Litomysl Moderní historické město

Kam dnes?


sobota 19. září 2020

Aktuality z města

Výsadba cibulovin v centru města

Autobusové nádraží bude příští rok ještě hezčí než doposud. Na začátku listopadu tam odbornice z Holandska pomocí sázecího stroje vysadila 4 tisíce cibulí přímo pod travní drn v délce 40 metrů. Vysázena byla směs tulipánů a narcisů v kombinaci barev červené a bílé, které budou ladit se znakem města Litomyšle.

05. 12. 2018


KOSáci oslnili Zemi vycházejícího slunce

Šest koncertů v deseti dnech, tisíce překonaných kilometrů a hlavně nadšené japonské publikum. Tak by se ve zkratce dalo popsat turné smíšeného pěveckého sboru KOS pedagogické školy Litomyšl v Japonsku. Jeho členové se ve dnech 12. až 23. listopadu představili v Tokiu, Matsumotu, Kjótu a Okajamě.

05. 12. 2018


Poznejte přírodu Litomyšlska

Zajímá vás místní příroda? Pak máte další možnost, jak načerpat informace o místní fauně i flóře a případně si podle získaných znalostí naplánovat zajímavý výlet v okolí Litomyšle. Ve spolupráci města Litomyšl a místního informačního centra vznikla brožura Příroda Litomyšlska od zoologa Lubora Urbánka.

05. 12. 2018


Advent a Vánoce v místních církvích

V této aktualitě Litomyšlanům přinášíme podrobný seznam bohoslužeb místních křesťanských církví v období Vánoc. Upozorňujeme, že místa konání akcí v rámci jednotlivých církví nejsou vždy jednotná, proto, prosíme, pečlivě čtěte zveřejněný seznam s datem a místem konání.

05. 12. 2018


Skauti dovezou do Litomyšle Betlémské světlo

Stejně tak jako každý rok, i letos dovezou skauti do Litomyšle Betlémské světlo. Tento novodobý zvyk se k nám dostal již před 29 lety ze sousedního Rakouska, kde vznikl jakožto poděkování nadaci Světlo ve tmě, která se věnuje zrakově hendikepovaným. Cílem celé akce je spolu se světlem šířit do světa radost a pokoj.

05. 12. 2018


Máte šanci přihlásit se do Tříkrálové sbírky

Další ročník Tříkrálové sbírky se blíží. Všem, kdo se do sbírky letos zapojí jako koledníci a koordinátoři, a také těm, kdo neváhají a jsou připraveni i letos otevřít třeba i v brzkých sobotních hodinách dveře svých domů a domácností a byť jen drobnou částkou přispět na dobrou věc, děkujeme.

05. 12. 2018


Místo svíčky baterku

Používání svíček k osvětlování se v dnešní době podstatně omezilo a zůstalo spíše jako intimní osvětlení při slavnostních chvílích. Svíčky se dnes prodávají ve všech možných velikostech, provedeních a barvách a používají se jako dekorativní předměty.

04. 12. 2018


Otevírací doba městského úřadu přes vánoční svátky

Městský úřad Litomyšl bude přes Vánoce otevřený v pracovních dnech. Své záležitosti tak s úředníky můžete řešit do pátku 21. prosince a pak v období 27. – 28. prosince. Na Silvestra bude městský úřad zavřený, v roce 2019 bude otevřeno od středy 2. ledna.

30. 11. 2018


Novým starostou Litomyšle je Daniel Brýdl

Litomyšl nové vedení. Zvolilo jej zastupitelstvo na ustavujícím zasedání 1. listopadu. Starostou města pro následující volební období je Mgr. Daniel Brýdl, LL.M. (Generace 89), místostarostou Radomil Kašpar (KDU-ČSL). Lídři čtyř nejsilnějších stran domluvili na podmínkách „velké koalice“ na konci října.

24. 10. 2018


Změna dopravy v ulici vedle gymnázia

Upozorňujeme občany na to, že od pátku 16. listopadu bude v ulici vedle gymnázia a speciální školy zavedeno šikmé stání a v této lokalitě také dojde k zjednosměrnění provozu. Zákaz vjezdu bude platit pro řidiče jedoucí ve směru od budovy městského úřadu nahoru na ulici 9. května.

12. 11. 2018


Konečné jízdní řády autobusových spojů

V příloze této aktuality zveřejňujeme konečnou podobu jízdních řádů autobusových spojů. Oproti návrhům, které jste mohli v minulých týdnech sami připomínkovat, můžete ve finálních verzích jízdních řádů najít dílčí změny, zejména v letním a vánočním omezení, případně v drobných posunech spojů.

09. 11. 2018


Zámecké sklepení v moci pekelné

Od 2. do 5. prosince 2018 ovládne Zámecké sklepení v Litomyšli opět moc pekelná. I tento rok děti činily, vytrvale zlobily a kniha hříchů se úspěšně plnila. Program je vhodný pro statečné děti od 6 let či pro trapiče jakéhokoli věku. Návštěvu pekla je možné rezervovat od 1. listopadu na www.smetanuvdum.cz.

07. 11. 2018


Kamery na křižovatce ohlídají jízdu na červenou

Na jaře příštího roku technici nainstalují na světelné křižovatce kamery. Díky nim bude snazší postihovat řidiče, kteří ohrožují ostatní jízdou na červenou. Jedná se o častý přestupek a rada města se společně s dopravní komisí několik měsíců zabývala tím, jak bojovat proti tomuto nebezpečnému chování řidičů.

07. 11. 2018


Část ulice 9. května už je opravená

Na ulici 9. května se minulý měsíc konala část oslav k 100. výročí vzniku Československé republiky. Prostor u gymnázia již slouží veřejnosti a rekonstrukce celé ulice, k níž město objednalo i nový asfaltový povrch vozovky u speciální základní školy a nedalekého bytového domu, skončí již za několik týdnů.

07. 11. 2018


Vodní valy inspirují zapojením veřejnosti

Obnovené nábřeží řeky Loučné od RusinaFrei architekti se dostalo do prestižní publikace Landscape Architecture Europe reflektující vybrané evropské krajinářské počiny za uplynulé tři roky. Reprezentuje v ní příklady dobré praxe, kdy realizace ve veřejném prostoru úzce propojila město, architekty a místní lidi.

12. 11. 2018© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty