Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Aktuality z města

Pomocné značení křižovatek s předností zprava

Již v minulosti se dopravní komise města Litomyšle rozhodla po konzultacích s Centrem dopravního výzkumu a PČR, že by na území města měla být většina křižovatek místních komunikací řešena bez označení přednosti pomocí dopravních značek, to je jako křižovatky s „předností zprava“.

05. 12. 2018


Zvýšení nájemného v městských bytech

Na začátku roku 2019 dojde ke zvýšení nájemného v obecních bytech. Většinou se jedná o nárůst o 10 Kč na metr čtvereční. Nájmy v těchto prostorech byly dlouhodobě pod průměrnou cenou na trhu a městu se každoročně zvyšují náklady na jejich opravy.

05. 12. 2018


Uzávěrka lednové Lilie

S ohledem na blížící se vánoční svátky dopředu upozorňujeme přispěvatele a inzerenty, že uzávěrka podkladů pro lednové vydání městského zpravodaje Lilie bude již 18. prosince. Příspěvky a inzeráty, které budou redakci doručeny po tomto datu, nebudou zveřejněny.

05. 12. 2018


Rada města ustanovila své poradní orgány

Rada města Litomyšle na svém listopadovém jednání schválila vznik a personální složení některých poradních orgánů. Vedení města při výběru dbalo na to, aby se v nich kromě politických reprezentantů objevili odborníci a občané zajímající se o danou problematiku.

05. 12. 2018


Senioři nad 65 let budou mít jízdné v MHD zdarma

Od ledna mohou senioři nad 65 let jezdit MHD Litomyšl zdarma. Doposud této výhody mohli využívat spoluobčané starší 70 let, kteří měli platnou průkazku na MHD v ceně 200 Kč. Ta bude zrušena a nově bude jízda zdarma dostupná pro všechny seniory nad 65 let bez potřeby vlastnit zmíněnou slevovou průkazku.

05. 12. 2018


Litomyšl v mapě kvality života serveru iROZHLAS

Jak se žije v Litomyšli? Podle interaktivní mapy kvality života velice dobře. Litomyšl získala ve velkém srovnání životních podmínek 90 bodů v indexu kvality života ze 100 možných. Model vytvořili datoví novináři serveru iRozhlas se sociologem Danielem Prokopem, agenturou Median a Aspen Institutem.

05. 12. 2018


Vyhodnocení soutěže na údržbu městské zeleně

V červencovém čísle Lilie byla vyhlášena soutěž na podporu údržby zeleně, jejímž hlavním cílem bylo ocenit práci obyvatel města, kteří se nezištně starají o zeleň nacházející se na městských pozemcích. Do prvního ročníku soutěže občané přihlásili celkem sedm příspěvků.

05. 12. 2018


Výsadba cibulovin v centru města

Autobusové nádraží bude příští rok ještě hezčí než doposud. Na začátku listopadu tam odbornice z Holandska pomocí sázecího stroje vysadila 4 tisíce cibulí přímo pod travní drn v délce 40 metrů. Vysázena byla směs tulipánů a narcisů v kombinaci barev červené a bílé, které budou ladit se znakem města Litomyšle.

05. 12. 2018


KOSáci oslnili Zemi vycházejícího slunce

Šest koncertů v deseti dnech, tisíce překonaných kilometrů a hlavně nadšené japonské publikum. Tak by se ve zkratce dalo popsat turné smíšeného pěveckého sboru KOS pedagogické školy Litomyšl v Japonsku. Jeho členové se ve dnech 12. až 23. listopadu představili v Tokiu, Matsumotu, Kjótu a Okajamě.

05. 12. 2018


Poznejte přírodu Litomyšlska

Zajímá vás místní příroda? Pak máte další možnost, jak načerpat informace o místní fauně i flóře a případně si podle získaných znalostí naplánovat zajímavý výlet v okolí Litomyšle. Ve spolupráci města Litomyšl a místního informačního centra vznikla brožura Příroda Litomyšlska od zoologa Lubora Urbánka.

05. 12. 2018


Advent a Vánoce v místních církvích

V této aktualitě Litomyšlanům přinášíme podrobný seznam bohoslužeb místních křesťanských církví v období Vánoc. Upozorňujeme, že místa konání akcí v rámci jednotlivých církví nejsou vždy jednotná, proto, prosíme, pečlivě čtěte zveřejněný seznam s datem a místem konání.

05. 12. 2018


Skauti dovezou do Litomyšle Betlémské světlo

Stejně tak jako každý rok, i letos dovezou skauti do Litomyšle Betlémské světlo. Tento novodobý zvyk se k nám dostal již před 29 lety ze sousedního Rakouska, kde vznikl jakožto poděkování nadaci Světlo ve tmě, která se věnuje zrakově hendikepovaným. Cílem celé akce je spolu se světlem šířit do světa radost a pokoj.

05. 12. 2018


Máte šanci přihlásit se do Tříkrálové sbírky

Další ročník Tříkrálové sbírky se blíží. Všem, kdo se do sbírky letos zapojí jako koledníci a koordinátoři, a také těm, kdo neváhají a jsou připraveni i letos otevřít třeba i v brzkých sobotních hodinách dveře svých domů a domácností a byť jen drobnou částkou přispět na dobrou věc, děkujeme.

05. 12. 2018


Místo svíčky baterku

Používání svíček k osvětlování se v dnešní době podstatně omezilo a zůstalo spíše jako intimní osvětlení při slavnostních chvílích. Svíčky se dnes prodávají ve všech možných velikostech, provedeních a barvách a používají se jako dekorativní předměty.

04. 12. 2018


Otevírací doba městského úřadu přes vánoční svátky

Městský úřad Litomyšl bude přes Vánoce otevřený v pracovních dnech. Své záležitosti tak s úředníky můžete řešit do pátku 21. prosince a pak v období 27. – 28. prosince. Na Silvestra bude městský úřad zavřený, v roce 2019 bude otevřeno od středy 2. ledna.

30. 11. 2018© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty