Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Aktuality z města

Známý Legiovlak zamíří do Litomyšle

Legiovlak, projekt Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Třináctivozová souprava mapující život Čechoslováků v 1. světové válce bude v Litomyšli zdarma k vidění od 27. června do 2. července, pak se zúčastní oslav 100. výročí bitvy u Zborova.

07. 06. 2017


Noc kostelů v Litomyšli bude 9. června

I letos se v Litomyšli ve všech zdejších kostelech připojíme k mezinárodní akci, kterou je Noc kostelů. Její termín byl tentokrát stanoven na pátek 9. června. Zahájíme ji společným ekumenickým setkáním za účasti starosty Radomila Kašpara a místních duchovních v Novém kostele Církve bratrské.

07. 06. 2017


Bronzová studie sochy pátera Josefa Toufara

Tímto bychom chtěli poděkovat panu Olbramu Zoubkovi, který Litomyšl poskytl autorská práva k odlití studie k soše pátera Josefa Toufara. Socha byla odhalena 25. 2. 2017, tedy přesně 67 let od násilné smrti Toufara, v kostele sv. Víta v dnes již zaniklé obci Zahrádka, kde Toufar mezi lety 1940–48 působil.

07. 06. 2017


Městská galerie Litomyšl zpřístupňuje sbírky online

Městská galerie Litomyšl nabídne od 1. července jedinečnou možnost prohlížet si v pohodlí domova základní data o jednotlivých výtvarných dílech ze sbírek města včetně jejich fotografií a jednoduše tak zprostředkuje informace o sbírce nejen vědcům a badatelům, ale i laické veřejnosti.

07. 06. 2017


Rozšíření bezplatných Wi-Fi zón ve městě

Majitelé chytrých telefonů, tabletů i notebooků mohou od června využívat internet zdarma v další části města. K síti „Litomysl free“ se nově připojí i na Toulovcově náměstí, kde se často konají farmářské trhy a kulturní akce. Zavedení bezplatného připojení tak pomůže i stánkařům v souvislosti se zavedením EET.

07. 06. 2017


Výsledek hospodaření Městských služeb Litomyšl

Na začátku května se sešla dozorčí rada Městských služeb Litomyšl, aby zkontrolovala, v jakém stavu je tato společnost. Ředitel Karel Kalousek předložil členům výsledky hospodaření k 31. 12. 2016, účetní uzávěrku za rok 2016 a zprávu auditora za rok 2016.

07. 06. 2017


Plány na zelenější a krásnější Litomyšl

Na vybraných místech Litomyšle se v květnu objevily první letničkové záhony, které mají lidem zpříjemnit pobyt ve městě. Jedná se o lokalitu na Zámecké ulici nedaleko domova důchodců Na Skalce. Druhou plochu najdete na Havlíčkově ulici poblíž ČSOB.

07. 06. 2017


Pořízení nového pódia do piaristického chrámu

Program letošní Smetanovy Litomyšle, který se uskuteční v piaristickém chrámu na zámeckém návrší, nabídne jednu velkou novinku. Tou bude zcela nové několikastupňové pódium, díky kterému se účinkující nebudou muset mačkat a diváci je lépe uvidí.

07. 06. 2017


Návrhy na přejmenování městské knihovny

V dubnu se ve Starostově odpovědně na webu města sešlo několik žádostí obyvatel na přejmenování Městské knihovny Litomyšl. Podle navrhovatelů by mohla nést jméno významné české spisovatelky Boženy Němcové, která v Litomyšli několik let bydlela.

07. 06. 2017


UNESCO – spása, či prokletí?

Takto provokativní název měl další z řady pořadů s názvem COTakhle snídani na téma…, které pravidelně pořádá stejnojmenný časopis. Spoluorganizátorem byl dobrovolný svazek obcí České dědictví UNESCO, jehož sídlo je dlouhodobě v Litomyšli.

07. 06. 2017


Na webu města jsme zveřejnili kroniku za rok 2016

Pro návštěvníky internetových stránek města je od května připravena velká novinka. Na webu litomysl.cz najdou kroniku města za rok 2016. Kromě nejvýznamnějších událostí se v ní lidé mohou také seznámit s osobou nového kronikáře, učitele Stanislava Švejcara, který tuto funkci zastává od minulého léta.

07. 06. 2017


Ohlídají kamery bezpečnost na světelné křižovatce?

Po více než měsíci ostrého provozu úsekového měření rychlosti ve vybraných částech Litomyšle se vedení města rozhodlo zahájit přípravy další fáze projektu na zklidnění dopravy. Rada města schválila záměr vypracovat projektovou dokumentaci nutnou pro monitoring světelné křižovatky.

07. 06. 2017


Ve věku 71 let zemřel dirigent Jiří Bělohlávek

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že ve čtvrtek 1. června 2017 zemřel ve věku 71 let světově uznávaný dirigent a čestný občan Litomyšle Jiří Bělohlávek. O smutné události veřejnost informovala Česká filharmonie, s níž bylo dirigentovo jméno spjato.

01. 06. 2017


Zažádejte o dotaci v programu Dešťovka

Chcete ve svém domě využívat dešťovou nebo přečištěnou šedou vodu? Stává se vám, že v době sucha nemáte čím zalévat a splachovat? Chcete ušetřit peníze? Pokud ano, tak právě pro vás je určený nový dotační program MŽP a SFŽP ČR - DEŠŤOVKA.

30. 05. 2017


Projekt Vzdělávání nabízí větší šanci na zaměstnání

Projekt Vzdělávání praxí propojuje zájemce, kteří chtějí získat nové znalosti a zkušenosti v reálném pracovním prostředí, a na druhé straně firmy, které si chtějí prostřednictvím nabízených praxí (stáží) nezávazně a s finanční podporou otestovat a zaškolit potencionální zaměstnance.

29. 05. 2017© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty