Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 6/2010

Gymnázium úspěšně spolupracuje s holandskou školou

V týdnu od 20. do 26. března proběhla druhá část výměnného pobytu mezi holandskými studenty z Grootegastu a naším Gymnáziem Aloise Jiráska (GAJ). Tato akce navázala na návštěvu studentů litomyšlského gymnázia v Nizozemí, která se uskutečnila na podzim minulého roku.

Během obou týdnů, jak v Holandsku, tak v České republice, jsme měli opravdu bohatý a různorodý program. Díky internetu a komunikačním sítím jsme se seznámili dopředu se svými novými přáteli a poznali navzájem své záliby. Myslím, že ačkoliv hlavním důvodem této studentské výměny bylo zdokonalení se v angličtině, navázali jsme mezi sebou až nečekaná přátelství. V Holandsku, kde velká část rodičů hovoří plynně anglicky, jsme si ověřili svoje znalosti, jelikož se angličtina stala na týden jediným možným dorozumívacím jazykem.

Dne 20. března, ve večerních hodinách, jsme se po dlouhé cestě studentů z Grootegastu setkali na vlakovém nádraží v Chocni. Víkend jsme trávili individuálně, hlavně v kruzích hostitelských rodin. V pondělí následovalo slavnostní zahájení v aule gymnázia a seznámení se s prostředím. Holanďané obdivovali hlavně výhled z věže litomyšlského gymnázia. Během odpoledne jsme podnikli malý výlet do bazénu v České Třebové. Nizozemce nenechaly chladnými daleké vrcholky Orlických hor, které mohli vidět z Kozlovské rozhledny. V úterý jsme navštívili naše hlavní město Prahu, kde studenty okouzlilo velké množství památek. Celý výlet vyvrcholil hudebním představením Křižíkovy fontány na Letné, které si všichni velice užili. Středa se stala dnem odpočinku, navštívili jsme místní muzeum a zhlédli výstavy o Emilu Holubovi a o Velikonocích. Dále jsme hostům ukazovali krásy města Litomyšle. Celotýdenní spolupráce na projektech s tématikou přírody ve čtvrtek vyústila v záverečnou prezentaci v aule gymnázia, které se zúčastnili snad všichni rodiče. Ve svých prezentacích jsme poukazovali na rozdíly mezi Nizozemskem a Českou republikou. Myslím, že se to všem přítomným líbilo.

V pátek jsme se rozloučili opět na choceňském nádraží a přislíbili si další návětěvy v průběhu letních prázdnin, na které se všichni těšíme. Spolupráce s holandskými přáteli pokračuje a mladší ročníky se mají rozhodně na co těšit.

Michaela Vohralíková, studentka septimy GAJ


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty