Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 9/2010

Hadry z těla s "Podivnou úrodou"

Rok se s dalšími čtyřmi sešel a folk-punková kapela z Janova u Litomyšle uvítala nový přírůstek do diskografie. Název desky Podivná úroda má stejně jako v předešlém případě (album Na starý časy z roku 2005) svůj opodstatněný význam. Hadry z těla se během natáčení potýkaly s mnoha komplikacemi, zároveň se snažily do své tvorby zapojit nové prvky, a tak jako by název odkazoval na jakýsi přerod, či další odraz v kariéře.

Deska obsahuje čtrnáct nahrávek, v různorodém hráčském obsazení. Již léty zaběhnuté osazenstvo kapely doznalo v novějších skladbách změny na postu harmonikáře, prostor dostali i hosté; Pavel Suldovský (dobro), Petr Knoll (kytara), a především pak lotyšská zpěvačka Marika Antonova.

Ta přináší do kapelové pokladnice prvky východního folklóru, který v kombinaci s jejím specifickým hlasovým projevem vytváří jedinečnou atmosféru. K poslední písni na desce si Marika přizvala svou sestru Lauru Butule.

Hadry z těla opět sází na snadno zapamatovatelnou melodiku svých písní podpořenou nadčasovými texty a bohatým nástrojovým ansamblem. Specifický sound kapele dodává banjo (krom country dnes již téměř nevyužívaný nástroj), netradiční niněra, již zmíněné dobro, a v několika skladbách se objevují zvonivé tóny kladívkové citery.

Na posluchače již od úvodu dýchá rej středověkých krčem a roztančené hradní dvory, objevují se však i nové prvky v podobě reggae a nechybí ani klasický valčík. Z nahrávek je patrná energie a přímočarost, i napodruhé se kapela snažila co nejvíce záznamu nahrát na jednu společnou stopu.

Studiem zaslíbeným jim tentokráte bylo studio La sound v Lanškrouně pod patronátem Jindřicha Halekala. Pod výsledným CD jsou podepsáni ještě fotograf Vladislav Steinbauer a cover designér Pavel Šmerda. Vydavatelem je Cecek rekords.

Současná sestava Hadrů z těla funguje ve složení; Radek "Jim" Smolen (kytara, zpěv, foukací harmonika, niněra), Zdeněk Beníšek (baskytara, zpěv), Jiří Lenoch (banjo, flétna, klarinet, brumle, zpěv), Martin "Harry" Hárych (bicí, zpěv), Josef "Giuseppe" Vajrauch (akordeon, zpěv).

Podivná úroda obal (formát jpg, velikost 143,12 KB)

Josef Vajrauch


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty