Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 5/2010

Veselka uchovává cosi starolitomyšlského

Dlouho jsem v Litomyšli nenacházela restaurační zařízení, kam bych mohla vzít návštěvu na dobré pivo, rodinu na levný a přitom dobrý oběd a dítě třeba na kofolu bez obav, že bude lapat po dechu v zakouřeném lokálu. Zařízení, které kromě pohostinských služeb připraví pro své dospělé i dětské hosty nějakou zajímavou zábavu a povyražení, popř. kulturu či sport.
Restauraci Na Veselce jsem objevila náhodou, při srazu maturitní třídy, který se tam konal. A od té doby se pokládám, v mezích svých možností, za nadšeného hosta. Společně s přáteli i rodinnými příslušníky se účastníme různých akcí, které restaurace každý měsíc pořádá a moc nás to baví. Zábavná a vtipně pojatá byla degustace pivovaru z Orlických hor, kdy nás tamní pan sládek seznámil s mnoha druhy výborných piv i pivních likérů a zajímavě popisoval jejich výrobu. O dva měsíce později se konala podobná degustace pivovaru ze sousedního města. Na pivních hodech jsme ochutnali vynikající speciality vařené s nezbytnou ingrediencí - pivem. Pivní polévka, žebírka na pivu, pivní pomazánka. K tomu patřilo pivní kolečko - ochutnávka osmi druhů piv, které si hosté mohou nechat načepovat přímo na místě. Restaurace také nabízí nepřeberné množství zajímavých lahvových (i méně obvyklých ovocných) piv. Nezbývá, než se těšit, jaké pivo vyrobí majitel restaurace pro Litomyšlany sám.
Sympatické je, že ve větší části restaurace je zakázáno kouřit (salonek, sál), tedy je restaurace přístupná i nám nekuřákům a dětem.
Kromě zábavy pro dospělé se tu konají i  akce pro děti. Přilehlá tělocvična nabízí možnost sportovního vyžití. My jsme se zúčastnili jarního karnevalu, který si zde skvělým způsobem zorganizovala MŠ Lidická.
Kdysi jsem bydlela na privátu kousek od Veselky. Tehdy byla restaurace zavřená a pustá, ale naše skoro devadesátiletá paní domácí s jiskřením v očích vzpomínala, s kterými slavnými osobnostmi litomyšlského kulturního života na Veselce pila a bavila se. Když dnes zavítáte na Veselku, máte pocit, že něco z toho starodávného, starolitomyšlského se podařilo uchovat i do dnešní doby.

Mgr. Daniela Müllerová


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty