Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 10/2010

Mladá Smetanova Litomyšl letos divadelní a opět květinová

Od 16. do 19. září se Litomyšl stala dějištěm již 37. ročníku festivalu Mladá Smetanova Litomyšl (MSL). Podtitul té letošní byl stručný a výstižný "Hudba a divadlo". Celá dramaturgie MSL se tedy zaměřila na spojení divadla, klasické hudby a jazzu. Tak letos se do programu zapojila místní zahradnická škola.

"Téma Hudba a divadlo jsme letos zvolili proto, že jsme si trochu chtěli tu Mladou hudební Smetanovu litomyšl přizpůsobit našim radostem," vysvětluje dramaturg a ředitel festivalu Pavel Smrkovský. V průběhu festivalu tak měli účastníci i obyvatelé Litomyšle možnost navštívit koncerty a divadelní představení špičkových herců a interpretů i originální projekty mladých tvůrců. "Pozvali jsme několik dobrých divadel. Zajímavý byl nový projekt Stodolní, což je skutečně pěkný muzikál mladých herců," uvádí Pavel Smrkovský. Podtitulem tohoto dílka je West Side Story po Našimu. Muzikál, jak už název napovídá, je z prostředí Stodolní ulice. Hra přináší shakespearovský motiv dvou znepřátelených skupin z dnes již klasického muzikálu West Side Story, ale střet nekončí smrtí. Je to více bujará zábava než nesmiřitelný boj. Tento muzikál Janáčkovy konzervatoře Ostrava čekal v pátek dopoledne na studenty středních škol z Litomyšle. Ve stejný den večer pak úspěšný projekt mladých tvůrců zahájil celý festival.

Samotnému zahájení však předcházely další akce. Ve čtvrtek dopoledne divadlo Drak z Hradce Králové přichystalo pohádku pro děti z litomyšlských mateřských a základních škol Perníková chaloupka. Pro žáky ze šestých a sedmých tříd byla v pátek odpoledne připravena již tradiční soutěž tříčlenných družstev Hledej BS aneb Bedřich na divadle. O další bod programu se postarala Střední zahradnická škola v Litomyšli, když stejně jako v minulém ročníku uspořádala Květinovou show. "Nám se to loni moc líbilo, tak jsme se domluvili. Rádi se této akce účastníme," sděluje ředitel festivalu. Krásné baboletní odpoledne přilákalo do Klášterních zahrad spoustu diváků, kteří měli možnost zhlédnout přehlídku klasických i extravagantních svatebních kytic podkreslenou studentkami ve svatebních šatech. Letos se do květinové show zapojila svými dekoracemi i místní svatební a event agentura. Její spolumajitelka Iva Skácelová prozradila: "U svatebních kytic převládají kulaté vazby. Extravagance se u našich nevěst moc nedrží. Spíše se toho obávají, drží se více při zemi. Jsou klasičtější, tudíž se to odráží i v květinové výzdobě a ve svatební kytici," uvádí spolumajitelka agentury a přibližuje i současný trend svatebních šatů. Některé zajímavé modely z vysokomýtského salonu mohli vidět diváci právě na květinové show: "Trendy svatebních šatů nelze jednoznačně určit. Jasně převládá klasická bílá a hned v závěsu je smetanová barva. V současné době je hodně módní krajka."

Během páteční noci pak v barokním divadélku litomyšlského zámku vystoupilo Kvarteto mladých interpretek Baroque Blond Ensemble s pěvkyní Lucií Slepánkovou. Současně v kongresovém sále zámku alternovala svěží divadelní produkce Klub Uměleckých Katastrof s humornou jevištní glosou Ženská otázka. Mezi perly festivalového programu jistě patřilo improvizační Divadlo Vizita Jaroslava Duška nebo setkání se známým překladatelem díla Williama Shakespeara Martinem Hilským. "Martina Hilského jsme lákali už 3 roky na jiné naše akce, a teď konečně přijel do Litomyšle. Je to nesmírně charismatický člověk a myslím, že povídání s ním zaujalo," sděluje ředitel festivalu. V podání mezinárodně uznávaného souboru Veselé skoky jsme pak měli možnost vidět taneční představení E. A. Pú Havran. "Divadlo skoky představilo takové hudebně-taneční divadlo," vysvětluje Pavel Smrkovský.

Letos se na Mladou Smetanovu Litomyšl, pořádanou Hudební mládeží ČR, sjelo přes dvě stě lidí z celé republiky.

Květinová show1 (formát jpg, velikost 85,3 KB)

Květinová show2 (formát jpg, velikost 84,62 KB)

-red-, foto Jana Bisová


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty