Litomysl Městský zpravodaj LILIE

Lilie - co se nevešlo do čísla 11/2007

Nesouhlas s "Nesouhlasím"

Diskuse o smyslu a organizaci Smetanovy Litomyšle probíhá na stránkach Lilie už delší dobu a je jen chvályhodné, že jsou uveřejňovány příspěvky chválící i kritické. Doufejme, že demokratický přístup redakce k přispěvatelům vydrží a cenzura nenajde své uplatnění. Podrážďěná reakce uměleckého ředitele festivalu na kritické připomínky v Lilii č.10 mne nakonec donutila napsat také pár řádků v trochu lehčím tónu.
Potěšilo mě, že pan zastupitel, radní, umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle a od ledna příštího roku ředitel Komorní filharmonie Pardubice je zcela zdráv a že preventivní prohlídku zvládl ještě před zavedením poplatků ve zdravotnictví. Jako kpt. zdravotní služby v záloze a češtinář oceňuji přesnou citaci výroků vojenských lékařů z díla klasika českého humoru, ale asi bych se jako zastupitel vyjadřoval opatrněji. Pány Vondráčka , Bendu a jejich politické přesvědčení neznám, ale je docela možné, že třeba i svou neúčastí ve volbách způsobili jeho zvolení do zastupitelstva i rady... Od zkušeného a dlouholetého kulturního a politického pracovníka bych očekával, že bude trpělivě a skromně vysvětlovat svým spoluobčanům, že jejich kritika je mylná, že nespokojeným profesionálním umělcům nejde o rita taxikářská, ale např. svatební či krematorní, že v Litomyšli jsou i restaurace, kde personál nevyhání hosty pomocí obrácených židlí na vedlejším stole. Jako vystudovaný muzikant a umělecký ředitel by měl naivnímu kritikovi vysvětlit, že i vysoce profesionální operní sborák netráví volný čas jen na zkouškách a studiem partitury na hotelu, ale dovede se "zrubat " v dolejší hospodě tak, že nemůže dělati ani toho medvěda...! Já si dovedu představit nudícího se profesionálního umělce v Litomyšli. Po absolvování všech galerií a rodných domů luští z chodníku Kopalův životopis, u Jindrovy vily se na koloběžce učí zatáčet doleva v kruhovém objezdu a o moderní architektuře hodiny přemýšlí na "pobytovém mostě" na Vodních valech.
Zastupitel a radní Vojta Stříteský ve svém příspěvku nabádá: "Není nic snazšího, než vstoupit do nějaké strany nebo vytvořit nezávislé volební sdružení a kandidovat"... a v případě zvolení ovlivnit např. dramaturgii Smetanovy Litomyšle. Po této pasáži, o které si jako téměř náhodně zvolený zastupitel myslím své, mohou kritizovaní pánové slovy kritikovými klidně hovořit jako o pěkné "pitomině". Těžko lze jednomu prosadit něco proti "hochům, co spolu mluví", už léta! V jednom bych se s kolegou - zastupitelem shodl: vše je v rukou voliče. Je nutné dodat : ZODPOVĚDNÉHO!

 

 

Otakar Karlík, člen zastupitelstva


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty