Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 9/2010

Blesková anketa na Farmářských trzích v Litomyšli

Už není novinkou, že se každou sobotu na Toulovcově náměstí konají Farmářské trhy. Organizátory zajímalo, jak občané po několika zkušenostech trhy vnímají. Co se jim na trzích líbí, zda jsou spokojeni se sortimentem nabízeného zboží a co by na trzích ještě uvítali. Proto se v sobotu 21. srpna uskutečnila, přímo na trzích, malá anketa, jejímž cílem bylo zjistit, co si lidé o trzích myslí.

Celkem bylo osloveno 63 lidí. Více než polovina dotázaných byla místních (40). Mezi přespolními zákazníky byli, kromě několika turistů, zejména občané z okolních obcí, kteří na sobotní trhy do Litomyšle vyrazili cíleně. Někteří byli na farmářských trzích poprvé (22), většina oslovených (41) už mířila na trhy se zkušenostmi z minula. Ukázalo se, že již po několika týdnech realizace trhů má sobotní dopoledne na Toulovcově náměstí své pravidelné návštěvníky. Někteří zde už mají i "své" prodejce, na které vydrží čekat i hodinu ve frontě. Stánek s mléčnými výrobky paní Bulvové z Makova je toho živým důkazem. "Objednal jsem si raději už minule na své jméno 3 másla, abych měl jistotu, že se na mě dnes dostane," odpovídá jeden ze zákazníků stojící na konci zástupu.

Co si lidé o trzích myslí, zjišťovaly dvě základní otázky: "Co se vám na trzích líbí?" a "Co byste na trzích ještě uvítali?" Zde je výčet názorů, které od občanů zněly opakovaně: 

Co se Vám na trzích líbí, co na trzích oceňujete?

Fakt, že trhy vůbec vznikly; je super, že trhy jsou, je to výborný nápad; čerstvou zeleninu a ovoce; možnost koupit zeleninu přímo od jejího pěstitele; pestrost - nejedná se jen o ovoce a zeleninu, ale dají se zde koupit i jiné výrobky (hračky, obrázky, trenky, tašky...); zelenina je kvalitní a přitom za příznivé ceny; převažuje hlavně ovoce a zelenina; prima mléčné výrobky; chodím na trhy hlavně na sýry a mléko, jsou skutečně skvělé; pro trhy je Toulovcovo náměstí jako stvořené; neotřelý nápad, který podporuje komunitní život města; milá možnost potkat se zde se známými lidmi; je to takový návrat k tradici, obnova klasického tržiště; výbornou atmosféru; to, že jsou trhy malé a "útulné"; dobré brambory; nevadí, že zboží není tolik, hlavní je, že trhy jsou.

Co byste na trzích ještě uvítali?

Trhy od jara až do podzimu; na jaře sadbu, květiny, bylinky; rozšíření sortimentu, větší výběr, více stánků; doplnit o nabídku masa, uzenin, ryb, pekařské výrobky; další mléčné výrobky, kozí sýry; stánek s občerstvením a domácími buchtami; místo (stoly s židlemi), kde by se dala vypít káva nebo čaj; hudební prvek pro podporu příjemné atmosféry; prodej ve stáncích se zastřešením, aby na zboží nesvítilo slunce; oprostit prodejce od poplatků, aby sem měli chuť přijít drobní pěstitelé prodávat své domácí přebytky; hrozny z Moravy, včetně vína a burčáku; více zeleniny (česnek); trhy častěji než 1x v týdnu; posunout začátek na 9.00; neprodávat na trzích obrazy, trenky, šité hračky... jen potraviny; stánek s domácím pivem z malého pivovaru; dřevěný sortiment (do kuchyně, na zahradu), proutěné košíky...

Organizátory velice potěšilo celkově pozitivní naladění lidí, jejich slova ocenění i náměty na vylepšení. Děkují tímto všem občanům, kteří se do ankety zapojili. Náměty a připomínky k farmářským trhům jsou cenným zdrojem pro přípravu trhů dalších.

S ohledem k zájmu prodejců i občanů budou organizátoři v trzích pokračovat. Původní plán organizovat trhy jen v době prázdnin (červenec - srpen) se tedy mění. Přijít nakupovat můžete i každou zářijovou sobotu od 8.00 do 11.00 (kromě 18. září, kdy bude na Toulovcově náměstí jiná akce). V jednání zůstává, zda trhy poběží i v říjnu 2010.

Farmářské trhy (formát jpg, velikost 155,54 KB)

Věra Krejčová, foto Petr Malota


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty