Litomysl Moderní historické město

Aktuality z města

Restaurátoři opravují část maleb v Očistcové kapli

Unikátní Očistcová kaple z první poloviny 18. století, jež se nachází v budově piaristické koleje, se v listopadu stala dalším „cílem“ místních restaurátorů. Do konce září roku 2018 tam vyčistí zhruba 50 metrů čtverečních maleb, práce budou stát přes 400 tisíc korun, zhruba polovinu na projekt dodá Pardubický kraj.

06. 12. 2017


Děkujeme, že správně třídíte

Větve, napadané listí, zbytky rostlin, posekaná tráva a další podobný odpad nepatří na černé skládky ani do popelnic. Proto se minulý rok u městské kompostárny objevil celoročně a trvale přístupný kontejner na biologicky rozložitelné komunální odpady (BRKO), do nějž jste mohli zbytky ze zahrady odkládat.

06. 12. 2017


Uzávěrka pro zasílání příspěvků do lednové Lilie

S ohledem na blížící se vánoční svátky upozorňujeme přispěvatele a inzerenty, že uzávěrka podkladů pro lednové vydání Lilie bude již 18. prosince. Příspěvky a inzeráty, které budou redakci doručeny po tomto datu, nebudou ve vydání zveřejněny.

06. 12. 2017


Prodej kuponů na MDH a změna jízdního řádu

Opět máte možnost si pořídit nebo dát jako dárek permanentku na městskou hromadnou dopravu pro občany nad 70 let za 200 Kč na nový kalendářní rok 2018. Po předložení průkazu totožnosti na pokladně městského úřadu, kde uhradíte příslušný poplatek, vám bude vystaven doklad o zaplacení.

06. 12. 2017


Pozvánka na prosincové jednání zastupitelstva

Zveme občany na jednání zastupitelstva, které se uskuteční ve čtvrtek 14. prosince od 16 hodin v Klenutém sále zámeckého pivovaru. Na programu budou schválení rozpočtu města na rok 2018, schválení vyhlášky o komunálním odpadu či informace z jednání výborů zastupitelstva

06. 12. 2017


Pozvánka na oslavu konce roku a čočkovou polévku

Srdečně zveme všechny Litomyšlany na tradiční oslavu konce roku, i letos se 31. prosince můžete těšit na oblíbený ohňostroj. Pokud chcete mít dobrý výhled na dění na obloze i odpalování rachejtlí, tak raději přijďte s předstihem, protože v minulých letech bylo Smetanovo náměstí zcela zaplněné davy lidí.

06. 12. 2017


Socha Zdeňka Nejedlého zůstává, ale...

Co bude se sochou Zdeňka Nejedlého? Je správné, že socha tohoto muže v nadživotní velikosti stojí před první základní školou? Tyto a další podobné otázky si v uplynulých měsících pokládala nemalá část Litomyšlanů a socha odhalená v roce 1978 se stala centrem vášnivých debat.

06. 12. 2017


Práce na rekonstrukci nové budovy DDM pokračují

Možná to tak zatím zvenku nevypadá, ale již za několik měsíců by se v budově bývalé ortoptiky měly prohánět děti. Město tento objekt předalo stavební firmě na konci června 2017 a první půlrok prací probíhá dle harmonogramu. V současné době dělníci budují nové příčky a pracují na rekonstrukci vnitřních prostor.

06. 12. 2017


Otvírací doba úřadu přes vánoční svátky

Městský úřad Litomyšl bude přes Vánoce otevřený v pracovních dnech. Své záležitosti tak se zaměstnanci můžete řešit do 22. prosince a pak v období 27. - 29. prosince. V roce 2018 na úřad můžete zajít od 2. ledna.

06. 12. 2017


Nepotřebné věci pro potřebné lidi

Máte doma oblečení, které už nenosíte, ale je v zachovalém stavu? Pokud ano a zároveň chcete pomoci lidem v obtížné životní situaci, tak můžete nepotřebné oblečení, lůžkoviny, obuv i tašky odevzdat do kontejneru na parkovišti naproti budově III. základní školy T. G. Masaryka.

06. 12. 2017


Dotace z rozpočtu města na rok 2018

Velké změny v pravidlech pro poskytování dotací se odehrály již v roce 2016. V systému poskytování dotací na rok 2018 jsou maximálně drobné úpravy či doplnění. Předmětem hodnocení i nadále není pouze formální a věcné posouzení žádosti, ale také obsahová a ekonomická kvalita projektu.

06. 12. 2017


Skauti přivezou do Litomyšle Betlémské světlo

Jako každoročně přivezou i letos skauti do Litomyšle Betlémské světlo. Tento oblíbený novodobý zvyk se k nám dostal již před 27 lety ze sousedního Rakouska, kde vznikl jakožto poděkování nadaci Světlo ve tmě, která se věnuje zrakově hendikepovaným lidem.

06. 12. 2017


Tříkrálová sbírka v Litomyšli už je plnoletá

Sedmnáctkrát jsme v našem městě a okolních vesnicích otevírali dveře tříkrálovým koledníkům a další ročník už se totiž blíží – pomyslné osmnáctiny připadnou na sobotu 6. ledna 2018. Tříkrálová sbírka je stále tradičně největší dobrovolnickou akcí v České republice. Má svou ustálenou podobu a pevná pravidla.

06. 12. 2017


Zvonečky jako vánoční překvapení?

Návrat zvonů do piaristického chrámu byl jednou z nejdůležitějších akcí roku 2017. Na jejich zavěšení a slavnostní žehnání se přišly v dubnu podívat stovky lidí a řada z nich si zakoupila repliku zvonu Panna Marie jako připomínku na slavnostní den.

06. 12. 2017


Venkovní posilovna už slouží veřejnosti

Místní sportovci a milovníci venkovního posilování dostali předčasný vánoční dárek. Ve sportovním areálu Černá hora, poblíž hospody Na Výsluní, v listopadu vyrostla sestava na workout, tedy venkovní cvičení s vlastní vahou těla. Kovová konstrukce je multifunkční a umožňuje desítky cviků.

06. 12. 2017© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty