Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 8/2010

Tip na prázdninové toulání

Rádi bychom vás zavedli na kouzelné místo do Beskyd na vrchol Soláně, do valašského atelieru U Hofmanů, kde do 29. srpna v galerii vystavujeme keramiku RAKU společně s Klárou Folvarskou-Roseovou, která se prezentuje ilustracemi a tušovou malbou. Celá výstava "Na východ od kořenů, na západ od větru" je inspirována japonskými tradičními technikami, které byly využity pro vlastní volnou tvorbu.

Majitelka Atelieru, dcera akademického malíře Karla Hofmana, keramička Marcela Vajceová nainstalovala všechny objekty velmi citlivě. Již samotný příchod do galerie velkou a nádhernou zahradou, plnou plastik Marcely Vajceové a dalších našich keramiků a řezbářů, je zážitkem. Milovníkům Beskyd se otevírá překrásný pohled do údolí a na kopce kolem Soláně.

Při instalaci jsme měli pouze nepatrné slovo. Paní galeristka nainstalovala všechny objekty s citlivým přístupem, a tak jsme pomohli alespoň s vypletím a zametením kamenné cesty vedoucí k atelieru, přičemž jsme si opravdu užívali sluníčka, pohledu na hory a hlavně pohostinnosti majitelky.

V sobotu 26. června se uskutečnila vernisáž v malém amfiteátru, který je součástí zahrady. Úvodní slovo Kláry Folverské-Roseové přednesla Marcela Kováříková. Na bambusovou flétnu šakuhači zahrál Vladislav Matoušek a já s rodinou jsem předvedl výpal keramiky raku. Návštěvníci vernisáže si sami mohli naglazovat připravený přežah, a tak se stát spoluautory a vyzkoušet si tuto zajímavou technologii. Výpal se mimořádně povedl.

Jednou za čas se stane, že se tyrkysová glazura na místech změní na temně vínovou červeň, a dodá tak jedinečnost vypalovanému předmětu. Tentokrát se zbarvovaly celé dózičky a misky do této barvy a jemně přecházely do různých odstínů. Barvy vytvářely výjimečné přechody. Všichni doslova skákali radostí, a tak se pálilo ještě několik pecí navíc až do pozdních nočních hodin. Všichni, včetně autora, byli potěšeni touto výjimečností výpalu a nádhernou atmosférou celé vernisáže. Ještě dlouho se sedělo v chatě v krbovně a u dobrého vína se hodnotila soluňská červeň.

Moc bychom chtěli poděkovat majitelce atelieru, keramičce Marcele Vajceové a rodině Svobodových, kteří se zasloužili o neopakovatelnou atmosféru vernisáže a celé tři dny se o nás výborně starali.  

Michal Plíhal


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty