Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Vláda zakázala od 13. března divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobně akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy, a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé. Došlo i k dalšímu omezení veřejného života, aktuální informace najdete vždy na www.vlada.cz

Aktuality z města

Litomyšl má nové dětské dopravní hřiště

Děti patří mezi nejohroženější účastníky dopravního provozu. Na silnicích na ně čeká řada nebezpečí, a proto se v posledních letech po celé republice budují dopravní hřiště, kde se hravou formou mohou naučit základním pravidlům bezpečnosti v dopravě. Jednu takovou plochu máme nově i v Litomyšli.

02. 07. 2019


Knihovna a galerie mají nové ředitelky

Od prvního července mají dvě zdejší významné instituce nové šéfky. Zástupci města byli v pondělí 1. července popřát hodně štěstí v nové funkci Ing. Ivě Pekníkové, ředitelce Městské knihovny Litomyšl, a Mgr. Martině Zuzaňákové, ředitelce Městské galerie Litomyšl.

02. 07. 2019


Zdraží daň z nemovitosti, město šetří na opravy

Po osmi letech dojde ke zdražení daně z nemovitých věcí, v červnu o tom s účinností od 1. ledna 2020 rozhodlo schválením nové vyhlášky zastupitelstvo. Zvýšení ročního poplatku za pozemky, domy, byty a další nemovitosti má městu přinést ročně 10 milionů korun. Peníze poputují na opravy majetku.

02. 07. 2019


Ve městě budou nádoby na použitý olej

Na základě zpětné vazby, konzultacích s odborníky a v komisi pro životní prostředí dojde v příštích týdnech k pořízení pěti černých nádob na přefiltrované použité oleje bez zbytků potravin. Po dobu zkušebního provozu budou umístěny v blízkém okolí obchodních domů, stejně jako nádoby na plechovky.

02. 07. 2019


Příběhy sousedů zaplnily kino Sokol v Litomyšli

Druhá světová válka, politické procesy 50. let a kolektivizace, ale také doba relativně nedávná a události roku 1989. To jsou témata, která provázela devět žákovských týmů ze tří litomyšlských a jedné českotřebovské základní školy uplynulé školní pololetí.

02. 07. 2019


Více defibrilátorů v ulicích pro bezpečnější město

V horkých letních dnech je lidské tělo vystaveno velké zátěži, to se obzvlášť týká nemocných, těhotných, dětí a seniorů. V případě kolapsu mohou rozhodovat minuty, proto město v uplynulých letech pořídilo tři defibrilátory, které jsou umístěny na strategických místech v Litomyšli.

02. 07. 2019


Úřední hodiny o prázdninách

Upozorňujeme občany, že na Městském úřadu Litomyšl budou během léta v červenci a srpnu zkráceny úřední hodiny v pondělí a ve středu do 16.00 hod. V ostatních dnech zůstávají hodiny stejné do 14.00 hod. Děkujeme za pochopení.

02. 07. 2019


Litomyšl má další místa přátelská rodině

Letošní ročník kampaně Litomyšl přátelská rodině je u konce. Ocenění pro veřejná místa nabízející potřebné vybavení a komfort pro rodiny s malými dětmi - například bezbariérový přístup, prostor pro kočárek, přebalovací pult a další - získalo celkem jedenáct uchazečů.

02. 07. 2019


Tržnice v podloubí zůstane, zvažuje se rozšíření

Radnice v minulých týdnech zvažovala, zda prodej přímo před budovou městské policie nepřesune jinam kvůli tomu, že město od ostatních majitelů nemovitostí na náměstí vyžaduje, aby se prodej v podloubí vztahoval k prodávanému sortimentu v budově. Nakonec se ukázalo, že prodejci o své oblíbené místo nepřijdou.

02. 07. 2019


Otázky a odpovědi k odpadovému hospodářství

Úspěchy města v ekologických soutěžích o křišťálovou a perníkovou popelnici samozřejmě neznamenají, že se situace ve městě nedá vylepšit. V Litomyšli je celkem 54 stanovišť, 250 kontejnerů na různé odpady a každý Litomyšlan ročně vyprodukuje 170 kg směsného komunálního odpadu.

02. 07. 2019


V rámci obnovy město vyzkouší šedé kontejnery

Kontejnery v historickém jádru budou mít novou barvu. Stávající nahradí šedivá, která se více hodí k historicky nejhodnotnějším budovám ve městě. Nové kontejnery budou označené piktogramy a barevnou obrubou odkazující na původní nádoby, takže občané budou dobře vědět, co mají kam vyhodit.

02. 07. 2019


Splatnost poplatku za komunální odpad za rok 2019

Vážení občané, připomínáme, že na základě obecně závazné vyhlášky města Litomyšl č. 03/2018 o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů je povinnost uhradit tento poplatek do 30. 6. 2019.

02. 07. 2019


Soutěž na podporu údržby městské zeleně – 2. kolo

Staráte se ve svém okolí o plochy zeleně, přestože se jedná o městský pozemek? Právě pro vás je určena naše soutěž, kterou bychom vám chtěli poděkovat a ocenit vaši práci. Soutěž je určena zejména pro obyvatele bytových domů, ale i rodinných domů, kteří pečují o zeleň ve svém blízkém okolí.

02. 07. 2019


Prázdninové opravy na silnicích

Upozorňujeme řidiče, že od 12. do 14. července 2019 bude ŘSD opravovat povrch velkého kruhového objezdu u Penny Marketu. Provoz na silnici I/35 bude řídit světelné signalizační zařízení, objízdná trasa pro řidiče jedoucí od Zaháje nebo na Zaháj povede po Lánech a dále přes Smetanovo náměstí.

02. 07. 2019


Ke zdražení vstupného na plovárnu

Vedení města v uplynulých týdnech dostalo řadu reakcí na zdražení vstupného na plovárnu. „Chápu, že se lidem zdražení nelíbí, ale došlo k němu po osmi letech, protože se zvedá cena provozu, energií a dalších nákladů. Pevně věřím, že Litomyšlané na plovárnu nezanevřou,“ uvedl starosta Daniel Brýdl.

02. 07. 2019© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty