor Clapp (formát jpg, velikost 119,52 KB)

zpracoval Robin Kunc za přispění Jany Bisové


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty