Litomysl Moderní historické město

Aktuality z města

Dostaňme Litomyšl na Wikipedii!

Několik tvůrců a fotografů největší internetové encyklopedie Wikipedie se během 23. až 25. srpna sejde v Litomyšli, aby zde intenzivně pracovali na článcích o historii i současnosti města, jeho památkách, osobnostech, ale i zajímavostech z okolí. Litomyšl byla totiž pro letošní rok zvolena tzv. WikiMěstem.

07. 08. 2019


Ceny města budou opět v dobrých rukách

I letos na podzim se zaslouženého ocenění dočkají vybrané osobnosti, které radě města doporučila litomyšlská veřejnost. Na slavnostním večeru převezme Cenu purkmistra Laška architektka Zdeňka Vydrová, Plakety Rady města Litomyšl pak historik Oldřich Pakosta a in memoriam pedagog a pěvec Otokar Karlík.

07. 08. 2019


Práce na proměně Černé hory pokračují

Lesníci na začátku července nainstalovali tři cedule na Černé hoře, které návštěvníky informují o tom, co se v lokalitě děje. Po nutném kácení v oblasti vysadili 10 000 sazenic listnatých a jehličnatých stromů, které budou za pár let tvořit zdravé jádro tamního lesa.

07. 08. 2019


Přetíženou „pětatřicítku“ čekají další opravy

Nejenom řidiči jistě zaznamenali, že v minulých měsících došlo ve dvou etapách k opravě povrchu vozovky přetížené silnice I/35, po níž denně projíždí kolem 25 tisíc aut. Ve čtvrtek 18. července objednatel akce ŘSD nepřevzal od dodavatelské firmy Skanska stavbu kvůli špatnému stavu povrchu opravené silnice.

07. 08. 2019


Státní zámek Litomyšl přijme pracovníka úklidu

Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově přijme pro své pracoviště na státním zámku v Litomyšli pracovníka úklidu. Uchazeči mají nejpozději do 1. 9. 2019 doručit jednoduchý strukturovaný životopis s podrobným přehledem praxe na adresu: kalova.zdenka@npu.cz

02. 08. 2019


Doma je doma - petice za záchranu dom. zdrav. péče

Možná jste už zaznamenali v médiích informace o vážných potížích, do kterých se dostává terénní zdravotní péče. V našem regionu ji zajišťuje Charitní ošetřovatelská služba Farní charity Litomyšl. Mnozí z Vás už služby našich sester využili a jiní ji možná ještě v budoucnu ocení.

24. 07. 2019


Omezený provoz pokladny na Bří Šťastných 1000

Upozorňujeme veřejnost na omezení provozu pokladny v budově MěÚ Litomyšl na adrese Bří Šťastných 1000. Od 30. 7. do 6. 8. 2019 bude pokladna z personálních důvodů dočasně uzavřena. Pro občany to znamená, že v uvedené dny budou moci v této budově platit jen v hotovosti na náhradních místech.

23. 07. 2019


Oprava mostu na Sokolovské ve dnech 23. až 31. 7.

Prázdninové opravy přetížených litomyšlských silnic nekončí. V termínu 23. až 31. července budou dělníci pracovat na rekonstrukci poničené vozovky mostu na Sokolovské ulici poblíž vjezdu do města ve směru od Vysokého Mýta (naproti Auto Hlaváček).

16. 07. 2019


ŘSD: S protihlukovou stěnou u Kornic počítáme

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se vyjádřilo k požadavkům města k výstavbě dálnice D35 v okolí Kornic. Dobrou zprávou pro obyvatele integrované obce je, že investor plánuje výstavbu protihlukových stěn. Naopak požadavek na posunutí tělesa dálnice dál od Kornic neprošel.

02. 07. 2019


Litomyšl má nové dětské dopravní hřiště

Děti patří mezi nejohroženější účastníky dopravního provozu. Na silnicích na ně čeká řada nebezpečí, a proto se v posledních letech po celé republice budují dopravní hřiště, kde se hravou formou mohou naučit základním pravidlům bezpečnosti v dopravě. Jednu takovou plochu máme nově i v Litomyšli.

02. 07. 2019


Knihovna a galerie mají nové ředitelky

Od prvního července mají dvě zdejší významné instituce nové šéfky. Zástupci města byli v pondělí 1. července popřát hodně štěstí v nové funkci Ing. Ivě Pekníkové, ředitelce Městské knihovny Litomyšl, a Mgr. Martině Zuzaňákové, ředitelce Městské galerie Litomyšl.

02. 07. 2019


Zdraží daň z nemovitosti, město šetří na opravy

Po osmi letech dojde ke zdražení daně z nemovitých věcí, v červnu o tom s účinností od 1. ledna 2020 rozhodlo schválením nové vyhlášky zastupitelstvo. Zvýšení ročního poplatku za pozemky, domy, byty a další nemovitosti má městu přinést ročně 10 milionů korun. Peníze poputují na opravy majetku.

02. 07. 2019


Ve městě budou nádoby na použitý olej

Na základě zpětné vazby, konzultacích s odborníky a v komisi pro životní prostředí dojde v příštích týdnech k pořízení pěti černých nádob na přefiltrované použité oleje bez zbytků potravin. Po dobu zkušebního provozu budou umístěny v blízkém okolí obchodních domů, stejně jako nádoby na plechovky.

02. 07. 2019


Příběhy sousedů zaplnily kino Sokol v Litomyšli

Druhá světová válka, politické procesy 50. let a kolektivizace, ale také doba relativně nedávná a události roku 1989. To jsou témata, která provázela devět žákovských týmů ze tří litomyšlských a jedné českotřebovské základní školy uplynulé školní pololetí.

02. 07. 2019


Více defibrilátorů v ulicích pro bezpečnější město

V horkých letních dnech je lidské tělo vystaveno velké zátěži, to se obzvlášť týká nemocných, těhotných, dětí a seniorů. V případě kolapsu mohou rozhodovat minuty, proto město v uplynulých letech pořídilo tři defibrilátory, které jsou umístěny na strategických místech v Litomyšli.

02. 07. 2019© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty